Od 1 lipca będziesz musiał deklarować gminie to w czym i czym palisz w domu

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Każdy właściciel domu lub jego administrator będzie musiał deklarować jakim źródłem ciepła ogrzewa dom.
Każdy właściciel domu lub jego administrator będzie musiał deklarować jakim źródłem ciepła ogrzewa dom. Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Od 1 lipca tego roku właścicielom i zarządcom budynków mieszkalnych i niemieszkalnych przybędzie ustawowy obowiązek składania deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw.

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej.

Tym samym gminy zdobędą dokładne informacje o zatruwających okolicę „kopciuchach”. Oczywiście urzędnicy posiądą także wiedzę o bardziej ekologicznych źródłach ogrzewania domów i innych budynków, i tym samym będą w stanie określić co jeszcze trzeba w tej materii zrobić.

- Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której gmina będzie mogła realizować polityki mające na celu poprawę jakości powietrza – powiedziała Dorota Cabańska, główny inspektor nadzoru budowlanego.

Według Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego – program przyczyni się to do znacznej poprawy jakości powietrza w całym kraju i wpłynie na poprawę zdrowia Polaków, czyli – jak wyliczono - dokładnie 38 mln 411 tys. obywateli.

Formularze dostępne są w internecie

Deklaracji o domowym źródle ciepła i spalania paliw nie trzeba będzie wypełniać na papierze i zanosić do urzędu – można to zrobić wypełniając wniosek w wersji internetowej na specjalnym formularzu. Ten dostępny jest na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

To też może Cię zainteresować

Formularze będą wypełniać właściciele domów jednorodzinnych oraz zarządców domów wielorodzinnych, czyli w praktyce spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, administratorzy budynków, także niemieszkalnych.

Przygotowano zatem dwa rodzaje formularzy – ten oznaczony literą „A” dedykowany jest budynkom mieszkalnym, zaś „B” - niemieszkalnym. Przy czym deklaracje wypełniać się będzie dla każdego budynku odrębnie.

Osoba wypełniająca formularz będzie musiała podać adres nieruchomości oraz określić jej rodzaj: dom jednorodzinny, wielorodzinny, budynek niemieszkalny. Podając dane dotyczące budynku mieszkalnego, trzeba będzie określić liczbę lokali i podać ich numery.

To też może Cię zainteresować

Do uruchomiania internetowego modułu deklaracji na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pozostało niecałe 15 dni. Logowanie do wniosku możliwe jest przez Profil Zaufany lub E-dowód.

Społeczeństwo jeszcze nie wie

To na urzędach gmin spoczywać będzie obowiązek obsługi tego procesu. 26 maja ruszyły szkolenia dla gmin, powiatów i urzędów marszałkowskich. Pracownicy samorządowi poznają proces wpisywania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- Na tę chwilę nie jesteśmy najlepiej przygotowani do obsługi tego systemu. Co prawda do jego startu pozostały dwa tygodnie, ale to mało. Przede wszystkim ten temat trzeba rozpropagować wśród społeczeństwa, bo naprawdę nie wszyscy wiedzą, że obowiązek wypełniania deklaracji spadnie na właściciel i zarządów nieruchomości – wyjaśnia Ryszard Borowski, wójt gminy Koneck, przewodniczący Związku Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim. - W związku gmin zastanowimy się jak to zrobić, aby ludzie dowiedzieli się o nowym obowiązku, aby wpisywali rzetelne dane i aby urzędnicy im w tym pomogli. To nie tylko ustawowy obowiązek, ale przede wszystkim kapitalne narzędzie, które może pomóc w określeniu skali problemu. Bo wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem.

Ryszard Borowski zastanowi się z innymi wójtami jak pozyskać dodatkowe fundusze na ochronę środowiska, w tym na likwidację kolejnych „kopciuchów” z rządowego programu „Nowy Ład”.

Sępólno już się przygotowuje

- Do obsługi wniosków, ich przyjmowania, wyznaczono już odpowiednie osoby. Z pewnością będą miały co robić, bo w naszym mieście jest problem z tak zwanymi kopciuchami. Jednak dzięki tym deklaracjom zyskamy pełną wiedzę o skali problemu – mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego. - Sporo budynków ogrzewanych piecami węglowymi znajduje się w centrum miasta. Nowsze, wysokie budynki podłączone są do centralnego ogrzewania, zaś na osiedlach używa się najczęściej gazu.

* Obowiązek składani deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw jest częścią współfinansowanego przez UE „Zintegrowanego systemu ograniczania niskiej emisji (ZONE)”. Koszt projektu to nieco ponad 32 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Od 1 lipca będziesz musiał deklarować gminie to w czym i czym palisz w domu - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie