Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paleontolodzy z Muzeum Ziemi będą nadal poszukiwać szczątków drapieżników w Krzyżanowicach pod Iłżą

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Doktor Daniel Tyborowski, paleontolog z Muzeum Wsi kierował pracami wykopaliskami w Krzyżanowicach w gminie Iłża.
Doktor Daniel Tyborowski, paleontolog z Muzeum Wsi kierował pracami wykopaliskami w Krzyżanowicach w gminie Iłża. Facebook/Muzeum Ziemi w Warszawie
Ekipa z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk odkryła w Krzyżanowicach w gminie Iłża szczątki pliozaura - drapieżnika, żyjącego około 150-152 milionów lat temu. Poszukiwacze zapowiadają, że wiosną przyszłego roku wznowią prace w tym rejonie.

Jak podaje Muzeum Ziemi, pliozaury były największymi drapieżnikami, które kiedykolwiek żyły na terenie naszego kraju. Miały potężne głowy a większą część czaszki stanowiły potężne, długie szczęki pełne zakrzywionych, ostrych zębów. Uścisk szczęki pliozaura był potężny – jeśli sam czegoś nie wypuścił z paszczy, nie było żadnej siły, która pomogłaby ofierze... Ich szczątki do tej pory odnaleziono tylko w Anglii i Ameryce Południowej. Krzyżanowice koło Iłży to trzecie miejsce na świecie, gdzie odkryto ślady po tym drapieżniku, konkretnie jego charakterystyczny ząb.

Odkrycie na polu kukurydzy

Na czele ekipy poszukiwawczej stanął doktor Daniel Tyborowski, paleontolog z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. - Do przeprowadzenia prac w tym rejonie zainspirowała mnie historia poszukiwań, jakie miały tam miejsce w 1962 roku. Góry Świętokrzyskie oraz ich okolice (Iłża znajduje się blisko granicy Mazowsza z Kielecczyzną - przyp. PST) tak zwane mezozoiczne obrzeżenie Gór Świętokrzyski oraz idealny poligon doświadczalny dla poszukiwaczy śladów zwierząt, gadów, żyjących w tym rejonie. Szczątki pliozaura odnaleźliśmy na prywatnym terenie w Krzyżanowicach, konkretnie na polu kukurydzy. Właściciel pozwolił nam tam kopać jesienią, gdy nie prowadził jeszcze uprawy - relacjonuje doktor Daniel Tyborowski.

CZYTAJ TAKŻE:

Ekspedycja powróci wiosną

Przewodniczył on grupie, w której znaleźli się także: doktor Błażej Błażejowski, studenci geologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Przed rozpoczęciem prac jedziemy na miejsce, aby obejrzeć teren, zapoznać się z nim, ale wtedy w małej grupie, niekiedy są to dwie osoby - przypomina Tyborowski. Prezentacja szczątków morskiego drapieżnika miała miejsce w Warszawie pod koniec października tego roku. Efekt prac polskich paleontologów odbił się szerokim echem nie tylko nad Wisłą, ale również w innych zakątkach światach, informowały o nim również zagraniczne media. Po odnalezieniu szczątków pliozaura reprezentacja Muzeum Ziemi postanowiła iść za ciosem. Jak zapowiada szef ostatniej ekspedycji, kolejne prace w Krzyżanowicach i ogólnie w rejonie gminy Iłża rozpoczną się już wiosną 2020 roku.

- Pomoc w organizacji prac obiecał nam burmistrz, władze gminy Iłża. Tym razem chcemy przeprowadzić wykopaliska na większym terenie niż ostatnio - wyjaśnia doktor Tyborowski. Naukowcy z Muzeum Ziemi podjęli się również prac nad rekonstrukcją łba pliozaura.

Pamiątki z Jury

Warto dodać, że szczątki piliozaura ujawnione w Krzyżanowicach pochodzą z końca okresu jurajskiego, gdy teren dzisiejszej Polski zalewały płytkie morza. Na lądach żyły tu wówczas dinozaury, natomiast w wodzie morskie kręgowce, które z tymi pierwszymi nie były bliżej spokrewnione. Pamiątką po płytkich morzach są natomiast skały osadowe, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskiego. Takie informacje doktor Tyborowski przekazał podczas wykładu w Muzeum Ziemi, tuż po znalezieniu szczątków pliozaura.

Geopark także w Krzyżanowicach?

Wspomniana grupa z Muzeum Ziemi w Warszawie, oprócz Krzyżanowic prowadziła swoje prace w poszukiwaniu gadów morskich także w Owadowie-Brzezinkach koło Opoczna (województwo łódzkie) i Morawicy (świętokrzyskie). Znajdują się tam skały, skamieniałości górnojurajskie. W Owadowie powstał nowoczesny Geopark z platformą widokową na prace prowadzone przez paleontologów.

Jak wspominał doktor Daniel Tyborowski podczas wykładu w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, są duże szanse ku temu, aby podobne centrum geoedukacyjne dla turystów powstało także w Krzyżanowicach.
We wspomnianej Morawicy, znajdującej się na południe od Kielc naukowcy odkryli szczątki gadów morskich - tak zwanych ichtiozaurów w tamtejszym Kamieniołomie, gdzie wydobywane są wapienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie