Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiony zabytkowy rower trafił do sali tradycji Fabryki Broni w Radomiu

Sok
Maciej Borecki, członek zarządu Fabryki Broni (z prawej) i Łukasz Wykrota ze „Sprężystych”, z odnowionym rowerem.
Maciej Borecki, członek zarządu Fabryki Broni (z prawej) i Łukasz Wykrota ze „Sprężystych”, z odnowionym rowerem. Antoni Sokołowski
Ma drewniane obręcze kół, błyszczącą kierownicę, kultowy znaczek z nazwą fabryki - tak wygląda zabytkowy, odrestaurowany rower. Jednoślad po renowacji ponownie wrócił do Fabryki Broni, gdzie jest ozdobą sali tradycji.

We wtorek odbyło się symboliczne przekazanie zabytkowego roweru marki „Łucznik”. Z okazji przypadającego w tym roku 90-lecia uruchomienia produkcji rowerów w Fabryce Broni przedwojenny pojazd został odnowiony przez Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści”. Rower został odrestaurowany na zlecenie obecnego zarządu Fabryki Broni „Łucznik” - Radom spółka z o.o.

- Po renowacji rower stał się wysokiej klasy eksponatem muzealnym. Jest świadectwem ważnej historii fabryki - powiedział Maciej Borecki, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” - Radom.

Są tylko nowe opony

Zabytkowy rower liczy sobie około 80 lat. Już wcześniej był w posiadaniu Fabryki Broni, ale pojazd był w fatalnym stanie technicznym.

- Rower stał w sali tradycji, ale jego lata świetności dawno minęły. Postanowiliśmy odrestaurować pojazd i przywrócić jego dawny blask - powiedział Maciej Borecki.

Zadaniem zajęli się entuzjaści z Radomskiego Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści”. Od lat pielęgnują oni historie produkcji radomskich rowerów, mają tez doświadczenie z odnawianiu starych jednośladów.

- Choć rower nie prezentował się wtedy dobrze, był pordzewiały w wielu miejscach, to okazało się, że jest on kompletny, ma wszystkie oryginalne części. Zwykle takie stare rowery były przez lata naprawiane, uzupełniane innymi częściami. Ten rower okazał się wyjątkowy - opowiadał Łukasz Wykrota ze Stowarzyszenia „Sprężystych”.

Tym niemniej prace nad przywróceniem dawnego wyglądu zajęły kilka miesięcy. Trzeba było rozebrać rower „do ostatniej śrubki” , zakonserwować wszystkie części, a wcześniej je oczyścić.

- Prowadząc nasze muzeum rowerów mieliśmy wiedzę, jak taki rower trzeba restaurować. Udało się to znakomicie i poza nowymi dętkami i oponami ten rower jest w stu procentach oryginalny - dodał Łukasz Wykrota.

Produkowali rowery

Odnowiony rower, to tak zwany pojazd balonowy, szosowy, sportowy. Jest znana jego historia, należał do pracownika Fabryki Broni. Takie i inne rowery wytwarzano od 1929 roku w Fabryce Broni w Radomiu, wchodzącej w skład Państwowych Wytwórni Uzbrojenia. Po dwóch latach produkcji katalog fabryczny oferował już 13 typów pojazdów, a w latach 1936 - 1939 liczba ta wzrosła do 18. Rowery produkowane w Radomiu sprzedawano pod marką fabryczną „Łucznik” i „Łucznik Extra”. Podstawowym kolorem ramy był czarny, lecz można było zamówić za dopłatą, jeden z dodatkowych sześciu kolorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie