Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono kolejny przetarg na wybór operatora kina "Górnik" w Szydłowcu. Dlaczego?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Archiwum
Gmina Szydłowiec ogłosiła kolejny przetarg na operatora kinem "Górnik". Potencjalne firmy mają miesiąc na zgłoszenia.

Pod koniec kwietnia odbył się oficjalny odbiór zmodernizowanego budynku, w którym mieści się kino „Górnik”, a także strażnica szydłowieckiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Najpierw do 15 września, potem do października i listopada zainteresowani operatorzy mogli składać oferty w w Urzędzie Miejskim w Szydłowcu. Niestety, nie zgłosiła się żadna firma. - Niestety, żyjemy w bardzo niepewnych czasach. Przedsiębiorcy boją się inwestować, takie branże może objąć jako pierwszy lockdown i myślę, że to jest główny powód - mówił nam Artur Ludew, burmistrz Szydłowca po tym, gdy nie udało się wyłonić nikogo za pierwszym razem.

Kolejny przetarg. Dlaczego?

Tym razem do 26 stycznia do godziny 10 Urząd Miejski w Szydłowcu czeka na oferty. Planowany termin zawarcia umowy o koncesję to marzec 2022 roku. Nie zmieniają się zadania potencjalnego operatora. A więc stworzenie nowych miejsc pracy, zwiększenie atrakcyjności Starego Miasta, czy przywrócenie wartości kulturowej i użytkowej budynku. Operator miałby wyświetlać co najmniej 120 filmów rocznie. Koncesja ma być przyznana na sześć lat.

Warto nadmienić, że urzędnicy po trzech nieudanych przetargach, wystąpili do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Pomysłów Unijnych o zgodę, aby kinem zarządzało SCK-Zamek. Niestety, sugestią placówki było, aby gmina ogłosiła kolejny przetarg i poczekała na zgłoszenie się potencjalnych firm. W międzyczasie radni zmienili status szydłowieckiej placówki kulturalnej, w której zapisano, iż Zamek może zajmować się również kinem.

Co ponadto?

Zadanie to obejmowało nie tylko kompleksowy remont budynku, ale także zakup nowoczesnego sprzętu kinowego i wyposażenia. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,7 miliona złotych, prace zrealizowane zostały przez firmę Adbuild z Kielc. Gmina Szydłowiec pozyskała na ten cel środki z RPO Województwa Mazowieckiego z funduszy dedykowanych dla programów rewitalizacyjnych. Sala kinowa jest wielofunkcyjna, dzięki czemu oprócz seansów filmowych można na niej organizować, również spektakle teatralne, konferencje, czy popularne występy stand-up. Na taką inwestycję mieszkańcy miasta czekali bardzo długo zwłaszcza, że duża część społeczności pamięta seanse wyświetlane w starym „Górniku”.

Jak informowaliśmy, w 2019 roku gmina Szydłowiec otrzymała dofinansowanie na kwotę ponad 3,6 miliona złotych na rewitalizację obszaru Starego Miasta. Całkowita wartość projektu ma wynieść ponad 6,6 miliona złotych. W ramach wspomnianego dofinansowania nad zalewem pojawiło się też wiele ciekawych atrakcji, jak na przykład skate park, plac zabaw, siłownia plenerowa, boisko do piłki nożnej plażowej, czy mini park linowy.

Jest już gotowy deptak łączący zalew z Rynkiem Wielkim. Sama budowa została zakończona, ale teraz samorząd chce wykonać nasadzenia. W ostatnich dniach uniemożliwiały to deszcze. Jak mówi burmistrz, w tym roku wykonane będą nasadzenia na tyle, na ile pogoda pozwoli. A następnie pojawią się na wiosnę. Teren trzeba również odwodnić, koryto rzeki było przesunięte na zachód.

Być może niebawem uda się również wykonać budynek restauracyjny, ale gmina chce pozyskać zewnętrzne dofinansowanie na ten cel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie