Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Około 100 nowych mieszkań powstanie w Kozienicach. Gmina przystąpiła do spółki. Kiedy ruszy budowa?

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
W imieniu Urzędu Miasta i Gminy Kozienice umowę podpisała w Wieliszewie wiceburmistrz Dorota Stępień. Na kolejnych zdjęciach zobacz jak powstawała spółka Mazowsze Centrum, która wybuduje około 1200 mieszkań.
W imieniu Urzędu Miasta i Gminy Kozienice umowę podpisała w Wieliszewie wiceburmistrz Dorota Stępień. Na kolejnych zdjęciach zobacz jak powstawała spółka Mazowsze Centrum, która wybuduje około 1200 mieszkań. UG Wieliszew
Około 100 nowych mieszkań w jednym lub dwóch blokach powstanie w Kozienicach. Gmina razem z 9 innymi przystąpiła w środę do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Krajowy Zasób Nieruchomości Mazowsze Centrum. To pozwoli wybudować niskoczynszowe mieszkania z pomocą państwa. Planuje się ,że budowa ruszy za około 2 lata.

W środę 18 maja w Urzędzie Gminy Wieliszew podpisany został akt notarialny powołujący do życia trzecią w województwie mazowieckim Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Wspólnikami – założycielami spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Krajowy Zasób Nieruchomości Mazowsze Centrum zostało 10 gmin z województwa mazowieckiego. Oprócz Kozienic są to: Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Żabia Wola, Serock, Wieliszew, Nasielsk, Maków Mazowiecki. Do spółki wchodzi też Krajowy Zasób Nieruchomości. Szacunkowe plany inwestycyjne spółki wynoszą co najmniej 1200 mieszkań w 10 gminach, które weszły do spółki. W Kozienicach planuje się wybudować około 100 mieszkań.

W imieniu Urzędu Miasta i Gminy Kozienice umowę podpisała w Wieliszewie wiceburmistrz Dorota Stępień.

Jak informuje wiceburmistrz Kozienic, Dorota Stępień jeszcze nie wiadomo dokładnie gdzie powstaną nowe bloki - czy na działce gminnej czy skarbu państwa. - Szacujemy, że budowa rozpocznie się za około 2 lata - mówi pani burmistrz.

Liderem zawiązanej spółki będzie Waliszew w powiecie legionowskim gdzie władze gminy chcą wybudować największa spośród wszystkich samorządów w spółce liczbę mieszkań.

Gmina zwróci się o udzielenie wsparcia z pieniędzy Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tejże spółce Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Krajowy Zasób Nieruchomości Mazowsze Centrum. Głównym udziałowcem tej spółki jest rządowy Krajowy Zasób Nieruchomości, a jej podstawową misją budowa nowych niskoczynszowych mieszkań dla Polaków.

W środę w Waliszewie 10 samorządów podpisało notarialny akt założycielski spółki. Sama spółka ma mieć zapewnione stabilne finansowanie, ponieważ gminy ją tworzące mają skorzystać pieniędzy Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pieniądze te posłużą między innymi sfinansowaniu części wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowych.

- Cieszymy się, że kolejne samorządy zdecydowały się przystąpić do programu. To pokazuje jak duży jest obecnie deficyt tanich i dostępnych mieszkań. Będziemy dążyć do tego, by w SIM-ach znalazła się co druga gmina w Polsce. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jednym z najważniejszych założeń programu jest przeciwdziałanie depopulacji gmin poza dużymi ośrodkami miejskimi – powiedział w Wieliszewie prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.

– Zainteresowanie samorządów programem wciąż rośnie. Nie bez znaczenia jest fakt olbrzymiej pomocy finansowej oferowanej na ten cel przez państwo. Każda gmina, która zdecyduje się przystąpić do SIM otrzymuje 3 miliny z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce, a także wsparcie na poziomie 10 procent wartości inwestycji. Dodatkowo, Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego może pokryć do 35 procent kosztów inwestycji. W Banku Gospodarstwa Krajowego mamy również specjalnie dedykowany, niskooprocentowany kredyt - bez marży banku, z trzymiesięcznym WIBOREM – podkreślił prezes.

Co to jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?

Na początku roku rząd uruchomił program, w ramach którego wspiera finansowo samorządy w zakładaniu i spółek nazywanych Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową. Celem spółek jest budowa mieszkań niskoczynszowych do długoletniego wynajmu z możliwością dojścia do ich własności. Program kierowany jest do mniej zamożnych Polaków to jest do takich osób, których zarobki uniemożliwiają im z jednej strony przydział mieszkania komunalnego, a z drugiej strony otrzymanie kredytu hipotecznego. Z obecnych kalkulacji twórców tego programu wynika, że najemca mieszkania wybudowanego przez Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową. na start będzie płacił około 20 tysięcy złotych, w kolejnych latach czynsz za takie mieszkanie będzie go kosztował w granicach 600-700 złotych miesięcznie, po kilku następnych latach będzie natomiast miał możliwość wykupienia go na własność za kwotę kolejnych około 20 tysięcy złotych.

Obecnie w Polsce jest około 30 takich spółek, zrzeszających łącznie ponad 300 samorządów. Spółki planują wybudować blisko 30 tysięcy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu. Bloki z takimi lokalami budowane są na nieruchomościach pozyskanych od między innymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego i od starostów poszczególnych powiatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie