Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odra w Radomiu. Dziecko i pięcioro dorosłych chorych na odrę w radomskim szpitalu

tnt
ilustracja
ilustracja
Badania potwierdziły podejrzenie, że dwulatek leczony na oddziale zakaźnym radomskiego szpitala ma odrę. Od początku miesiąca to już szósty przypadek tej wysoce zakaźnej choroby w Radomiu i powiecie radomskim.

Dwuletnie dziecko w poniedziałek zostało przyjęte na odział dziecięcy, we wtorek stwierdzono u niego podejrzenie odry, zostało przeniesione na oddział zakaźny. Wtedy też zrobiono badania na obecność wirusa. W piątek wyniki potwierdziły, że chłopiec jest chory na odrę. Jak wynika z ustaleń sanepidu, dziecko nie było szczepione na odrę.

Odrę stwierdzono także u pięciu dorosłych pacjentów. Wszyscy mieszkali w jednym mieszkaniu. - Dorosłe osoby chore są w przedziale wiekowym 24 - 41 lat i są obcokrajowcami. Wszystkie osoby zostały hospitalizowane - mówiła nam Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

W takiej sytuacji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wszczyna dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia, z kim miały kontakt chore osoby, skąd mogły zarazić się odrą, kto jeszcze z ich najbliższego otoczenia może być narażony na zachorowanie. Jeśli osoby potencjalnie narażone na zachorowanie na odrę nie były szczepione, bądź nie pamiętają czy były, po kwalifikacji lekarskiej powinny się zaszczepić.

- Po kontakcie z osobą chorą na odrę trzeba ustalić jaki jest stopień uodpornienia. Jeśli ktoś nie był szczepiony, bądź był szczepiony jedną dawką, powinien się zaszczepić - mówi Małgorzata Gregorczyk. - Jeśli ktoś przechorował odrę, jest uodporniony. Aby upewnić się co do odporności należy wykonać badanie na przeciwciała i sprawdzić, jaki jest nasz stan uodpornienia.

Osoba, która nie chorowała na odrę ani też nie była na nią szczepiona po zetknięciu się z chorym pacjentem, na 90% zakazi się wirusem odry. Warto podkreślić, że pierwsze objawy choroby, czyli wysoka gorączka, pojawiają się nawet 12-14 dni po zakażeniu wirusem. Potem występuje także złe samopoczucie, katar, kaszel, zapalenie spojówek, w jamie ustnej - wykwity otoczone białą obwódką. Najbardziej widocznym objawem jest wysypka, najpierw na głowie i twarzy, potem na tułowiu i reszcie ciała, które z czasem zlewają się w plamy. Jednak chory zaczyna zarażać już na kilka dni przed pojawieniem się wysypki.

Przebieg zakażenia wirusem odry uwarunkowany jest przede wszystkim wiekiem pacjenta oraz jego ogólnym stanem zdrowia. Zdecydowanie najczęstszym przypadkiem klinicznym, z jakim zmagają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej jest odra u dzieci do 15. roku życia. Szczególnie groźna jest odra u niemowląt, ponieważ może ona skutkować nawet nieodwracalnymi zmianami mózgu. Niemniej jednak dzieci do 6. miesiąca życia chronione są przed odrą dzięki antygenom przekazanym przez matkę.

Odra w ciąży jest poważnym stanem chorobowym, który może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu nienarodzonego dziecka. Złapanie wirusa odry przez kobietę w ciąży może skutkować: przedwczesnym porodem, poronieniem, niską masą urodzeniową dziecka, a także wystąpieniem odry u noworodka.

Odra u dorosłych charakteryzuje się bardzo zbliżonym przebiegiem, jak u dzieci. Mimo to im pacjent starszy, tym może znacznie gorzej znosić objawy choroby. Ponadto odra u osób starszych z problemami krążenia może skutkować nawet śmiercią.

Odra jest chorobą, po której bardzo często dochodzi do powikłań. Statystyki mówią, że może je mieć nawet jedna trzecia osób chorych. Najpoważniejszym z powikłań jest podostre stwardniające zapalenie istoty białej mózgu, czyli choroba degeneracyjna układu nerwowego, która nieuchronnie prowadzi do śmierci, i może się ujawnić po kilku miesiącach od zachorowania. Innymi są zapalenie ucha środkowego, małopłytkowość, zapalenie oskrzeli, płuc - choroby układu oddechowego, zapalenie rogówki, które może skutkować nawet ślepotą.

Jak podaje Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, w okresie od 1-14.02.2019 r. do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych na terenie województwa mazowieckiego zgłoszono 38 nowych przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę w powiatach: warszawskim – 15, radomskim – 6, pułtuskim – 4, wołomińskim – 4, pruszkowskim – 2, mińskim – 2, warszawskim zachodnim – 1, węgrowskim – 1, żyrardowskim – 1, wyszkowskim – 1, łosickim - 1.

Osoby, które zachorowały tym okresie, to dorośli w wieku od 20 do 64 lat (28 osób) i dzieci w wieku od 3 tygodni do 16 lat (10 osób).

Wśród zgłoszonych chorych 24 osoby nie były szczepione przeciwko odrze.

Wśród chorych 10 osób to obcokrajowcy.

W tym okresie na terenie województwa mazowieckiego odnotowano 3 ogniska epidemiczne zachorowań na odrę:pierwsze – 2 osoby (ognisko domowe) w powiecie węgrowskim, drugie - 3 osoby ( ognisko domowe) w powiecie pułtuskim, trzecie – 4 osoby w powiecie radomskim.
Nie odnotowano zgonów z powodu powikłań po zachorowaniu na odrę.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zagraniczne marki po polsku. Znane produkty w polskiej wersji

Zakupy w Internecie. Oczekiwania a okrutna rzeczywistość

Quiz. Co Ty wiesz o Radomiu? Sprawdź się!

Wyjątkowe makijaże Kamili Patyny. To prawdziwe dzieła sztuki

Walentynki 2019 MEMY. Najlepsze śmieszne obrazki na Walentynki

Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?

Rejestr pedofilów i gwałcicieli w regionie LUTY 2019 Nazwiska Zdjęcia

Oni są poszukiwani przez policję LUTY 2019 [CZĘŚĆ I]

Oni są poszukiwani przez policję LUTY 2019 [część II]

Flesz – Co zabija Polaków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie