Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piach w piaskownicach tylko z atestem. Będą kontrole i badania

/mod/
- Często przychodzę z synkiem na plac zabaw w parku Kościuszki - mówi Ewelina Rychlicka, mama półtorarocznego Marcela. – Niestety jest on brudny. Niestety przyczyniają się do tego, między innymi, sami opiekunowie maluchów, którzy często wyrzucają niedopałki na ziemię zamiast do kosza.
- Często przychodzę z synkiem na plac zabaw w parku Kościuszki - mówi Ewelina Rychlicka, mama półtorarocznego Marcela. – Niestety jest on brudny. Niestety przyczyniają się do tego, między innymi, sami opiekunowie maluchów, którzy często wyrzucają niedopałki na ziemię zamiast do kosza. Łukasz Wójcik
Sprawdziliśmy, jakie wymogi muszą spełniać place zabaw, aby były bezpieczne dla naszych pociech

Kilka dobrych rad

Kilka dobrych rad

Wybieraj dla dziecka piaskownice, gdzie zwierzęta nie mają wstępu. Po zabawie w piachu wytrzyj dziecku od razu rączki mokrymi chusteczkami, a nie zwlekaj z tym do powrotu do domu. Warto od małego nauczyć dziecko myć rączki po powrocie ze spaceru, placu zabaw i po kontakcie ze zwierzętami. Regularne obcinanie dziecku paznokci, uchroni je przed gromadzeniem się pod nimi brudu. Kiedy chcesz podać dziecku na dworze coś do jedzenia albo picia, wytrzyj mu rączki nawilżaną chusteczką lub umyj je wodą z butelki. Pilnuj, by maluch nie brał do buzi kamyczków, zapiaszczonych gałązek ani używanych w piaskownicy zabawek.

Nadeszły słoneczne dni. Wkrótce zacznie się oblężenie placów zabaw, a zwłaszcza piaskownic. Nie od dziś wiadomo, że zabawa w piachu to jedno z ulubionych zajęć maluchów. Nim jednak pozwolimy dziecku na kopanie w nim stawianie babek, sprawdźmy, czy jest czysty i posiada atest!

Rodzice powinni domagać się od administratorów swoich osiedli, czyli spółdzielni bądź wspólnot mieszkaniowych, by zadbali o czystość piasku w piaskownicy. Ten powinien być wymieniany co najmniej raz w roku przed sezonem letnim. Najlepiej kupić go w kopalni, która zobowiązana jest do zbadania jego jakości i sprawdzenia, czy nie zawiera na przykład niebezpiecznych dla człowieka bakterii. Piach przeznaczony do piaskownic musi bowiem posiadać atest. To właśnie tego dokumentu będą żądać od organizatorów placów zabaw inspektorzy sanitarni.

- W ubiegłym roku nie pobieraliśmy próbek do badania. Sprawdzaliśmy czy piach w piaskownicach ma atest - tłumaczy Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu. - W tym roku również będą przeprowadzane kontrole. Nasi pracownicy będą wymagać dokumentu potwierdzającego, że piach w piaskownicach jest bezpieczny dla maluchów.

Inspektorzy sanitarni zwrócą uwagę także na urządzenia.

- Sprawdzimy, czy miejsce zabaw jest ogrodzone, czy urządzenia na nim wykonane są z bezpiecznych materiałów, nie są popsute i czy mają stosowne atesty - tłumaczy rzecznik Sanepidu.

Beata Nowak dodaje, że co raz więcej placów zabaw w mieście spełnia powyższe wymogi. Te, które warto polecić, znajdują się choćby w parku na Plantach, na osiedlu Akademickim, czy na Gołębiowie II.

Przypomnijmy, że inspektorzy radomskiej stacji kontrolują place zabaw, które zgłosiły im spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Nie sprawdzają zaś miejsc wolnostojących, nie ogrodzonych i niedostosowanych do potrzeb dzieci.

ZWIERZAKOM NA PLACACH ZABAW MÓWIMY NIE

Piaskownice na nie ogrodzonych placach powinny być nocą przykryte, tak by nie doszło do niekontrolowanych zanieczyszczeń. Tymczasem zdarza się, że pełnią funkcję toalet dla psów i kotów. Właściciele czworonogów często nie dostosowują się do tabliczek zakazujących wstępu zwierzakom na plac zabaw.

Piotr Stępień, rzecznik prasowy straży miejskiej w Radomiu przypomina, że stosowną uchwałą Rada Miejska wprowadziła zakaz wyprowadzania psów w miejscach przeznaczonych do zabawy dla dzieci. Nie można zabierać zwierząt także na plaże oraz na kąpieliska i do budynków użyteczności publicznej. Nie dotyczy to psów przewodników.

- Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat nawet do 500 złotych - przypomina Piotr Stępień.
Właściciele psów powinni także pamiętać, że mogą zapłacić karę, również do 500 złotych, za nie posprzątanie psich odchodów.

UWAGA NA ZARAZKI W PIACHU

Dlaczego tak ważne jest, aby dzieci nie miały kontaktu z miejscem, w którym zwierzęta załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne? Otóż psy i koty przenoszą wiele różnych chorób, którymi maluch może się zarazić. W piachu mogą znajdować się pasożyty wywołujące dwie groźne choroby - toksoplazmozę, którą można zarazić się przez kontakt z odchodami kota i toksokarozę, którą wywołuje glista psia, znajdująca się w psich odchodach. Tę drugą chorobę leczy się wyłącznie w szpitalu, przy czym choroba ta niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Maluchy w piaskownicy mogą zarazić się również owsikami, wkładając choćby brudne palce do buzi, po zabawie w zanieczyszczony piachu.

UWAGA NA SZKŁO I NIEDOPAŁKI

Wiele placów zabaw często jest okupowanych przez młodzież, która często wrzuca niedopałki papierosów do piaskownic i szkło. Nie zawsze fair zachowują się też opiekunowie maluchów bawiących się na placu zabaw. Wczoraj odwiedziliśmy jedno z najbardziej obleganych takich miejsc w mieście, w parku Kościuszki. Tamtejszy plac zabaw wymaga szybkiej interwencji służb porządkowych. Trzeba je posprzątać! Spotkaliśmy tam panią Ewelinę Rychlicką, mamę półtorarocznego Marcela.

- Często tu przychodzę z synkiem - mówi nasza rozmówczyni. - Niestety obserwuję, że rodzice sami nie dbają o to, by furtki, które znajdują się w ogrodzeniu placu zabaw, były zamykane. Wystarczy chwila nieuwagi, by dostało się tam jakieś zwierzę - mówi nasza rozmówczyni. - Bywa także, że opiekunowie dzieci palą papierosy w pobliżu placu zabaw i nie zawsze pofatygują się, by wyrzucić niedopałki do kosza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie