Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze interpelacje nowego posła. Konrad Frysztak pyta o niezrealizowane obietnice rządowe dla regionu radomskiego

jp
Radio Radom
Konrad Frysztak, debiutant wśród radomskich posłów podczas debaty na temat expose premiera Mateusza Morawickiego upomniał się o dwie kwestie dotyczące zapowiadanej, ale niezrealizowanej pomocy rządu dla regionu radomskiego – remontu krajowej „siódemki” w granicach Radomia, a także likwidacji w Pionkach niebezpiecznego składowiska nitrocelulozy.

Poseł zapowiada, że obie kwestie podniesione przez niego z mównicy sejmowej przybiorą formę interpelacji poselskich.

Miejski odcinek starej „siódemki”

Konrad Frysztak pytał o 20 milionów złotych dotacji rządowej, które – według zapowiedzi lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości wypowiedzianych podczas konferencji prasowej – miały trafić na remont krajowej „siódemki” w granicach miasta, po tym jak ruch tranzytowy przeniósł się na oddaną do użytku zachodnią obwodnicę Radomia. W planach, o których mówili wówczas politycy Prawa i Sprawiedliwości było nie tylko odnowienie drogi, ale budowa - przy okazji - solidnej ścieżki rowerowej, która w przyszłości miałaby stanowić szlak rowerowy od Jedlińska do Młodocina i dalej w stronę Szydłowca. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad buduje w Jedlińsku ścieżkę rowerową, zasadne jest więc wybudowanie drogi dla jednośladów również w granicach Radomia.

- Kiedy politycy PiS zapewnili na konferencji prasowej, że pieniądze są już załatwione, wystarczy je tylko wziąć, wystąpiliśmy wówczas do Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wsparcie finansowe. Z wszystkich tych trzech instytucji dostaliśmy odpowiedź odmowną – powiedział Konrad Frysztak. Dodał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie może finansować remontów dróg krajowych w obrębie miast na prawach powiatów, ale jest możliwe przekazanie ogólnej subwencji rządowej na rzecz miasta i przeznaczenie jej na taki cel jak remont trasy.

Co dalej?

W Urzędzie Miejskim w Radomiu podjęto jakiś czas temu decyzję, że w miarę posiadanych pieniędzy będzie przygotowywana dokumentacja techniczną remontu poszczególnych odcinków starej siódemki. Okazało się jednak, że inne inwestycje drogowe w mieście pochłonęły zbyt wiele pieniędzy, aby można było remontować miejską „siódemkę” nawet etapami, sposobem wręcz chałupniczym. Pieniędzy na ten cel nie wpisano nawet w projekcie budżetu miejskiego na przyszły rok. - Może będą jakieś oszczędności w 2020 roku i wtedy będzie można wrócić do tematu – mówi Konrad Frysztak.

Ekologiczna bomba w Pionkach

Konrad Frysztak podczas swojego sejmowego wystąpienia nawiązał też do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego wielkich inwestycji budowy zakładu produkcji prochu w Pionkach oraz jego zapewnień składanych podczas jego wizyty w tym mieście. Chodzi o pieniądze na unieszkodliwienie i utylizację niebezpiecznych materiałów składowanych przez wiele lat w związku z prowadzoną produkcją zbrojeniową. Chodzi o około 350 ton nitrocelulozy, która jest na działce przejętej od syndyka masy upadłościowej zakładu zbrojeniowego przez miasto, oddalonej od domów mieszkalnych o zaledwie 100 metrów. Miasta nie stać na utylizację tak niebezpiecznego składowiska.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie