Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono kolejne przetargi na budowę Portu Lotniczego w Radomiu. Kiedy inwestycja będzie gotowa? [DUŻO ZDJĘĆ]

Janusz Petz
Janusz Petz
Już w październiku tego roku zaplanowano zakończenie robót nawierzchniowych pasa startowego, którego parametry są znacznie lepsze niż pasa startowego na warszawskim Okęciu.
Już w październiku tego roku zaplanowano zakończenie robót nawierzchniowych pasa startowego, którego parametry są znacznie lepsze niż pasa startowego na warszawskim Okęciu. Tadeusz Klocek
Państwowe Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze” ogłosiły cztery kolejne wielkie przetargi dotyczące budowy Portu Lotniczego w Radomiu. Obecni na konferencji prasowej na lotnisku ważni politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że nie ma żadnych zagrożeń dla realizacji inwestycji, a obecnie jest bardzo dobry czas na prowadzenie takich budów.

W konferencji prasowej na pasie startowym uczestniczył prezes Państwowego Przedsiębiorstwa „Porty Lotnicze” Mariusz Szpikowski, wiceminister infrastruktury Marcin Horała oraz posłowie Adam Bielan, Andrzej Kosztowniak i Marek Suski. Ze strony posłów padły zapewnienia, że Port Lotniczy w Radomiu będzie budowany a czas walki z koronawirusem jest właśnie dobrym okresem na realizację tego rodzaju wielkich inwestycji infrastrukturalnych.

Dziennikarze mieli okazję zobaczyć budowę pasa startowego, gdzie postęp prac jest o trzy tygodni przyspieszony w stosunku do przyjętego harmonogramu, a także prace przygotowawcze związane z budową terminala. Warto dodać, że pas startowy w Radomiu ma parametry techniczne znacznie lepsze niż pas startowy na lotnisku Warszawa Okęcie. Mariusz Szpikowski ogłosił rozpoczęcie 4 procedur przetargowych dotyczących kolejnych inwestycji na lotnisku.

Miejsce dla 11 dużych samolotów, w tym dwóch „dreamlinerów”

Ogłoszono właśnie przetarg na budowę dróg kołowania i płyty postojowej. Po stronie zachodniej lotniska zakres prac obejmuje budowę płyty postojowej, zlokalizowana wokół pirsu budowanego terminala, umożliwiająca jednoczesny postój dziewięciu samolotów kodu C: na przykład typu Airbus 321neo oraz Boeing 737 Max 9 oraz 2 samolotów kodu E, na przykład typu Boeing 787-9 oraz 777-9X. Poza tym przetarg dotyczy też budowy płyty o nawierzchni betonowej do odladzania samolotów umożliwiających jednoczesne odladzanie 2 samolotów kodu C, na przykład typu Airbus 321neo oraz Boeing 737 Max 9 lub jednego samolotu kodu E, na przykład typu Boeing 787-9 oraz 777-9X, a także układu dróg kołowania o nawierzchni bitumicznej, niezbędnych instalacji odwodnieniowych, energetycznych, teletechnicznych i innych.

Wskazany zespół budowli ma na celu zapewnić bezpieczną i sprawną komunikację dla statków powietrznych pomiędzy drogą startową, płytą odladzania i płytą postojową samolotów. Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w ramach tego zadania przekracza 170 tysięcy metrów kwadratowych. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2022. Przetarg na budowę dróg kołowania wschodniej części lotniska obejmuje wykonanie drogi kołowania o nawierzchni bitumicznej, niezbędne instalacje energetyczne, teletechniczne i odwodnieniowe wraz z budową zbiorników retencyjnych oraz przepompowni. Zrealizowanie tego zadania będzie wymagało przebudowy infrastruktury miejskiej, w tym zmianę przebiegu istniejącej drogi powiatowej. Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w tym etapie wynosi około 39 tysięcy metrów kwadratowych.

Budynki, drogi

Kolejny ogłoszony we wtorek przetarg dotyczy obiektów kubaturowych, czyli budynków niezbędnych do funkcjonowania lotniska (poza terminalem), w szczególności Budynku Administracyjnego Służb Lotniskowych oraz hali garażowej z magazynami, a także dostosowanie istniejących obiektów kontenerowych do przejęcia funkcji budynku socjalnego (Agentów Obsługi Naziemnej) i służb utrzymania lotniska.

Zakres realizacji zadania obejmuje budowę wewnętrznego układu drogowego połączonego z układem drogowym Portu Lotniczego Radom-Sadków z zewnętrznymi miejscami parkingowymi oraz wymaganej infrastruktury technicznej. Głównymi użytkownikami dedykowanej infrastruktury wspierającej będą: służby lotniskowe i administracja, Straż Graniczna, Urząd Celny, agenci obsługi naziemnej. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2022. Kolejny przetarg ogłoszony we wtorek dotyczy układu drogowego. Chodzi o budowę infrastruktury drogowej, umożliwiającej dojazd do Portu Lotniczego poprzez wjazd główny od ulicy Lubelskiej oraz pomocniczy (techniczny) z Aleją Wojska Polskiego, a także wewnętrznego układu komunikacyjnego po stronie landside z wydzieleniem miejsc zatrzymania „kiss and fly” przed terminalem, parkingów, miejsc zatrzymania shuttle bus oraz autobusów miejskich, budynków bram wjazdowych do trefy zastrzeżonej, drogi patrolowej po stronie airside. Z uwagi na charakter prac zadanie obejmuje również roboty z zakresu budowy oraz przebudowy sieci: wodociągowej, cieplnej, energetycznej, teletechnicznej raz kanalizacyjnej sanitarnej i deszczowej wraz ze zbiornikami retencyjnymi. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na czwarty kwartał 2021 roku.

Wieża, maszt, system naprowadzania, światła

Ogłoszono też przetarg na budowę wieży kontroli lotów Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej. Te obiekty mają być gotowe w marcu 2022 roku.Znane są też już terminy rozpoczęcia i zakończenia kolejnych prac związanych z budową lotniska. W grudniu ma być ogłoszony przetarg na budowę parkingów, dróg dojazdowych do urządzeń systemu naprowadzania samolotów ILS, a także wskaźników wiatru.

W tym przypadku gotowość do użytkowania ma być zgłoszona we wrześniu 2021 roku. W grudniu też ogłoszony będzie przetarg na budowę masztu Tetra. Masz ma być gotowy do użytkowania rok później. Wreszcie w grudniu ogłoszony będzie przetarg na zainstalowanie świateł. W przypadku tej inwestycji gotowość do użytkowania ma być zgłoszona w maju 2022 roku. Z terminarza PPL wynika, że wszystkie urządzenia lotniskowe będą gotowe na przyjęcie wielkich samolotów cywilnych w czerwcu 2022 roku.

Motofakty

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie