Obraz "Anioł" Wacława Michała Ichnowskiego oraz japońska zbroja i kołczan to nowe nabytki Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Obraz "Anioł" Wacława Michała Ichnowskiego pokazują wicemarszałek, Rafał Rajkowski i Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzuem imienia Malczewskiego. Więcej na kolejnych zdjęciach
Obraz "Anioł" Wacława Michała Ichnowskiego pokazują wicemarszałek, Rafał Rajkowski i Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzuem imienia Malczewskiego. Więcej na kolejnych zdjęciach Tadeusz Klocek
Obraz "Anioł" Wacława Michała Ichnowskiego oraz japońska zbroja i kołczan to nowe nabytki Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu. Zaprezentowano je w muzeum w czwartek, 26 stycznia.

Obraz "Anioł" Ichnowskiego, japońska zbroja i kołczan, nowe nabytki muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu

Obraz "Anioł" Wacława Michała Ichnowskiego wzbogaci dział sztuki nowoczesnej, a japońska zbroja i kołczan działu sztuki nieprofesjonalnej. Zakupów dla radomskiego muzeum sfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Podkreślił to wicemarszałek Mazowsza, Rafał Rajkowski.

- Cieszymy się, że nadal możemy poszerzać kolekcje radomskiego muzeum - mówił Rafal Rajkowski. - I mam nadzieję, że następne zakupy będą kontynuowane.

Obraz Wacława Ichnowskiego pokazała i omówiła Paulina Szymalak - Bugajska, kierownik działu sztuki dawnej.

Wacław Michał Ichnowski (urodzony w 1857 roku w Radomiu – zmarł w 1915 w roku Krakowie), to artysta malarz i rzeźbiarz. Występował również pod pseudonimem Michał Domrad. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (m.in. u Jana Matejki), kontynuował edukację artystyczną w Wiedniu i Monachium. Związany był głównie z Krakowem. Uprawiał głównie malarstwo olejne i pastelowe, a tematyką jego prac były portrety, pejzaże, sceny rodzajowe oraz alegoryczne. Prezentował swoje prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz w Wiedniu.

Zakupiona praca to "Anioł" z roku 1911 według Jan Matejki, pastel, papier, o wymiarach 60 na 70 centymetrów.

O zbroi oraz kołczanie i strzałach mówiła Katarzyna Jendrzejczyk z działu sztuki nieprofesjonalnej.

To zbroja japońskiego piechura (Ashigaru) oraz kołczan Utsubo Yamato z okresu Edo jako uzupełnienie kolekcji japońskiej, którą radomskie muzeum gromadzi od 1947 roku.

Zakupiona zbroja ( XIX wiek) składa się z prostego kirysu do w typie Okashi Gusoku, ochraniaczy ramion, kompletu nagolenic oraz hełmu jingasa. Kołczan Utsubo Yamato z okresu Edo, (początek XIX wieku) ma w komplecie 4 strzały bojowe o prostych bambusowych drzewcach z trzema lotkami piór i metalowymi grotami oraz łuk yumi.

Zobaczcie galerię zdjęć z nowymi nabytkami muzeum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

Tcl 55P638

5901292518202

1 690,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Muzotok - Marek Kościkiewicz - zajawka

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie