Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli 2018 będzie w Szydłowcu już po raz czwarty. Każdy uczestnik dostanie koronę, będzie wspólne kolędowanie i atrakcje

PST
archiwum / Piotr Stańczak
W sobotę, 6 stycznia ulicami Szydłowca przejdzie Orszak Trzech Króli. Wyruszy tradycyjnie przed godziną 11.30 sprzed kościoła Świętego Zygmunta.

Już w sobotę 6 stycznia 2018 roku odbędzie się czwarty Szydłowiecki Orszak Trzech Króli. Tradycję tę zapoczątkował w mieście i parafii ksiądz Andrzej Kania, który obecnie pełni posługę w Ruskim Brodzie. Tym razem orszak organizować będą: Fundacja Inicjatyw Medialno-Kulturowych Strefa JP 2 z Szydłowca oraz tamtejsza Parafia Świętego Zygmunta.

Muzyka, tańce, teatr

Orszaki Trzech Króli odbywają się w kilku miastach naszego regionu. W całej Diecezji Radomskiej stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Podobnie jest w Szydłowcu. Orszak zawsze gromadzi dzieci, młodzież, dorosłych, wzbogacają go swoimi występami lokalni artyści.

W Szydłowcu msza święta rozpocznie się o godzinie 10.30, po niej orszak przemaszeruje ulicami miasta - sprzed kościoła Kielecką, Kościuszki, Widok, Radomską z powrotem do rynku. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będą: muzyka, tańce, teatr. Aktorzy odtworzą scenki biblijnych wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Trwają także przygotowania do organizacji żywej szopki ze zwierzętami obok kościoła.

Organizacyjne wyzwanie

Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Co roku towarzyszy on temu wydarzeniu. Tym razem wpłynęło do niego 47 prac autorstwa głównie najmłodszych parafian, którym pomagali też dorośli. Będzie można oglądać je także jutro.

Orszak prezentuje się efektownie, ale jest to bardzo duże, logistyczne przedsięwzięcie, wiążące się z wysiłkiem organizacyjnym oraz potrzebą zaangażowania wielu osób czy instytucji. Można jeszcze wesprzeć organizację orszaku, jak to uczynić - o tym na stronie internetowej szydłowieckiej parafii Świętego Zygmunta www.parafia-szydlowiec.pl.

Wspólne kolędowanie

Orszaki mają na celu podtrzymywanie tradycji w formie ulicznych jasełek. Przywracają do publicznej przestrzeni wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd „pełnym głosem”, jak i tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi.

Od kilku lat Orszaki Trzech Króli są organizowane w wielu polskich miastach. Mają na celu podtrzymywanie tradycji w formie ulicznych jasełek. Przywracają do publicznej przestrzeni wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd „pełnym głosem”, jak i tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi. Scenariusz jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie - Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie