PERSONEL MEDYCZNY, STRAŻACY I PRZEDSIĘBIORCY ZE WSPARCIEM SAMORZĄDU MAZOWSZA I UE

Artykuł sponsorowany
Do mazowieckich szpitali sukcesywnie wpływają kolejne środki ochronne i sprzęt medyczny. Wzmocnienia potrzebują jednak także pracujący na pierwszej linii frontu ratownicy medyczni i strażacy-ochotnicy, a także borykający się ze skutkami epidemii przedsiębiorcy. Samorząd Mazowsza i Unia Europejska wyciągają do nich pomocną dłoń.

Czas, w którym obecnie funkcjonujemy jest bardzo ciężki dla wszystkich – zwykłych obywateli, lekarzy, ratowników, strażaków, policjantów, ale także przedsiębiorców, którzy bez żadnej pomocy nie będą w stanie utrzymać się na rynku. W obecnej sytuacji, każde chociażby najmniejsze wsparcie ma znaczenie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

30 mln zł z UE dla stacji pogotowia ratunkowego

Praca ratowników medycznych, lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego w pogotowiu ratunkowym wymaga teraz dodatkowego wsparcia. Chodzi o stworzenie takich warunków w stacjach wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, które pozwolą zmniejszyć zagrożenie epidemiologiczne wśród personelu podczas walki z SARS-CoV-2. W ramach projektu RPO 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego pokryte mogą zostać przede wszystkim koszty osobowe, w tym wynagrodzenia, posiłki, dojazdy, tymczasowe miejsca pobytu czy szkolenia i kursy.

8 mln zł na środki ochronne dla strażaków

Druhowie z ochotniczych straży pożarnych codziennie wspierają służby medyczne i porządkowe w walce z epidemią. Dzięki wsparciu samorządu do mazowieckich OSP trafi ponad 81 tys. sztuk maseczek jednorazowych, 8 tys. sztuk kombinezonów ochronnych, 216 tys. par rękawic jednorazowych, 2,1 tys. kompletów ubrań specjalnych (ubranie specjalne lekkie oraz  hełm lekki z przyłbicą i goglami), 10,8 tys. sztuk worków na odpady oraz 5,4 tys. litrów płynu do dezynfekcji.

Pieniądze na remonty strażnic

Remonty posadzek, dachów, elewacji i stolarki okiennej, a także instalacji elektrycznej to prace, które 158 gmin na Mazowszu będzie mogło zrealizować dzięki wsparciu samorządu województwa. To efekt rozstrzygniętego właśnie naboru wniosków w ramach programu „Mazowieckie Strażnice OSP-2020”. Na jego realizację z budżetu województwa przeznaczono 3 mln zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni województwa mazowieckiego.

Samorząd Mazowsza chce pomóc DPS-om

Pracownicy służb społecznych, w tym pracownicy domów pomocy społecznej w czasie epidemii działają w utrudnionych warunkach. Ich podopieczni to osoby z grupy największego ryzyka zachorowań na COVID-19. Zarząd województwa przygotował wsparcie dla tej grupy zawodowej. Na zakup sprzętu oczyszczającego i dezynfekującego powietrze przeznaczono 600 tys. zł. Teraz wszystko zależy od decyzji radnych województwa.

Wsparcie dla przedsiębiorców

O preferencyjne pożyczki oraz odroczenie spłat będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy korzystający ze środków unijnych oraz środków zwróconych w ramach instrumentów inżynierii finansowej.

80 mln zł samorząd województwa przeznaczy na wsparcie przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Środki te znajdują się w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach obowiązującej z województwem umowy o finansowaniu. Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach. Pomoc zakłada m.in. możliwość finansowania do 100 proc. na cele obrotowe, pożyczkę do 500 tys. zł, okres spłaty do 48 miesięcy czy karencję spłaty do 12 miesięcy. Informacje na temat uruchamianych pożyczek będą dostępne na stronie internetowej BGK pozyczkiunijne.bgk.pl/oferta-pozyczek-unijnych/mazowieckie/ oraz u poszczególnych pośredników finansowych.

Wsparcie obejmie także przedsiębiorców, którzy korzystają z funduszy pożyczkowych: Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o., Fundacji na rzecz Polskiego Rolnictwa oraz funduszu poręczeniowego: Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w ramach instrumentów zwrotnych z perspektywy 2007-2013. Szczegóły na mazovia.pl

SPRZĘT I ŚRODKI OCHRONNE DLA MAZOWIECKICH SZPITALI

Każdego dnia do szpitali na Mazowszu dostarczane są kolejne partie zakupionych w ramach projektu unijnego aparatury medycznej i środków ochrony osobistej. Podpisanych zostało już blisko 50 umów na dostawę ponad 260 sztuk różnego rodzaju sprzętu specjalistycznego i 4,4 mln sztuk środków ochrony osobistej.

Realizowane umowy dotyczą zakupu respiratorów, tomografów komputerowych, aparatów RTG, defibrylatorów, kardiomonitorów, urządzeń do dekontaminacji, łóżek do intensywnego nadzoru czy pojazdów specjalistycznego przeznaczenia z oddzielną przestrzenią dla kierowcy. Sukcesywnie kupowane i dostarczane do szpitali są także środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, gogle, kombinezony, maski i przyłbice. Wsparcie trafia również do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Radomiu.

Kolejne zamówienie są realizowane. Środki ochrony trafiają do najbardziej potrzebujących, czyli personelu medycznego mazowieckich szpitali. Dziękuję tym, którzy nieustannie pracują, by chronić nasze zdrowie i życie – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Samorząd Mazowsza realizuje projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Jego całkowita wartość wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel. Zaangażowanych zostało już 127 mln zł.

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

W skrócie:

Uwaga, przedsiębiorcy! Trwa nabór na dostawę niezbędnego sprzętu w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID-19. Producenci materiałów, środków i wyrobów medycznych lub firmy, które mogą przestawić się na taką produkcję mogą składać oferty na adres e-mail: covid19_oferty@mazovia.pl. Szczegóły na www.mazovia.pl
• Jeśli jesteś pracodawcą i odnotowałeś spadek obrotów gospodarczych w następstwie epidemii koronawirusa, możesz ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z FGŚP. Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie uruchomił specjalną infolinię – tel. 22 578 45 80. Szczegółowe informacje na stronie wupwarszawa.praca.gov.pl
Ministerstwo Klimatu przygotowało specjalne wytyczne dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w dobie epidemii koronawirusa. Specjalne przepisy i środki ostrożności zostały wprowadzone dla gmin, podmiotów zajmujących się odbiorem i zagospodarowywaniem odpadów, a także dla zarażonych i przebywających na kwarantannie. Co ważne, stan epidemii nie zwalnia z obowiązku segregacji śmieci. Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu gov.pl/web/klimat

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3