Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od bitwy minęły 72 lata, a oni wciąż pamiętają...

/mod/
Orkiestra, podczas swojego występu na rynku, wykorzystała także instrumenty ludowe, między innymi: trombity i pasterskie dzwonki
Orkiestra, podczas swojego występu na rynku, wykorzystała także instrumenty ludowe, między innymi: trombity i pasterskie dzwonki Starostwo powiatowe w Szydłowcu
Za nami kolejna rocznica bitwy pod Barakiem
Na cmentarzu parafialnym w Szydłowcu odbył sie Apel Poległych.
Na cmentarzu parafialnym w Szydłowcu odbył sie Apel Poległych.

Na cmentarzu parafialnym w Szydłowcu odbył sie Apel Poległych.

Dwa dni trwały uroczyste obchody 72 rocznicy bitwy pod Barakiem koło Szydłowca. Z tej okazji odbyły się między innymi: apel poległych i musztra paradna. Zabrzmiała też salwa honorowa, a pamiętający o poległych złożyli kwiaty pod poświęconym im pomnikiem.

Uroczystości rozpoczęły się 7 września, w środę, na szydłowieckim rynku. Odbył się tam pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompani reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej tej formacji z Nowego Sącza.

APEL POLEGŁYCH

Także w środę, nad grobami poległych żołnierzy z września 1939 roku, na szydłowieckim cmentarzu parafialnym, odbył się Apel Poległych. Zabrzmiała tam także salwa honorowa pododdziału reprezentacyjnego Straży Granicznej. Modlitwę nad grobami poprowadził ksiądz komandor porucznik Ryszard Preuss.

MODLITWA ZA ŻOŁNIERZY I OJCZYZNĘ

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się na Placu Marii Konopnickiej skąd uczestnicy obchodów z pocztami sztandarowymi wyruszyli do kościoła pod wezwaniem świętego Zygmunta. Modlono się tam w intencji poległych żołnierzy poległych w bitwie pod Barakiem i za pomyślność Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył dziekan szydłowiecki ksiądz kanonik Adam Radzimirski. Kazanie wygłosił zaś ksiądz komandor Ryszard Preuss.

KWIATY DLA POLEGŁYCH

Po mszy, na leśnym parkingu koło miejscowości Barak, przy szosie krajowej numer 7, obyły się dalsze uroczystości. Meldunek od dowódcy pododdziału Straży Granicznej majora. Sławomira Gomulaka przyjął komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej podpułkownik Mariusz Piętka. Po odegraniu hymnu państwowego zabrali głos przedstawiciele organizatorów uroczystości oraz zaproszeni goście. Zaraz po tym delegacje Straży Granicznej i inne złożone z władz miasta i powiatu, mieszkańców regionu oraz sąsiedniego Skarżyska-Kamiennej i powiatu skarżyskiego złożyły przy Pomniku Września 1939 roku kwiaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie