Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka diecezji radomskiej wyruszyła z Radomia. Pielgrzymi mają do pokonania 200 kilometrów

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Jarosław Kwiatkowski
„Idźcie i głoście” - to hasło tegorocznej 39. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Niestraszny im upał i deszcz, nie boją się marszu przez 200 kilometrów. - Mamy wiarę i intencje, które niesiemy do Czarnej Madonny - mówili pielgrzymi, którzy w niedzielę wyruszyli z Radomia na Jasną Górę.

Modlitwa z biskupem

39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Tam z pielgrzymami modlił się ordynariusz diecezji radomskiej biskup Henryk Tomasik.

Biskup w swojej homilii nawiązał do hasła tegorocznych rekolekcji w drodze „Idźcie i głoście”. Wspominał też robotniczy protest z Czerwca 1976 roku oraz księdza Romana Kotlarza, który modlił się o radomskich robotników i błogosławił im. Był wielokrotnie przesłuchiwany, ale też napadany w swojej plebanii. Zmarł w sierpniu 1976 roku.

- Ksiądz Kotlarz jest ofiarą tamtych dni. Miał odwagę stanąć po stronie osób, które cierpią - mówił biskup Henryk Tomasik. - Ale przypomniał też , że człowiek pragnie nie tylko pieniędzy, chleba, mieszkania, ale prawdy, sprawiedliwości, szacunku i wolności.

Po mszy odprawionej przed radomskim seminarium ekipa filmowa, która kręci właśnie film „Klecha” o księdzu Romanie Kotlarzu nagrywała pieśni maryjne śpiewane przez pątników, które mają być wykorzystane w obrazie.

Z całej diecezji

Słowom biskupa Henryka Tomasika przysłuchiwali się pątnicy z Radomia, ale także parafii w powiecie radomskim, ale też zwoleńskim, kozienickim i lipskim. Wierni z tamtych miejscowości wyruszyli na szlak już w sobotę, w niedzielę dołączyli do radomskich kolumn.

- Wczoraj autokarem przyjechaliśmy ze Zwolenia, od dziś już pielgrzymujemy pieszo - mówili nam Robert Szymański, Jakub Woszczyk i Mateusz Domiński, porządkowi grupy ze Zwolenia.

W seminarium była też duża grupa osób, które odprowadzają pielgrzymów.

- My będziemy szli tylko dziś, wrócimy do Radomia z Kowali - opowiadała Anna Kosteniak, która na jednodniową wyprawę zabrała córkę Ilonę. - niestety, nie mogę wziąć urlopu w pracy, choć żałują, bo pielgrzymowałam przez 15 lat.

Z prośbami do Maryi

- Po dwudziestej pielgrzymce straciła rachubę, ale chodzę na pielgrzymi od dziecka, najpierw z mamą, teraz już sama - opowiada pani Dagmara. - Szłam już w deszczu i w upale, więc pogody się nie boję. Mam nadzieję, ze wystarczy mi sił, aż do Jasnej Góry.

Dlaczego co roku pani Dagmara wyrusza na szlak? - Z potrzeby serca. To dla mnie bardzo ważne dni na modlitwę i skupienie - odpowiada nasza rozmówczyni.

Każdy z pątników niesie do Czarnej Madonny własne intencję. Modlitwy za bliskich, prośby o zdrowie, albo zdaną maturę. - Każdy ma w sercu swoje rozmyślenia. Ja idę podziękować, bo Maryja pomogła mi w ważnej sprawie - mówi Zofia Naimska. - Wierzę, że to wymodliłam.

Dbają o bezpieczeństwo

Z pielgrzymami do Częstochowy idzie sztab medyczny. Są w nim ratownicy, pielęgniarki i lekarze. W radomskich grupach są też policjanci, strażacy, żołnierze, czy przedstawiciele Służby Więziennej. Jest też duża grupa porządkowych dbających o bezpieczeństwo pielgrzymów.

Przed nimi wszystkimi jeszcze siedem dni marszu. Radomskie grupy spotkają się 12 sierpnia w Mstowie. Następnego dnia staną u stóp Jasnej Góry.

Pielgrzymi z diecezji

Jak co roku na szlak do Częstochowy wyruszyło pięć kolumn. Dwie najliczniejsze utworzyli pątnicy z Radomia. W drodze towarzyszą im mieszkańcy ościennych powiatów, między innymi: lipskiego, zwoleńskiego i kozienickiego. Jest też grupa z Pionek czy Jedlni - Letniska. Będą też kolumny z Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. Pielgrzymi przejdą około 200 kilometrów, aby 13 sierpnia dotrzeć do jasnogórskiego klasztoru. Z pielgrzymami do Częstochowy idą służby porządkowe, ale też przedstawiciele policji Straży Miejskiej, wojska, czy służby więziennej. Radomska pielgrzymka wciąż należy do najliczniejszych w kraju. W ubiegłym roku uczestniczyło w niej 6275 osób. Liczbę pątników, którzy w tym roku idą na Jasną Górę organizatorzy mają podać przedostatniego dnia wędrówki. Wtedy w Mstowie pod Częstochową spotkają się wszystkie grupy z diecezji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie