Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pegasus podsłuchiwał dziennikarzy na całym świecie. Miał tego systemu używać również Victor Orban.

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
JACK GUEZ/AFP/East News
Znów głośno o izraelskiej firmie NSO Group i jej szpiegowskim oprogramowaniu Pegasus, który miał zostać użyty wobec dziennikarzy i polityków na całym świecie. NSO zaprzecza.

Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że obrońcy praw człowieka, dziennikarze i opozycjoniści na całym świecie byli inwigilowani za pomocą sprzedawanego przez izraelską firmę NSO Group oprogramowania Pegasus. Tego systemu miał używać premier Węgier Victor Orban.

Śledztwo prowadzili m. in. dziennikarze brytyjskiego "The Guardian", francuskiego "Le Monde", amerykańskiego "The Washington Post" i przeanalizowali 50 tys. numerów telefonów, w tym 180 dziennikarzy, 600 polityków i 85 działaczy na rzecz praw człowieka.
Izraelska firma NSO zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom.

Mówi, że oprogramowanie jest przeznaczone do użytku przeciwko przestępcom i terrorystom i jest udostępniane tylko dla wojska, organów ścigania i agencji wywiadowczych z krajów o dobrych wynikach w zakresie praw człowieka.

W oświadczeniu stwierdzono, że pierwotne śledztwo, które doprowadziło do powstania raportów paryskiej organizacji pozarządowej Forbidden Stories i Amnesty International, było „pełne błędnych założeń i niepotwierdzonych teorii”.

Zarzuty dotyczące korzystania z oprogramowania, znanego Pegasus, przedstawiły Washington Post, Guardian, Le Monde i 14 innych organizacji medialnych na całym świecie.

Pegasus infekuje iPhone'y i urządzenia z systemem Android, aby umożliwić operatorom pobieranie wiadomości, zdjęć i maili, nagrywanie rozmów i potajemne aktywowanie mikrofonów.

Na liście śledzonych dziennikarzy byli ci z Agence France-Presse, CNN, New York Times, Al Jazeera i wielu innych serwisów informacyjnych. Wśród nich także dwie kobiety bliskie zamordowanemu saudyjskiemu dziennikarzowi Jamalowi Khashoggi i meksykańskiemu dziennikarzowi Cecilio Pineda Birto, który został zamordowany na myjni samochodowej.

Szersza lista obejmuje również szefów państw i rządów, członków arabskich rodzin królewskich i biznesmenów. Za-rzuty nie są nowe, ale nową jest skala potencjalnych ataków, prawie 200 reporterów z 21 krajów.

Grupa NSO po raz kolejny wyszła zaprzeczyła oskarżeniom, ale jest to dla niej cios, gdyż stara się odbudować swoją reputację. Zaledwie dwa tygodnie temu opublikowała swój pierwszy „raport przejrzystości”, w którym szczegółowo opisano politykę i zobowiązania w zakresie praw człowieka. Amnesty International odrzuciła 32-stronicowy dokument ja-ko broszury mówiące o sprzedaży.

Wydaje się, że ostatnie zarzuty jeszcze bardziej zaszkodzą wizerunkowi firmie, ale nie zaszkodzą jej finansowo. Istnieje bowiem bardzo niewiele prywatnych firm, które są w stanie wyprodukować tego rodzaju inwazyjne narzędzia szpiegowskie, które sprzedaje NSO, i wyraźnie widać, że w dużej mierze nieuregulowany rynek oprogramowania kwitnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pegasus podsłuchiwał dziennikarzy na całym świecie. Miał tego systemu używać również Victor Orban. - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie