Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddychamy trucizną! Powietrze nad miastem jest zapylone

tnt
Ilustracja
Ilustracja mm.pl
W sezonie grzewczym radomianie oddychają bardzo zapylonym powietrzem, bo wciąż wielu ludzi pali w piecach czym popadnie.

Czystość powietrza w polskich miastach

Światowa Organizacja Zdrowia zbadała stężenie pyłu zawieszonego (PM10), norma w skali roku wynosi 20 μg/m3.
Gdańsk - 18 μg/m3 (najmniejsze w Polsce)
Wałbrzych - 20 μg/m3
Suwałki - 21 μg/m3
Lublin - 27 μg/m3
Gdynia - 28 μg/m3
Łódź - 29 μg/m3
Płock - 30 μg/m3
Kielce - 30 μg/m3
Rzeszów - 30 μg/m3
Radom - 30 μg/m3
Opole - 31 μg/m3
Warszawa - 32 μg/m3
Częstochowa - 35 μg/m3
Jelenia Góra - 35 μg/m3
Wrocław - 35 μg/m3
Bytom - 35 μg/m3
Dąbrowa Górnicza - 40 μg/m3
Katowice - 42 μg/m3
Zabrze - 45 μg/m3
Nowy Sącz - 51 μg/m3
Rybnik - 54 μg/m3
Kraków - 64 μg/m3 (największe w Polsce)

Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska urzędu miejskiego w Radomiu:

Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska urzędu miejskiego w Radomiu:

- Program obniżania emisji dymów miał ruszyć w 2010 roku, ale zlikwidowano gminne fundusze ochrony środowiska. Nowelizacja prawa o ochronie środowiska weszła w życie za późno, by wpisać dofinansowanie programu w tegoroczny budżet. Mam nadzieję, że uda się wywalczyć odpowiednią kwotę w budżecie na przyszły rok.

To przewinienie trudne do udowodnienia, ale są szanse, by skala zjawiska była mniejsza - podatek śmieciowy i program obniżania emisji dymów.

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport na temat zanieczyszczenia powietrza w miastach i krajach. Wynika z niego, że z biegiem lat jakość powietrza w skali globalnej systematycznie się pogarsza. Co ciekawe, najbardziej skażone nie są wielkie metropolie, lecz średniej wielkości miasta w krajach silnie się rozwijających.

Radom plasuje się w środku stawki, ale - jak mówi Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska radomskiego magistratu- nie są to optymistyczne dane.

- To uśrednione dane z całego roku, a w sezonie grzewczym w naszym mieście nie ma czym oddychać - mówi Grażyna Krugły. - 26 stycznia 2010 roku 500 razy została przekroczona norma dotycząca zanieczyszczenia powietrza.

PALĄ WSZYSTKIM

Czystość powietrza jest cyklicznie badana w Radomiu przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dzięki tym badaniom można sporządzić dokładną mapę Radomia i zaznaczyć, gdzie powietrze jest czyste, a gdzie jest gorzej. W niechlubnych statystykach przodują dzielnice z zabudową jednorodzinną: Kaptur, Glinice i część Plant, z czteropiętrowymi kamienicami ogrzewanymi węglem.

- To problem, którego nie da się prosto rozwiązać. Standardy emisji dotyczą zakładów, a pomiarów emisji w domkach jednorodzinnych w ogóle się nie prowadzi. A ludzie palą czym chcą. Do pieców trafiają plastiki, jakieś szmaty… One nie maja wyższej wartości energetycznej, a wpływają na jakość powietrza - opowiada dyrektor. - Żeby komuś udowodnić ten proceder, trzeba go złapać na gorącym uczynku, czyli niemalże w chwili, kiedy wrzuca śmieci do pieca. Nikt nie dostanie mandatu na podstawie smrodu z komina, nie możemy też badać popiołów, jak to robią w Krakowie, bo koszty są ogromne.

Piotr Stepień, rzecznik prasowy straży miejskiej w Radomiu:

Piotr Stepień, rzecznik prasowy straży miejskiej w Radomiu:

- Nieustannie kontrolujemy umowy na wywóz nieczystości. Ci mieszkańcy, którzy ich nie maja, zazwyczaj spalają śmieci w piecu. Grozi im mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Według Grażyny Krugły, pozostaje edukacja mieszkańców i wspólne akcje ze strażą miejską. - W ostatnim czasie przybyło około 6 tysięcy umów na wywóz nieczystości. Wcześniej te śmieci trafiały do pieca albo do bloków. Kiedy w 2013 roku gminy przejmą na siebie gospodarkę odpadami, a mieszkańcy zapłacą tzw. "podatek śmieciowy", przestanie im się opłacać spalać śmieci - mówi Krugły.

Innym sposobem na pozbycie się trucicieli jest program obniżania emisji dymów na terenie miasta na lata 2010 - 2017. W ramach programu właściciele domków jednorodzinnych będą namawiani do przyłączenia do miejskiej sieci grzewczej, lub do wymiany pieca na ekologiczny, czyli na przykład na gazowy, lub olejowy. - Walczę o to, by plan, od dwóch lat odkładany ze względu na zmiany w prawie, wreszcie został wprowadzony do budżetu miasta na rok 2012 - dodaje Krugły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie