Od wtorku ruszają prace budowlane na zamku w Iłży! Będzie zamknięty na kilka najbliższych miesięcy

Sylwester Szymczak
Sylwester Szymczak
Przemysław Burek (z prawej) podpisał umowę na prace budowlane na zamku
Przemysław Burek (z prawej) podpisał umowę na prace budowlane na zamku archiwum UMiG Iłża
Władze gminy Iłża podpisały umowę na "Konserwację i odtworzenie części murów zamku górnego w Iłży". Już od wtorku ruszają prace.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Jak informuje Przemysław Burek, burmistrz miasta i gminy Iłża, samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie w kwocie 550 tysięcy złotych od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz dotację w wysokości 350 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Prace rozpoczną się we wtorek, a zakończą w październiku tego roku. Ich zakres obejmuje: roboty przygotowawcze i ziemne, konserwację murów i sklepień od dołu i od góry, wykonanie odwodnienia oraz nawierzchni dziedzińca i dawnych pomieszczeń. Powstaną także kraty zabezpieczające, tarasy widokowe oraz instalacje elektryczne. Projektowana konserwacja i prace odtworzeniowe ruin maja na celu poprawę stanu technicznego zabytku oraz udostępnienie go dla zwiedzających, poprzez wykonanie drewnianych tarasów widokowych i uczytelnienie funkcji obiektu za pomocą różnorodnej faktury nawierzchni, czyli wykonania posadzek – kamiennej na dziedzińcu i ceramicznej w dawnych pomieszczeniach. Wody deszczowe będą powierzchniowo odprowadzone w teren zielony. W wyniku inwestycji ruiny można będzie zwiedzać na dwóch poziomach – dolnym i górnym. Nad bramą, prowadzącą na dziedziniec pojawi się również drewniana kładka – tak, aby można było przejść naokoło istniejących murów. Wszystkie podesty dla zwiedzających zostaną oświetlone za pomocą stylizowanych lamp LED z czujnikami ruchu.

- W najbliższy weekend zapraszam do zwiedzania górnego dziedzińca razem z basztą, bo od wtorku na kilka miesięcy zostanie on zamknięty. A później zamek będzie wyglądał już zupełnie inaczej - informuje burmistrz Przemysław Burek.

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Dodaj ogłoszenie