Obiekty z Radomia startują w konkursie "Zabytek zadbany"

Barbara Koś
Zespól pałacowo dworski w Kozienicach. strona gminy
Znana jest lista obiektów, które zakwalifikowały się do konkursu "Zabytek Zadbany 2017". W tym roku są to aż 94 obiekty z 15 województw. W tym gronie znalazły się trzy obiekty z regionu radomskiego. Gmina Kozienice ponad 3,5 mln zł ze środków unijnych przeznaczy na prace budowlano-konserwatorskie w dawnym zespole pałacowo-parkowym w Kozienicach. Projekt będzie realizowany w partnerstwie ze starostwem powiatowym w Kozienicach. Umowę o dofinansowanie projektu podpiszą jutro wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka. Projekt otrzyma unijne dofinansowanie w ramach konkursu z Działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe. Nabór ogłosiła i przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Serdecznie zapraszamy,

To zespół pałacowo-parkowy w Kozienicach, zespół dworski w Czarnolesie i zespół pałacowo-parkowy w Gostomii, powiat grójecki.

W skład najokazalszego zabytku w Kozienicach wchodzi: zespół budynków stojących w miejscu XVIII-wiecznego założenia, kolumna Zygmunta I Starego, cmentarz rodziny Denów, wieża i park nawiązujący do dawnego stylu angielskiego. W ostatnich latach gmina Kozienice, realizując program opieki nad zabytkami gminy rewitalizuje zabytkowy zespół. W czwartek gmina otrzyma znów ponad 3,5 mln zł ze środków unijnych z przeznaczeniem na prace budowlano-konserwatorskie w dawnym zespole pałacowo-parkowym.

Remont zespołu dworsko – parkowego w Czarnolesie już się zakończył. Kolebka polskiej poezji stał się jedną z piękniejszych wizytówek regionu.

Zespół pałacowy w Gostomii w gminie Nowe Miasto zakończył remont w 2006 roku. Obiekt jest zamieszkany, dostępny z zewnątrz za przyzwoleniem właściciela. Historia dworu sięga XIV wieku. Po wojnie do 1995 roku użytkowany był przez Państwowe Gospodarstwo Rybne. W 1995 roku majątek znów trafił w posiadanie właścicieli prywatnych. Ci podnieśli zabytek z ruiny i przywrócili mu historyczny charakter.

"Zabytek Zadbany" to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia.

Ocenie Jury konkursowego podlegać będzie jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także rewitalizacyjnych.

W tym roku została wprowadzona nowa kategoria właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem, w której ocenie podlegają długotrwałe działania godne wyróżnienia ze względu na systematyczność i zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Laureatów i wyróżnionych w konkursie poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia w Bydgoszczy. Uroczystość poprzedzi Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków (18 kwietnia) obchodzony na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla krajowego, europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie