Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedzamy groby pańskie

tnt
- Nasz grób jak co roku jest tradycyjny – mówi ksiądz Andrzej Tuszyński z parafii świętego Wacława w Radomiu.
- Nasz grób jak co roku jest tradycyjny – mówi ksiądz Andrzej Tuszyński z parafii świętego Wacława w Radomiu. Tadeusz Klocek
W radomskich kościołach od piątku wierni modlą się przy wizerunku Chrystusa złożonego w grocie. Każda parafia przygotowała tradycyjną kompozycję.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę wierni w ciszy i skupieniu adorują Groby Pańskie. Wielkanoc to przecież czas radości ze zmartwychwstania, ale także czas zadumy. W tym roku groby będą tradycyjne, ale różnorodne.

Wielka Sobota to tradycyjnie dzień adoracji Grobów Pańskich. Zwyczaj ten jest w Polsce znany od XII wieku. Grób Pański to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. W centrum umieszcza się figurę umarłego Jezusa oraz monstrancję okrytą przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, którym go owinięto w grobie.

W każdym kościele groby przygotowywane są zgodnie z wcześniejszym zamysłem. Chociaż różnią się między sobą, wszystkie są bardzo ozdobne.

SŁOWA CHRYSTUSA

W radomskiej katedrze nad grobem zawisną słowa Jezusa Chrystusa.
- Przesłaniem tegorocznego grobu pańskiego będzie zdanie "Jam zwyciężył świat". To słowa Chrystusa, a światem jest wszystko, co przeciwne Bogu, cała doczesność. Chrystus przyszedł, by pokazać nam cel, do którego mamy dążyć - mówi Edward Poniewierski, proboszcz radomskiej katedry. - To grób symboliczny, bo słowa Jezusa są także tytułem przemówienia, jakie w Wielkanoc trzy lata temu wygłosił świętej pamięci ksiądz biskup Edward Materski. Całe orędzie będzie można przeczytać w najnowszym, wielkanocnym wydaniu "Głosu Mariackiego".

Oprawę plastyczną Grobu Pańskiego przygotowuje znany radomski artysta-fotografik Jerzy Kutnowski, wspólnie z profesorem Zbigniewem Kamińskim.

TRADYCYJNIE U WACŁAWA

W większości radomskich kościołów groby przygotowane zostały już w środę.
- U nas Grób Pański jest jak co roku bardzo tradycyjny, bo taki też mamy kościół - mówi Andrzej Tuszyński z parafii Świętego Wacława na Starym Mieście.
Najstarszy kościół w mieście nie ma bocznych naw, brakuje więc miejsca na duże koncepcje.

- Wykorzystaliśmy motyw trzech krzyży, który przypomina Golgotę. Naszym założeniem było, by zarówno grób, jak i ciemnica były jak najprostsze - dodaje Andrzej Tuszyński.

OPIECZĘTOWANY GRÓB

W parafii świętego Stanisława w Wierzbicy oprawą plastyczną grodu pańskiego zajmują się siostry ze zgromadzenia sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
- Tegoroczna koncepcja grobu i ciemnicy jest bardzo ciekawa i obrazowa - mówi ksiądz Jan Chodelski, proboszcz parafii.
- Grób w naszym kościele nawiązuje do wydarzeń z ewangelii. Będzie opieczętowany, a monstrancja zawiśnie na krzyżu. W nocy grób zostanie otworzony. Koło groty będzie stał Anioł mówiący "Kogo szukacie?" - opowiada siostra Teresa. - To bardzo prosty projekt, ale mamy nadzieję, że skłoni wiernych do refleksji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie