Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piątka kandydatów walczy o fotel wójta gminy Jasieniec. Jakie mają programy?

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Piątka kandydatów będzie ubiegała się o fotel wójta gminy Jasieniec w czasie wyborów samorządowych, które odbędą się w niedzielę 21 października.

Jasieniec - Karol Brzeziński

Piątka kandydatów walczy o fotel wójta gminy Jasieniec. Jakie mają programy?

Ma 28 lat, mieszka w Boglewicach. Żonaty, magister prawa. Od urodzenia związany z Gminą Jasieniec. Aktualnie współprowadzi rodzinną firmę, której najważniejszymi gałęziami działalności jest transport, skup owoców i biuro rachunkowe. Jest radnym gminy Jasieniec w kadencji 2014-18, a także sołtysem Boglewic i wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia „Gmina Jasieniec dla pokoleń”, zawiązanego przeciwko budowie linii najwyższych napięć 2x400 kV Kozienice - Ołtarzew. W wyborach reprezentuje komitet Jasieniec Nasza Mała Ojczyzna.

Obecny radny i społecznik znany jest z wielu inicjatyw. Co mówi o swym programie. - Ważniejsze zmiany powinny dotyczyć: wprowadzenia autorskiego programu „Zdrowie na miejscu” poprzez zwiększenie zatrudnienia lekarzy rodzinnych i specjalistów, umożliwienia konsultacji społecznych przy ważnych decyzjach, otwarcia urzędu dłużej raz w tygodniu, wsparcia różnych form sprzedaży płodów rolnych, pozyskiwania pracowników sezonowych we współpracy z gminami w kraju i zagranicą - wylicza Brzeziński. Zapowiada wprowadzenie rzetelnej i przejrzystej realizacji inwestycji, efektywnego pozyskiwania funduszy z zewnątrz, opieki świetlicowej zgodnie z potrzebami mieszkańców.

- Będę dbał o jakość dróg gminnych oraz budowę chodników i ścieżek rowerowych. Wyodrębnię fundusz sołecki, będę wspierał działalność ochotniczych straży pożarnych, utworzenia ścieżki turystyczno-dydaktycznej śladem zabytków oraz miejsc historycznych - dodaje kandydat na wójta. Kampanię wyborczą prowadzi pod hasłem „SŁUCHAM każdego z Was, ROZUMIEM Wasze potrzeby, DZIAŁAM dla Was.”

Jasieniec - Marta Cytryńska

Piątka kandydatów walczy o fotel wójta gminy Jasieniec. Jakie mają programy?

Ma 42 lata, mieszka w Jasieńcu. Posiada wykształcenie wyższe administracyjne. Prowadzi z mężem biuro rachunkowe oraz gospodarstwo sadownicze. Zarządza kancelarią podatkową. Od 2014 roku zasiada w radzie Gminy Jasieniec. Zasiada także w Powiatowej Radzie Zatrudnienia w Grójcu. Udziela się w życiu społecznym gminy oraz powiatu, wolontariacie, przy imprezach charytatywnych. Wspiera kulturę lokalną, oświatę, związki zrzeszające sadowników oraz rolników. Jest mężatką, ma jedną córkę.

Obecna radna gminy startuje w wyborach z komitetu Bliżej Ludzi. Udziela się nie tylko w samorządzie, ale także na wielu innych polach - od porad podatkowych i księgowych po uczestnictwo w gminnych wydarzeniach czy imprezach charytatywnych. Jej hasło przewodnie w tej kampanii brzmi „Zawsze po stronie ludzi”.

- Dla mnie sprawy mieszkańców nie sa tylko zbiorem cyfr i paragrafów - zaznacza Marta Cytryńska. Zaangażowała się w walkę przeciwko budowie linii 400 kv na terenie gminy, zapewnia, że nie odpuści, dopóki nie będzie pewności, że ta inwestycja nie będzie tu realizowana.

- Urząd ma być przyjazny dla mieszkańców oraz otwarty na ich potrzeby i problemy. Zdaję sobie sprawę, że sprawowanie urzędu wójta polega także na podejmowaniu niepopularnych decyzji. Wójt - tak jak każdy - musi stosować się do przepisów prawa. Jestem jednak przekonana, że pierwszym zadaniem samorządowca jest „zawsze stać po stronie ludzi”, nie tylko stosowanie się do paragrafów, lecz przede wszystkim służba ludziom - dodaje Cytryńska.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory Samorządowe 2018 w Grójcu. Oto kandydaci na burmistrzów oraz wójtów miast i gmin powiatu grójeckiego [ZDJĘCIA]

Jasieniec - Zygmunt Merski

Piątka kandydatów walczy o fotel wójta gminy Jasieniec. Jakie mają programy?

Ma 50 lat, mieszka w Kurczowej Wsi. Z wykształcenia jest inżynierem. Aktualnie piastuje stanowisko kierownika referatu technicznego w Urzędzie Gminy Jasieniec. W kadencji 2014-18 radny powiatu grójeckiego. W latach 2002-10 zasiadał także w jasienieckiej gminnej radzie, należy do Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Jest właścicielem zabytkowego dworku w Kurczowej Wsi. Żonaty, ma dwóch synów. Prywatnie interesuje się głównie budownictwem, historią, pasjonują go zabytki.

Aktywniejsze niż do tej pory pozyskiwane pieniędzy z zewnątrz - to jeden z głównych punktów programu obecnego kierownika referatu technicznego w Urzędzie Gminy Jasieniec. - Można powiedzieć, że znam tu każdą dziurę, problemy mieszkańców, z którymi kontaktuję się na bieżąco. Jestem doświadczony i kompetentny, gotów w całości poświęcić się sprawa gminy oraz jej mieszkańców - zaznacza Zygmunt Merski.

- Na inwestycje potrzebujemy pieniędzy z zewnętrznych funduszy, dlatego, trudno je realizować tylko bazując na swoim budżecie. Chcę, aby rozwijała się także oświata, pod kątem wyposażenia, ale nie tylko. Ważne, by nauczyciele tak prowadzili zajęcia, aby młodzież nie nudziła się i chłonęła wiedzę - przyznaje Merski. W przeszłości działał w społecznych komitetach, które przyczyniły się do budowy gazociągu, telefonizacji czy dróg. W wyborach startuje z komitetu Z. Merski Aktywny Rozwój Gminy Jasieniec.

Jasieniec - Ida Mroczek-Lep

Piątka kandydatów walczy o fotel wójta gminy Jasieniec. Jakie mają programy?

Ma 39 lat. Mieszka w Jasieńcu. Jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 15 lat pracowała w administracji rządowej i samorządowej. Od pięciu lat zatrudniona w jasienieckim samorządzie - najpierw na stanowisku inspektora, następnie kierownika Referatu Rozwoju Gminy, obecnie kieruje Referatem Zarządzania Informacją Urzędu Gminy. Inspektor Ochrony Danych dla kilku instytucji. Mężatka, ma dwoje dzieci. Pasjonatka turystyki górskiej i rowerowej, „mol” książkowy.

Startuje z komitetu Razem dla Rozwoju Gminy. To absolwentka szkoleń i kursów specjalistycznych dotyczących między innymi kontroli wewnętrznej, finansów i zamówień publicznych, zarządzania kryzysowego i zarządzania systemami bezpieczeństwa. W pracy zarządza informacją, angażuje się w pozyskiwanie funduszy, współpracę z organizacjami pozarządowymi, ochronę zabytków, promocję gminy, planowanie przestrzenne, proces inwestycyjny, czy gospodarkę odpadami.

Szczegółów swojego programu wyborczego jeszcze nie zdradza. Zamierza prezentować go zarówno na swoim profilu na portalu społecznościowym, stronie internetowej, jak i poprzez bezpośredni kontakt z mieszkańcami.

- Z pewnością znajdą się w nim zagadnienia dotyczące oświaty i kultury, sportu, infrastruktury, zdrowia, turystyki i rekreacji, informatyzacji. W myśl mojego hasła wyborczego, zamierzam dążyć do rozwoju gminy poprzez wytężoną pracę na bazie wiedzy i szerokich kompetencji swoich i oraz osób, które na co dzień wspierają mnie na ścieżce zawodowej - tłumaczy Ida Mroczek-Lep.

Jasieniec - Justyna Przybylska

Piątka kandydatów walczy o fotel wójta gminy Jasieniec. Jakie mają programy?

Ma 47 lat, mieszka w Warpęsach. W wyborach będzie startowała z komitetu Gmina Jasieniec - Wspólne Dobro. Od ośmiu lat jest radną gminną w Jasieńcu, prowadzi rodzinne gospodarstwo sadownicze w rodzinnej miejscowości, jest także koordynatorem świetlicy wiejskiej w Jasieńcu, która oferuje zajęcia dla dzieci, dorosłych oraz seniorów. Posiada wykształcenie wyższe na kierunku administracja publiczna oraz kwalifikacje nauczycielskie. Mężatka, ma trzy córki oraz dwie wnuczki. Ćwiczy fitness, czyta książki, słucha muzyki.

Do walki o fotel wójta stanęła obecna radna gminy, ceniąca sobie aktywność i życie społeczne. Swój czas dzieli między prowadzeniem gospodarstwa sadowniczego i pracy w świetlicy wiejskiej w Jasieńcu. - Jeszcze cztery lata temu były tam tylko „gołe” ściany, teraz działa taki lokalny dom kultury, miejsce spotkań, wielu zajęć dla ludzi w różnym wieku. Powstało, bo takie zapotrzebowanie składali mieszkańcy. Dlatego dla mnie bardzo ważne będzie będzie wsłuchiwanie się właśnie w ich głos, opinie - zaznacza Justyna Przybylska. Jak dodaje, jako wójt koncentrowałaby się między innymi na pomocy rolnikom, aby mogli przekształcać swoje gospodarstwa na ekologiczne bądź agroturystyczne.

- Trzeba dbać o rozwój oświaty, infrastruktury drogowej, oświetlenie, znam możliwości budżetowe gminy i nie obiecuję inwestycji nierealnych, na które nas po prostu nie stać - dodaje kandydatka. Jak przyznaje, najważniejsze to rozmawiać z mieszkańcami, sołtysami, którzy zgłaszają problemy oraz potrzeby.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TEŻ: Lądowanie supernowoczesnego śmigłowca Boeing Apache w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie