Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwołano alarmy przeciwpowodziowe w trzech powiatach regionu radomskiego. Niebawem liczenie strat

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Wszystko wskazuje na to, że dramatyczna walka z wodą w naszym regionie kończy się. W czwartek było spokojniej.
Wszystko wskazuje na to, że dramatyczna walka z wodą w naszym regionie kończy się. W czwartek było spokojniej. Straż Pożarna Lipsko
W trzech powiatach regionu radomskiego odwołano już alarmy przeciwpowodziowe. Sytuacja z wielką wodą klaruje się. Dramatyczna walka z żywiołem trwała od nocy z soboty na niedzielę.

W środę i czwartek, w nadwiślańskich powiatach regionu radomskiego, władze zainteresowanych gmin odwołały alarmy przeciwpowodziowe. Chodzi o powiat kozienicki (Kozienice, Głowaczów, Gniewoszów, Ryczywół), lipski (Chotcza, Solec nad Wisłą) i zwoleński (Przyłęk).

W czwartek po godzinie jedenastej poziom wody mierzony w punkcie w Annopolu (w pobliżu powiatu lipskiego) wynosił 402 centymetry, w Zawichoście 470 cm. Z kolei bliżej powiatu kozienickiego, a więc w Puławach-Azotach i Dęblinie wynosił odpowiednio 477 i 417 centymetrów.

Jak mówił Tomasz Krzyczkowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, sytuacja w gminie Chotcza i Solec nad Wisłą, które były jednymi z najbardziej poszkodowanych, klaruje się. Alarmów przeciwpowodziowych już nie ma, są jedynie stany ostrzegawcze. Jak twierdził komendant, zagrożenie minęło i można powoli przygotowywać się do liczenia strat. Podtopienia w powiecie lipskim związane były z cofkami Wisły do trzech rzek: Iłżanki, Kamiennej i Krępianki. Ucierpiało siedem gospodarstw w gminie Chotcza i dziesięć w Solcu nad Wisłą. Strażacy musieli używać sprzętów pływających, aby dowieźć ludziom żywność, leki. Jedną osobę przetransportowali do lekarza. Niemożliwy był transport samochodem.

W gminie Przyłęk najbardziej ucierpiały miejscowości Lucimia i Borowiec. Woda podchodziła pod gospodarstwa, ale głównym problemem było przesiąkanie ziemi. Nie było jednak takiej sytuacji, żeby konieczna była ewakuacja ludzi lub zwierząt. Znacznie utrudnione były dojazdy do tych miejscowości przez nieprzejezdną drogę powiatową. Do swojej miejscowości mieszkańcy musieli dojeżdżać objazdami.

W Podmieściu w gminie Gniewoszów doszło do podtopień czterech gospodarstw, woda sięgała do poziomu fundamentów. Woda wprawdzie nie przerwała wałów, ale w kilku miejscach doprowadziła do przesiąknięcia. Nie było zagrożenia dla mieszkańców ani zwierząt w tych gospodarstwach. We znaki dała się zresztą nie tylko Wisła. Woda z Radomki przerwała groblę w rejonie Ryczywołu oraz Wilczkowic. Na szczęście zalała tylko okoliczne łąki i nieużytki, nie przedostając się do pobliskich gospodarstw.

Top Girls i D-Bomb w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie