Ostatni dzień na rejestrację komitetów wyborczych. To będą...

  Ostatni dzień na rejestrację komitetów wyborczych. To będą rekorodwe wybory?

  Janusz PETZ petz@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  W piątek przed południem dokumenty rejestracyjne składał w radomskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego pełnomocnik komitetu Twoja Gmina z Jedl

  W piątek przed południem dokumenty rejestracyjne składał w radomskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego pełnomocnik komitetu Twoja Gmina z Jedlni-Letnisko. ©Tadeusz Klocek

  Wszystko wskazuje na to, że zbliżające się wybory samorządowych będą wyjątkowo liczne, jeśli chodzi o zarejestrowane komitety wyborcze i kandydatów. Stawką w głosowaniu, które odbędzie się 16 listopada będzie, w regionie radomskim niespełna 1000 mandatów - radnych, burmistrzów, wójtów i prezydenta Radomia.
  W piątek przed południem dokumenty rejestracyjne składał w radomskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego pełnomocnik komitetu Twoja Gmina z Jedl

  W piątek przed południem dokumenty rejestracyjne składał w radomskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego pełnomocnik komitetu Twoja Gmina z Jedlni-Letnisko. ©Tadeusz Klocek

  Poniedziałek jest ostatnim dniem rejestracji komitetów wyborczych. Kalendarz wyborczy nakazuje zamknąć rejestrację do 7 września, ale ze względu na przypadającą tego dnia niedzielę, przedłużono rejestrację kandydatów o jeden dzień.

  W Radomiu komitet wyborczy można rejestrować jeszcze w poniedziałek, w godzinach od 8 do 15.30. Zapowiadają się niezwykle liczne wybory, jeśli chodzi o liczbę komitetów i kandydatów. W piątek przed południem zarejestrowanych było w Radomiu 179 komitetów utworzonych przez mieszkańców i 7 zgłoszonych przez stowarzyszenia.

  Różnica polega na tym, że utworzenie komitetu mieszkańców wymaga akceptacji co najmniej 5 osób w mniejszych gminach i 25 w samym Radomiu. Komitety utworzone przez stowarzyszenia nie muszą mieć takiego poparcia.

  Do radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego jako pierwszy zgłosił się komitet Nasza Mała Ojczyzna z Białobrzegów. Teraz wszystkie komitety mają czas na rejestrację kandydatów na radnych. Zakończy się ona 7 października o północy. Do północy 17 października można zarejestrować kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta Radomia.

  Wybory 16 listopada w godzinach od 7 do 21. Druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później - 30 listopada.

  ZAROBEK W KOMISJACH

  Wiele komitetów desygnujących do tej pracy swoich kandydatów miało problem ze znalezieniem ludzi chętnych do takiego zajęcia. Małe zainteresowanie zasiadaniem w takim gremium wynikało z niewielkiego uposażenia.

  Teraz będzie ono znacznie wyższe. W majowych wyborach członek komisji obwodowej zarabiał 160 złotych, w listopadzie zarobi 300 złotych, wiceprzewodniczący komisji obwodowej 330 złotych, a przewodniczący 380 złotych.

  Członek gminnej komisji wyborczej ma dostać 550 złotych, wiceprzewodniczący takiej komisji 600 złotych, a przewodniczący - 650 złotych. Są to kwoty wolne od podatku. Członkowie komisji będą mieli jednak więcej pracy, bo tak naprawdę 16 listopada będziemy uczestniczyli w czterech wyborach - do rady gminy, rady powiatu, wyborach na burmistrza, wójta, bądź prezydenta miasta, a także do Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego.

  KANDYDACI CZEKAJĄ

  Komitety wyborcze dopiero kompletują listy kandydatów. Duże partie polityczne wolą na razie nie ujawniać swoich kandydatów, poza nielicznymi przypadkami, zanim ich listy nie zostaną zaakceptowane przez stosowne władze tych ugrupowań. Od dawna znani są kandydaci większości partii politycznych na stanowisko prezydenta Radomia. W tych wyborach Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentował urzędujący prezydent Andrzej Kosztowniak, Platformę Obywatelską poseł Radosław Witkowski, Polskie Stronnictwo Ludowe Krzysztof Ferensztajn, wiceprezydent Radomia, Sojusz Lewicy Demokratycznej Wojciech Bernat, a Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwina Mikke Robert Dębicki. Poza tym o funkcję prezydenta miasta ubiega się posłanka Marzena Wróbel, popierana przez Radomian Razem oraz Krystyna Suszyńska reprezentująca stowarzyszenie Wolny Radom.

  W wielu okręgach konieczne będzie raczej na pewno przeprowadzenie II tury wyborów, chociażby z powodu dużego rozproszenia głosów na licznych kandydatów. Na przykład w Pionkach zanosi się, że o fotel burmistrza będzie się ubiegało aż 9 kandydatów.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo