Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Małej Wsi oddany

Roman Furciński
Pałac w Małej Wsi przejdzie w ręce potomków prawowitych właścicieli. Do niedawna był to Ośrodek Wypoczynkowy Centrum Biura Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a od sierpnia w imieniu skarbu państwa zarządzało nim Starostwo Powiatu Grójeckiego.
Pałac w Małej Wsi przejdzie w ręce potomków prawowitych właścicieli. Do niedawna był to Ośrodek Wypoczynkowy Centrum Biura Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a od sierpnia w imieniu skarbu państwa zarządzało nim Starostwo Powiatu Grójeckiego. R. Furciński
Rozwiązała się sprawa majątku zespołu pałacowo-parkowego w Małej Wsi.

Miało być podpisanie umowy na dzierżawę pałacu w Małej Wsi w gminie Belsk Duży, ale kilka godzin wcześniej wojewoda mazowiecki wstrzymał transakcję.

Wydał decyzję o zwrocie obiektu spadkobiercom prawowitych właścicieli.
- Już byłem umówiony z jednym z zainteresowanych dzierżawą pałacu w Małej Wsi. Były plany co do tego obiektu, ale decyzja wojewody mazowieckiego rozwiązała sprawę - powiedział Janusz Różycki, starosta grójecki. - Chyba dobrze się stało, że problem tego obiektu został już rozwiązany. Szkoda jedynie, że nie zrobiono tego wcześniej.

KONTRAHENT ROZCZAROWANY

Starostwo "otrzymało" pałac z parkiem w sierpniu tego roku po tym, jak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała obiekt skarbowi państwa. Kancelaria rządu od pewnego czasu informowała, że zamierza się pozbyć kompleksu pałacowo-parkowego ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania obiektu. Starostwo szukało zainteresowanych trzyletnią dzierżawą majątku.

- Gdy poinformowałem przedstawicieli kontrahentów, że sprawa dzierżawy już nie wchodzi w rachubę, byli mocno rozczarowani - dodał Janusz Różycki.
ZŁA INTERPRETACJA DEKRETU

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, zdecydował o zwrocie pałacu razem z parkiem przedwojennym właścicielom.
Liczący około 1,2 hektara majątek ziemski został po wojnie odebrany Julii z książąt Lubomirskich Morawskiej na podstawie dekretu o reformie rolnej z 6 września 1944 roku. Wojewoda uznał, że dekret nie ma zastosowania do tego zespołu, bo w odróżnieniu od folwarków i lasów, zespół pałacowo-parkowy nie spełniał kryteriów użytku rolnego. Przeprowadzone postępowanie nie wykazało funkcjonalnego związku pomiędzy rezydencją, a użytkami rolnymi wchodzącymi w skład znacjonalizowanych dóbr ziemskich.

Zwrot nieruchomości, w stosunku do której wadliwie zastosowano dekret sprzed 64 lat, jest możliwy tylko wobec obiektów, będących w zasobie skarbu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

Pałac został wybudowany pod koniec XVIII wieku według projektu Hilarego Szpilowskiego. W 1787 roku przebywał w nim ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Ostatnimi właścicielami byli Morawscy. W pałacu znajduje się cenna polichromia ścienna z XVIII-wieczną panoramą Warszawy.
Decyzja wojewody czeka na uprawomocnienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie