Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętali o bohaterze. Kwiaty i sztandary dla Rotmistrza Pileckiego (zdjęcia)

pok
Uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Radomia
Uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Radomia
Radom jest jednym z 24 miast, w których w piątek obchodzono Dzień Pamięci Rotmistrza Pileckiego. Pamięć bohatera uczczono mszą, marszem, złożeniem kwiatów oraz wykładem na jego temat.

[galeria_glowna]

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Urodził się w 13 maja 1901 roku. Był harcerzem, żołnierzem Wojska Polskiego. Uczestniczył w wojnie przeciw bolszewikom 1920 roku. Z chwilą wybuchu II wojny światowej włączył się w działalność konspiracyjną. Dobrowolnie dał się ująć, by trafić do obozu koncentracyjnego Auschwitz i także tam organizować konspirację. Po ucieczce z obozu dał się poznać jako jeden z najlepszych dowódców liniowych w Powstaniu Warszawskim. Walczył także w Armii Polskiej we Włoszech. Po zakończeniu II wojny światowej i powrocie do Polski, został w 1947 aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Był torturowany, a następnie skazany w pokazowym procesie na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok został wykonany 25 maja 1948 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

W piątek przypadała 110 rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera II wojny światowej i ruchu oporu antykomunistycznego, zamordowanego przez komunistów. Z tej okazji w Radomiu odprawiona została w kościele ojców bernardynów msza święta, po której uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami i złożyli pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych kwiaty.
- Przez długie lata Witold Pilecki był postacią praktycznie nieznaną, skazaną przez komunistów najpierw na śmierć, a potem na zapomnienie. Naszym zadaniem jest uczczenie pamięci tego bohatera - mówił nam Norman Czarnecki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Radomskiego Dnia Pamięci Rotmistrza Pileckiego.
Obchody zakończyło spotkanie Klubu "Grota" Roweckiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej poświęcone postaci Rotmistrza, którą zaprezentował Jacek Pawłowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie