Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze sobótki w Bartodziejach wyjątkowo udane

/inia/
Festyn został wzbogacony o elementy edukacji historycznej, dzięki realizacji projektu związanego ze 150. rocznicą powstania styczniowego.
Festyn został wzbogacony o elementy edukacji historycznej, dzięki realizacji projektu związanego ze 150. rocznicą powstania styczniowego. archiwum
Kapele, konkurs na najpiękniejszy wianek, akrobaci i ułani. W niedzielę w Bartodziejach po raz kolejny odbył się festyn rodzinny. W tym roku mieszkańcy po raz pierwszy świętowali sobótki. Atrakcji było co niemiara.
Dużo emocji wzbudził pokaz capoeiry w wykonaniu radomskiej grupy akrobatycznej z Radomia
Dużo emocji wzbudził pokaz capoeiry w wykonaniu radomskiej grupy akrobatycznej z Radomia

Dużo emocji wzbudził pokaz capoeiry w wykonaniu radomskiej grupy akrobatycznej z Radomia

- Co roku organizujemy festyn rodzinny, który gromadzi setki uczestników z całej okolicy. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy, że impreza odbędzie się pod koniec roku szkolnego i będziemy świętować sobótki - mówią Dorota August, Wojciech Ćwierz i Marian Kuliński, organizatorzy imprezy.

LICZNE KONKURSY

Imprezę otworzył Zdzisław Karaś, wójt Jastrzębi. Na scenie zaprezentowała się kapela Zdzisława Kwapińskiego, która towarzyszyła sobótkom przez cały dzień.

Po występie kapeli przyszedł czas na konkursy dla uczniów szkoły w Bartodziejach. Pierwszy był konkurs wiedzy o powstaniu styczniowym. Kolejny konkurs połączony był z pierwszą publiczną prezentacją "Baśni o Mnichu", której autorką jest radomska poetka Walentyna Pawelec. Festyn był okazją do nagrodzenia najlepszych prac plastycznych bartodziejskich uczniów, które znalazły się w publikacji.
Na scenie prezentowali się też uczniowie podstawówek w Bartodziejach i Jastrzębi. Tematem obydwu prezentacji były obrzędy i zwyczaje sobótkowe.

NAJPIĘKNIEJSZY WIANEK

Jak na sobótki przystało nie mogło się obyć bez konkursu na najpiękniejszy wianek, którego kulminacją był przemarsz korowodu sobótkowego do strumienia w dolinie Radomki.

Wianki oceniane były w trzech grupach wiekowych, wśród najmłodszych I miejsce zajęła Antonelka Nowak, wśród dzieci starszych zwyciężyła Paulina Kulińska. W kategorii "open" zwyciężyła Jadwiga Imiołek. W konkursie plastycznym "Zaginiony kwiat paproci" nagrody otrzymali: Roksana Wróbel, Katarzyna Sąpór, Anna Siennicka, Jakub Walos, Marta Zegarek i Tomasz Niedzielski.

Wiele wrażeń dostarczył występ radomskiej grupy akrobatycznej z Radomia, prezentującej pokaz capoeiry. Na scenie pojawiły się także zespoły ludowe: "Czerwona Jarzębina" z Jedlanki, "Stępocinaki" z Kowali oraz gospodarze, czyli zespół "Bartodziejaków".

Wyjątkową atrakcją, którą po raz pierwszy mogliśmy podziwiać w Bartodziejach była prezentacja grupy konnej Radomskiego Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych pod dowództwem ppor. Tomasza Szulfera. Ułani przedstawili pokaz musztry i wyszkolenia oraz popisy władania białą bronią.

NIE TYLKO SCENA

Na dzieci czekała moc innych atrakcji jak dmuchane zamki czy zabawy z Stowarzyszeniem Podwórkowych Aniołów. Dzieci chodziły na szczudłach, bawiły się z chustą Klanzy, malowały twarze, a każdy chętny otrzymał balonowe zwierzątko.

Podczas imprezy obecni byli strażacy ochotnicy z jednostki w Bartodziejach. Wóz bojowy był wielką trakcją dla dzieci. Impreza zakończyła się spektakularnym teatrem ognia.Organizatorami festynu było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Bartodziejach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie