Otwarcie Domu Pamięci Księdza Romana Kotlarza w Trablicach

  Otwarcie Domu Pamięci Księdza Romana Kotlarza w Trablicach

  Ewelina WITKOWSKA witkowska@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Na zwiedzających czeka już przygotowana przez IPN wystawa

  Na zwiedzających czeka już przygotowana przez IPN wystawa ©archiwum

  Na niedzielę, 17 sierpnia zaplanowano uroczyste otwarcie Domu Pamięci Księdza Romana Kotlarza w Trablicach. Dla uczczenia postaci wybitnego kapłana w budynku dawnej plebani urządzona została wystawa poświęcona jego działalności i męczeńskiej śmierci.
  Na zwiedzających czeka już przygotowana przez IPN wystawa

  Na zwiedzających czeka już przygotowana przez IPN wystawa ©archiwum

  Domu Pamięci Księdza Romana Kotlarza Trablicach mieści się w budynku dawnej plebani archiwum

  Domu Pamięci Księdza Romana Kotlarza Trablicach mieści się w budynku dawnej plebani
  (fot. archiwum)

  Obiekt został niedawno wyremontowany z inicjatywy wójta gminy Kowala. Na remont udało się pozyskać unijną dotację, natomiast w przygotowaniu ekspozycji gminie pomógł Instytut Pamięci Narodowej.

  NA POCZĄTEK MSZA

  Niedzielne uroczystości rozpocznie msza święta w kościele parafialnym w Pelagowie - Trablicach z udziałem biskupa Henryka Tomasika. Po zakończeniu mszy jej uczestnicy przejdą na teren dawnej plebani, gdzie nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz poświęcenie obiektu, który zostanie udostępniony dla zwiedzających.
  Obiekt służyć będzie zachowaniu pamięci o księdzu Kotlarzu, bohaterskim kapelanie Radomskiego Czerwca, zmarłym w wyniku pobicia przez służbę bezpieczeństwa.

  Jednocześnie budynek będzie mieć dodatkową funkcję społeczną, w kilku pomieszczeniach od września planowane jest uruchomienie punktu przedszkolnego. Poza wystawą przekazaną gminie przez IPN, ekspozycja o księdzu Kotlarzu wzbogacona będzie między innymi o pamiątki w postaci dokumentów, fotografii, które zachowały się z czasów gdy był proboszczem parafii w Pelagowie.

  DOKUMENTY Z ŻYCIA

  Dużą pomoc w urządzeniu ekspozycji gmina Kowala otrzymała z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki tej instytucji powstała główna część wystawy, na którą składa się kilkanaście paneli przedstawiających kolejne etapy życia księdza Kotlarza.

  Od dzieciństwa w Koniemłotach, po okres posługi w parafii Pelagów. Wystawa została wzbogacana o kolejne eksponaty. Wiele pamiątek przekazał obecny proboszcz parafii w Pelagowie - Trablicach ksiądz Jan Podsiadło. Pomoc w tym zakresie okazali również mieszkańcy gminy, przekazując zdjęcia ze swoich rodzinnych archiwów.

  OD 2012 ROKU

  Działania na rzecz odnowienia dawnej plebani księdza Kotlarza i urządzenia w niej izby pamięci wójt Sławomir Stanik podjął w 2012 roku. W ciągu kilku miesięcy gmina pozyskała prawo do nieruchomości i opracowała kosztorys adaptacji budynku. Na wykonanie inwestycji udało się pozyskać dotację z unijnego programu "Odnowa i Rozwoju Wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

  Ksiądz. Roman Kotlarz, niezłomny kapłan, męczennik czasów komunizmu, przez piętnaście lat był proboszczem parafii w Pelagowie - Trablicach. Nazywany jest legendarnym kapelanem robotników radomskiego Czerwca 1976. W trakcie protestów błogosławił protestujący tłum i modlił się wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. Prześladowany przez służbę bezpieczeństwa, zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia