Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pegaz w Radomiu to fikcja - uważa senator Skurkiewicz

/jp/
Centrala Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu to fikcja - uważa senator Wojciech Skurkiewicz, szef senackiej komisji obrony narodowej.

W grudniu ubiegłego roku senator wystąpił do Ministerstwa Skarbu Państwa z oświadczeniem dotyczącym funkcjonowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej z siedzibą w Radomiu. Przypomnijmy, konsolidację całej polskiej zbrojeniówki, w tym firm zbrojeniowych i wojskowych zakładów remontowo - produkcyjnych pod skrzydłami "Pegaza" Platforma Obywatelska uznała jako wielką szansę dla Radomia. Senator domagał się wyjaśnień: ile osób zatrudnionych w grupie pracuje w Radomiu, a ile w warszawskim biurze spółki?

"Centrala Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu na razie to fikcja" - uważa senator, który dostał właśnie odpowiedź na swoje pytania z resortu skarbu. "Przypominam szumne zapowiedzi towarzyszące umieszczeniu centrali PeGaZa w Radomiu. Jakie to dobrodziejstwa będą spływały na nasze miasto z tego tytułu, począwszy od miejsc pracy poprzez wpływy z podatku PIT i CIT. Z Odpowiedzi podpisanej przez ministra Gawlika wynika, że na koniec 2014 roku w PGZ zatrudnionych było 36 osób.

Najwyraźniej wszystkie w oddziale warszawskim, gdyż na jedno z pytań dotyczących zatrudnienia w Radomiu nie uzyskałem odpowiedzi. Minister pisze, że dopiero w styczniu będzie zatrudnionych 10 osób w ….. centrali w Radomiu" - pisze na swoim blogu senator. Resort informuje też, że do kasy miejskiej wpłynęło 6,7 mln zł z tytułu opłat od czynności prawnych związanych z podniesieniem kapitału spółki co stanowi 50 procent wydatków związanych z transportem i łącznością w zakresie budowy i remontów gminnych dróg publicznych i utrzymania Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Zysk miasta z tytułu płaconych w Radomiu podatków jest jednak mizerny.

Polska Grupa Zbrojeniowa z tytułu podatków PIT i CIT wpłaciła do budżetu państwa za pośrednictwem radomskich Urzędów Skarbowych 276 tys. złotych. "Przyjmując, że z podatku PIT gmina otrzymuje blisko 40 proc. wpływów a z CIT niewiele ponad 10 proc. wpływów, to te 276 tys. nie jest kwotą powalającą. Przyjmując, że średnie miesięczne wynagrodzenie członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej wynosi 28,7 tys. złotych, to wpływy dla Radomia z tytułu podatków PIT i CIT były o wiele mniejsze niż półroczna pensja prezesa czy wiceprezesa" - wylicza senator.

W 2015 zarząd PGZ zamierza zatrudnić 120 osób. "Mam nadzieję, że wszystkie te osoby zostaną zatrudnione w naszym Radomiu" - kończy swój wpis Wojciech Skurkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie