Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromny sukces Maksymiliana Paczyńskiego z liceum w Iłży. Wygrał światowy konkurs. Dostał gratulacje od samego ministra

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Minister Przemysław Czarnek pogratulował Maksymilianowi Paczyńskiemu z liceum w Iłży. Uczeń odniósł sukces w konkursie Impact Creators.
Minister Przemysław Czarnek pogratulował Maksymilianowi Paczyńskiemu z liceum w Iłży. Uczeń odniósł sukces w konkursie Impact Creators. Twitter/Ministerstwo Edukacji i Nauki
Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, spotkał się Maksymilianem Paczyńskim, uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Iłży, żeby mu pogratulować stworzeniu projektu sztucznej inteligencji FATIK, który nie pozwala zasnąć kierowcom podczas jazdy. Został on uznany za najlepszy na świecie w konkursie Impact Creators firmy Intel, światowego koncernu informatycznego.

Maksymilian Paczyński jest uczniem Liceum Ogólnokształcącym Mikołaja Kopernika w Iłży, a także jednym Polakiem, który dotarł do ścisłego finału tego światowego konkursu, który odbywał się online w San Francisco. Przygoda Maksymiliana ze sztuczną inteligencją rozpoczęła się w ubiegłym roku szkolnym, gdy był w drugiej klasie liceum. Wziął wówczas udział w konkursie Programu Intel AI for Youth, do którego zachęcił go nauczyciel Robert Celuch. Licealista stworzył wówczas sztuczną inteligencję - FATIK - która nie pozwala zasnąć kierowcą, a tym samym zapobiega wypadkom. Okazało się, że projekt ten należy do najlepszych w Polsce.

Projekt Maksymiliana został wytypowany do udziału w konkursie światowym. Teraz FATIK zdobył uznanie w finale światowym obok pracy zbiorowej z Indii oraz innego projektu nastolatka z Chin.

– Nie spodziewałem się takiego wyniku, chociaż przy pracy dałem z siebie wszystko. Mam nadzieję, że mój przykład zachęci innych młodych ludzi do udziału w kolejnych edycjach konkursu. To ciekawe przeżycie, które nie tylko daje szansę na pogłębienie wiedzy. Pokazuje też, że młodzi ludzie nie powinni się obawiać i stawać do rywalizacji, wyznaczać sobie cele, bo nie mają jeszcze doświadczenia tak dużego jak starsi – mówi Maksymilian. Na czym polega jego projekt? Według Macieja Kaweckiego, pasjonata technologii, byłego dziekana Wydziału Innowacji i Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, za pomocą sztucznej inteligencji rozpoznawane jest oko kierowcy na obrazie, a następnie stworzona przez Maksymiliana sieć neuronowa klasyfikuje je, czy jest ono otwarte czy zamknięte. Jeżeli oko pozostaje zamknięte przez określony czas, uruchamia się alarm. Oprócz tego program zbiera dane, za pomocą których tworzony jest profil kierowcy pozwalający stwierdzić czy prowadzący pojazd jest w danej chwili zmęczony, zestresowany czy preferuje jazdę dzienną bądź nocną.

Jego sukcesu nie mógł nie zauważyć minister Przemysław Czarnek, który osobiście mu pogratulował.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie