Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z programu Polski Ład przyznane! Do Radomia trafi 65 milionów złotych! Zobacz na co pieniądze zostaną przeznaczone

Janusz Petz
Janusz Petz
O pieniądzach z Polskiego Ładu mówili w poniedziałek przy wiadukcie w Radomiu, od lewej: wójt Jedlińska Kamil Dziewierz, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz oraz posłowie: Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak i Marek Suski.
O pieniądzach z Polskiego Ładu mówili w poniedziałek przy wiadukcie w Radomiu, od lewej: wójt Jedlińska Kamil Dziewierz, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz oraz posłowie: Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak i Marek Suski.
Znamy kwoty jakie samorządy dostały w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, czyli pakietu społeczno-gospodarczych reform "Polski Ład". Do Radomia trafi 65 milionów złotych na przebudowę wiaduktu na ulicy Żeromskiego. Do tej pory miasto wstrzymywało się z ogłoszeniem przetargu tłumacząc się brakiem pieniędzy na realizację tej inwestycji.

Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę wiaduktu na ulicy Żeromskiego w Radomiu nad torami PKP wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Wiadukt jest w opłakanym stanie technicznym i niewykluczone, że w całkiem nieodległej przyszłości nadzór budowlany będzie musiał zamknąć obiekt. Wiadukt w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej jest też ważny w kontekście budowy lotniska. Kilka lat temu zdecydowano, że PKP PLK zbuduje pod wiaduktem przystanek kolejowy Radom Wschód. Stąd będzie najbliżej od linii kolejowej do lotniska. Na wiadukcie ma być natomiast zbudowana platforma z przystankami autobusowymi i busami wahadłowymi, skąd pasażerowie dojadą do terminalu.

Inwestycja nie ruszyła, bo miasto tłumaczyło się brakiem pieniędzy. Potem, gdy padły zapewnienia, że będzie 30 milionów złotych z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przedstawiciele miasta wyrażali obawy, czy na pewno miasto dostanie pieniądze. Z tego powodu wstrzymywano ogłoszenie przetargu. Poza tym tłumaczono, że bardzo zdrożały materiały budowlane i robocizna w związku z tym dotacja z rządowego funduszu może być zbyt skąpym wsparciem jak na sytuację finansową miasta i koszty inwestycji.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński powiedział, że obecnie prowadzone są z kolejarzami rozmowy na temat inwestycji, ale PKP przysłało aż 50 stron uwag do umowy w tej sprawie. - Przygotujemy jednak jak najszybciej tą dokumentację, aby móc ogłosić przetarg - zapewnił Tyczyński.

- Czas najwyższy skończyć wreszcie ten proces i przejść do budowy. Rok temu słyszeliśmy, że potrzebne jest 30 milionów, potem słyszeliśmy, że potrzebne jest 100 milionów, a za dwa lata jak prezydent Radomia będzie omawiał sprawę z trzecią czy piątą instytucją i składał swoje żale to będzie to kosztowało już 150 milionów złotych. To jest najbardziej groteskowa z możliwych sytuacji. Ręce opadają - powiedział podczas konferencji prasowej poseł Andrzej Kosztowniak z Prawa i Sprawiedliwości.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie