Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pendrive - wygodny magazyn plików

Robert FELCZAK [email protected]
Jest mniejszy od szminki, a może pomieścić gigabajty danych, a więc nawet dziesiątki tysięcy plików. Warto jednak, aby pendrive był szybki.

480 Mb/s

480 Mb/s

Złącze USB w wersji 1.0 pozwalała na przesyłanie danych z prędkością 1,5 megabajta na sekundę (Mb/s). Nowsza, stosowana obecnie odmiana, 2.0, zapewnia znacznie szybszy transfer danych - 480 Mb/s. USB 2.0 bez trudu więc obsłuży nawet najszybszy pendrive.

Wielkość większości plików komputerowych jest zbyt duża, aby wysłać je pocztą elektroniczną, a nawet nagrać na płytę CD lub DVD. Rozwiązaniem tego problemu jest pendrive.

Powszechnie stosowana kilkanaście lat temu dyskietka 3,5-calowa przeszła do historii. Z powodu niewielkiej pojemności batalię na polu nośników danych przegrały również płyty CD i DVD wielokrotnego użytku (CD-RW i DVD-RW). Wojnę tę wygrała pamięć typu flash, która jest wykorzystywana w urządzeniach o nazwie pendrive. Powodów jest wiele. Najistotniejszymi atutami tego typu nośnika danych są pojemność, odporność na uszkodzenia, komfort użytkowania, a ostatnio także cena, bo pendrive'y są coraz pojemniejsze, a mimo to tańsze.

Użytkowanie pendrive'a jest dziecinnie proste. Wystarczy podłączyć do złącza USB, a komputer w kilka sekund automatycznie wykryje nośnik. Nie trzeba nawet instalować sterowników. To sprawia, że pendrive jest bardzo przydatnym gadżetem. Można go podłączyć zarówno do komputera stacjonarnego, jak też laptopa. Ale nie tylko, bo gniazda USB, w których umieszcza się tę "dyskietkę", są nawet w samochodach, umożliwiają odtwarzanie plików audio w formatach MP3.
Kupując pendrive warto zainteresować się nie tylko pojemnością, ale także prędkością zapisu i odczytu danych. Na rynku jest bowiem mnóstwo urządzeń umożliwiających zapisanie w ich pamięci nawet 8 GB danych, ale są one wolne. Warto więc zapytać sprzedawcę o prędkość zapisu i odczytu danych. Szczególnie jeżeli zamierzamy kupić pendrive o pojemności czterech lub więcej gigabajtów (GB).

Powód? Od prędkości zapisu i odczytu - parametr ten podawany jest w megabajtach na sekundę (MB/s) - zależy komfort użytkowania pamięci przenośnych. Najnowsze modele umożliwiają bowiem zapis danych z prędkością do 25, a odczyt z szybkością do 30 megabajtów na sekundę. Starsze modele są znacząco wolniejsze, bo osiągają prędkość odpowiednio najwyżej 3 i 6 megabajtów na sekundę.

- W zależności od modelu pendrive'a różnice w czasie zapisu i odczytu danych bywają bardzo duże. Ze względu na komfort użytkowania tego typu nośnika danych warto o tym pamiętać. Skopiowanie dużej ilości danych z dysku twardego komputera na pendrive może bowiem trwać kilka lub nawet kilkanaście minut - mówi Tomasz Tysiączny, właściciel sieci sklepów komputerowych Kwark Komputer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pendrive - wygodny magazyn plików - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie