Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto domowe sposoby na komary. To działa

/inia/
Wieczorny spacer po parku, nad zalewem czy grill ze znajomymi powoli stają się niemożliwe. Komary potrafią popsuć każdą zabawę na świeżym powietrzu.

Domowe sposoby na ataki komarów

Domowe sposoby na ataki komarów

Wybór preparatów, które mogą nas ochronić przed pokąsaniem przez komary jest spory. Ale równie szeroki jest katalog domowych sposobów walki z krwiopijcami. Spróbujcie i oceńcie, my podpowiadamy.

Komary nie lubią zapachu cebuli, warto więc plasterki tego warzywa rozłożyć w pobliżu miejsca, w którym przebywamy. Podobnie działa ocet i terpentyna. Odstraszająco ma działać też zapach liści pomidorów.

Niektórzy radzą również smarowanie się olejkiem wanilio-wym, wykorzystywanym do ciast. Komary nie znoszą też woni witaminy B, tę trzeba łykać przez kilka dni. Pomóc może też mycie się szarym mydłem.

Naturalnym sprzymierzeńcem są pelargonie i bazylia. Doniczki ustawione w oknie mogą być dla komarów barierą nie do przebycia.

Pani Karolina niedawno wybrała się na spacer z synkiem do Parku Kościuszki. - Mały chciał poszaleć na placu zabaw, ale komary tak niemiłosiernie gryzły, że nie mogłam ani na chwilę usiąść na ławce - mówi. - A dziecko też całe pogryzione.

- Gryzą strasznie, ledwo wyjdę z domu i już mam wszędzie swędzące bąble - żali się jedna z mieszkanek Plant. - A najgorsze, że nie bardzo wiem jak się ustrzec. Do domów też wpadają i atakują w nocy.

CO POMAGA?

Jak się przed nimi chronić? W oknach najlepiej zainstalować moskitiery. A przed wyjściem z domu spryskać się dostępnymi na rynku preparatami odstraszającymi owady.

Z domowych sposobów działa olejek waniliowy, którym można nasmarować ciało tak, by nie pobrudzić ubrania. Ponoć pomocna jest też mięta, cytryna i lawenda. Dobre działanie ma też czosnek. Ale uwaga, komary odstrasza tylko polski czosnek, chiński nie zawiera olejków, których nie tolerują owady.

Ostatnio popularne są lampy owadobójcze, których specjalne światło wabi i zabija owady. Minusem jest jednak fakt, że skuteczne jest tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Karierę robią też opaski na komary i kleszcze. Nasączone specjalnymi olejkami ponoć skutecznie odstraszają insekty.

BY NIE SWĘDZIAŁO

Co jeśli komar już nas ukąsił? Adam Krajewski, radomski dermatolog alergolog proponuje zastosowanie maści łagodzących ukąszenia.

- Może to być hydrocortison 0,5 lub 1 procent, to powinno pomóc - mówi. - Nie wolno jej jednak stosować na buzię. Tu proponuję stosowanie maści typowo na ukąszenia owadów jak Fenistil.
W okresie zwiększonego wylęgu komarów i innych owadów dermatolog radzi stosowanie preparatów przeciwhistaminowych, takich jak Zyrtec czy Aleric.

- Osoby uczulone powinny je stosować cały czas - radzi. - Ukąszenia owadów u każdego wywołują mniejsze czy większe reakcje uczuleniowe.

Jak dodaje, komary są dokuczliwe, ale w Polsce ich ukąszenia nie są groźne dla naszego zdrowia. - Oczywiście, może dojść do zakażenia wtórnego, ale doprowadzamy do niego sami drapiąc i zabrudzając ugryzione miejsce - tłumaczy lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie