Oto najpopularniejsze kierunki studiów w regionie

/mod/
- To był trafiony wybór – tak komentuje swój kierunek studiów – budownictwo - studentka trzeciego roku w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych Monika Nicoara – Górniak.
- To był trafiony wybór – tak komentuje swój kierunek studiów – budownictwo - studentka trzeciego roku w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych Monika Nicoara – Górniak. Łukasz Wójcik
Sprawdziliśmy co najchętniej wybiera młodzież, która zamierza studiować na uczelniach w Radomiu.

Filologia angielska, fizjoterapia, pielęgniarstwo, ekonomia, pedagogika, budownictwo, informatyka, zarządzanie - to najpopularniejsze kierunki studiów wybierane przez przyszłych studentów radomskich uczelni.

MillwardBrown SMG/KRC przeprowadził badania socjologiczne "Barometr edukacyjny Bayer" na zlecenie firmy Bayer, badając motywacje studentów kierunków ścisłych, humanistycznych i biznesowych. Wynika z nich, że najbardziej zadowoleni z wyboru kierunku nauki oraz uczelni są studenci kierunków ścisłych. Ci z reguły nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Wielu już podczas studiów podejmuje zatrudnienie.

NA POLITECHNICE - FILOLOGIA ANGIELSKA

W naszym kraju w ostatnim czasie bardzo promowane są kierunki techniczne. Do podjęcia nauki na nich zachęcane są także dziewczęta. Służyła temu choćby akcja "Dziewczyny na Politechniki", realizowana także przez największą uczelnię państwową w naszym mieście - Politechnikę Radomską. Wszystko po to, aby absolwenci uczelni wyższych nie zasilali rzeszy bezrobotnych, a znajdowali pracę w swoich zawodach. Jest wiele firm z konkretnych branż, które poszukują fachowców w swoich dziedzinach.

Nieco więc zaskakuje fakt, że na Politechnice Radomskiej najpopularniejszym kierunkiem, tak wynika po zakończonym wczoraj pierwszym etapie rekrutacji, jest filologia angielska. Wielu chętnych jest również na fizjoterapię i pielęgniarstwo, to równie popularne kierunki w Radomskiej Szkole Wyższe. Wbrew temu, co się mówi powszechnie, że jest za dużo ekonomistów i nauczycieli, wiele osób zadeklarowało chęć nauki na kierunkach: pedagogika i ekonomia na Politechnice Radomskiej.

- Jeśli chodzi o kierunki techniczne do najpopularniejszych należy zaliczyć: informatykę oraz mechanikę i budowę maszyn - mówi Aneta Mirosz.

Są to kierunki zamawiane, o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, zwłaszcza pierwszy z nich. Informatyka znalazła się na drugim miejscu listy kierunków zamawianych najchętniej wybieranych. Na pierwszym miejscu króluje budownictwo

NA TOPIE BUDOWNICTWO

Bardzo dużym powodzeniem cieszy się wśród studentów uczelni krajowych budownictwo oraz geodezja. Pierwszy kierunek był na drugim miejscu najbardziej obleganych na polskich uczelniach w ubiegłym roku i na pierwszym miejscu listy kierunków zamawianych najchętniej wybieranych przez studentów. Wiele wskazuje na to, że tak będzie i w tym roku. O uruchomienie budownictwa właśnie w swoich murach zawalczyła Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu.

- Uczelnia rozpoczęła nabór na nowy rok akademicki na kierunek kształcenia budownictwo - kierunek zamawiany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu "Inżynier Budownictwa - Nowa jakość kształcenia na WISBiOP w Radomiu" - mówi Małgorzata Alzak, dyrektor Międzywydziałowego Ośrodka Rozwoju i Współpracy.

Popularność budownictwa potwierdza też Edgar Klusa, kierownik ds. rozwoju i współpracy z zagranicą w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu : - Jak na razie najwięcej chętnych jest w naszej szkole na budownictwo i zdrowie publiczne.

Studentką budownictwa w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych jest, między innymi, Monika Nicoara - Górniak. Od nowego roku akademickiego rozpocznie już trzeci rok studiów. Nie kryje zadowolenia z tego wyboru.

- Dodatkową motywacją do tego, aby studiować konkretnie ten kierunek, była praca, którą podjęłam i która bardzo przypadła mi do gustu - mówi Monika Nicoara - Górniak. Pani Monika pracuje w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji w Radomiu. Nie tylko w pracy radzi sobie świetnie. Bardzo dobrze idą jej studia. Jest stypendystką. Po ukończeniu radomskiej uczelni, chce kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, magisterskich. Jej specjalnością będzie budowa dróg.

Studenci, którzy chcą wybrać budownictwo, bądź już to zrobili, przyznają, że zawsze będzie się coś budować. Zawód - inżynier budownictwa - ma więc przyszłość. Wiedzą to już absolwenci gimnazjów. Dlatego nie dziwi nikogo, że wielu z nich starało się dostać do "Budowlanki" w Radomiu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się klasa o profilu technik geodeta. Zdecydowano się więc utworzyć dodatkowy, trzeci już taki oddział.

BANKOWOŚĆ I ZARZĄDZANIE

Wielu przyszłych studentów decyduje się również na studia na kierunkach tak zwanych biznesowych. Wybierają zarządzanie i bankowość. Dużym powodzeniem cieszy się choćby bankowość w Wyższej Szkole Biznesu w Radomiu. Zarządzanie jest zaś nowością w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych.

- Jako jedyna uczelnia w regionie posiadamy zgodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego na prowadzenie studiów na tym kierunku - mówi Edgar Klusa.

O możliwość uruchomienia tego kierunku wnioskowała do ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, która chce ruszyć z nim od nowego roku akademickiego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie