Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddali pałac spadkobiercom książęcego rodu

Roman Furciński
- Ten dzień jest dla nas bardzo ważny. Historia zatoczyła koło - powiedziała Maria Sokolnicka, córka Tadeusza i Julii, z książąt Lubomirskich - Morawskich.
- Ten dzień jest dla nas bardzo ważny. Historia zatoczyła koło - powiedziała Maria Sokolnicka, córka Tadeusza i Julii, z książąt Lubomirskich - Morawskich. R. Furciński
Zespół pałacowo-parkowy w Małej Wsi w gminie Belsk Duży przekazano dopiero teraz spadkobiercom książęcego rodu.

Na tę chwilę Maria Sokolnicka i Kazimierz Morawski czekali bardzo długo. W czwartek wojewoda mazowiecki podarował im klucze do pałacu. Obiekt należał kiedyś do ich rodziców.

- Ten dzień jest dla nas bardzo ważny. Historia zatoczyła koło i znowu stajemy się właścicielami pałacu - powiedziała Maria Sokolnicka, córka Tadeusza i Julii, z książąt Lubomirskich - Morawskich.
Razem z bratem Kazimierzem Morawskim odebrała symboliczny klucz do zespołu pałacowo-parkowego.

RADOŚĆ SPADKOBIERCÓW

Oboje, razem ze swoimi rodzinami, na kilkadziesiąt minut przed otrzymaniem symbolicznego klucza i podpisaniem dokumentów stwierdzających zwrot zespołu-pałacowego, zwiedzali budynki i park.

- Jest w niezłym stanie, chociaż bardzo dużo jest do zrobienia - powiedziała Maria Sokolnicka. - Szkoda, że rodzice nie doczekali tej chwili. Musieli opuścić pałac w lutym 1945 roku i nie mieli prawa nawet do niego zbliżać się na odległość mniejszą niż 50 kilometrów. Bardzo się cieszymy, że odzyskaliśmy miejsce, w którym się urodziłam.

Tak było

Tak było

Pałac został wybudowany pod koniec XVIII wieku, według projektu Hilarego Szpilowskiego. W 1787 roku przebywał w nim Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski. Ostatnimi właścicielami byli Morawscy. W pałacu znajduje się wyjątkowej urody polichromia ścienna z XVIII-wieczną panoramą Warszawy. Liczący około 1,2 hektara majątek ziemski został po wojnie odebrany Julii z książąt Lubomirskich Morawskiej na podstawie dekretu o reformie rolnej z 6 września 1944 roku. Wojewoda uznał, że dekret nie ma zastosowania do tego zespołu, bo w odróżnieniu od folwarków i lasów, zespół pałacowo-parkowy nie spełniał kryteriów użytku rolnego. Przeprowadzone postępowanie nie wykazało funkcjonalnego związku pomiędzy rezydencją, a użytkami rolnymi wchodzącymi w skład znacjonalizowanych dóbr ziemskich. Zwrot nieruchomości, w stosunku do której wadliwie zastosowano dekret sprzed 64 lat, jest możliwy tylko wobec obiektów będących w zasobie skarbu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

RZĄDOWY OŚRODEK

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, wydał decyzję o zwrocie pałacu w Małej Wsi potomkom prawowitych właścicieli 30 października.
Zespół pałacowo-parkowy był przez kilkadziesiąt lat Ośrodkiem Wypoczynkowym Centrum Biura Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dzięki temu obiekt był utrzymywany, zagospodarowany i były prowadzone w nim remonty. Nie popadł w całkowitą ruinę, jak wiele podobnych obiektów odebranych właścicielom ziemskim tuż po II wojnie światowej. Od sierpnia tego roku zarządcą w imieniu skarbu państwa było Starostwo Powiatowe w Grójcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie