Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy przetarg na rozbudowę lotniska w Radomiu rozstrzygnięty. Będą projektować magazyn i strażnicę lotniska w Radomiu

ik
Radomski terminal ma być wyburzony, w jego miejsce PPL chce postawić zdecydowanie większy obiekt dla pasażerów.
Radomski terminal ma być wyburzony, w jego miejsce PPL chce postawić zdecydowanie większy obiekt dla pasażerów. Tadeusz Klocek
Około 1,5 miliona złotych zapłacą Państwowe Porty Lotnicze za projekt oraz przygotowanie programu funkcjonalno - użytkowego budynków zaplecza technicznego i biurowego nowego lotniska cywilnego w Radomiu. Zwycięzca rozstrzygniętego niedawno przetargu na wykonanie dokumentacji będzie miał w sumie trzy miesiące.

Przypomnijmy, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze są nowym właścicielem lotniska cywilnego na Sadkowie. Planują rozbudowę radomskiego portu.

Były dwie oferty

Państwowe Porty Lotnicze rozstrzygnęły właśnie pierwszy przetarg dotyczący zaplanowanych w Radomiu prac budowlanych. Wybrany został projektant tak zwanych obiektów kubaturowych na Sadkowie.

W przetargu były dwie oferty. Wygrała tańsza, cena była jedynym kryterium oceny. Zwycięską ofertę złożyło konsorcjum firm GMT z Mysłowic i PiG Architekci z Warszawy. Za ich usługi Porty Lotnicze zapłacą 1 milion 569 tysięcy złotych. Firma Innebo z Warszawy za dokumentację chciała dostać około 4,6 miliona złotych.

Magazyny i strażnica

Chodzi o budynek administracyjny, w którym siedzibę będą miały także między innymi Służba Ochrony Lotniska i Straż Graniczna, ale będzie tam także Urząd Celno - Skarbowy, Dział Obsługi Ruchu Lotniczego Naziemnego oraz stołówka. Opracowany będzie też projekt budynków: socjalnego i utrzymania, halę utrzymania z garażami i magazynami oraz budynek dla lotniskowej straży pożarnej. W ramach zadania zaprojektowane będą też wewnętrzne parkingi, place manewrowe i drogi dojazdowe do tych obiektów.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze w najbliższych tygodniach chce rozstrzygnąć jeszcze trzy przetargi na przebudowę lotniska na Sadkowie. Pierwszy etap prac ma się zakończyć w 2020 roku.

Potrzebny dłuższy pas

Przedsiębiorstwo ogłosiło już między innymi przetarg na przebudowę pasa startowego na Sadkowie. Teraz ma on 2 kilometry długości, aby mogły tu lądować większe samoloty pasażerskie musi być o 500 metrów dłuższy.
Na oferty Państwowe Porty Lotnicze czekają do 3 stycznia. Zwycięzca postępowania zaprojektuje zmiany, ale jego zadaniem będzie też przeprowadzenia prac budowlanych. Na całość inwestycji wyłoniona firma ma mieć rok.

Zburzą i wybudują

Na Sadkowie ma być też nowy i zdecydowanie większy terminal pasażerski. Ten, który na lotnisku stoi teraz zostanie wyburzony.
W tym przypadku PPL ogłosił przetarg na projekt nowego budynku, wykonawcę prac wybierze w kolejnym postępowaniu.

Projektowaniem nowego terminala są zainteresowane cztery firmy, z Warszawy, Krajowa i Katowic. Najtańsza oferta opiewa na około 1,8 miliona złotych. Najdroższa jest warta blisko 15 milionów złotych. Trwa ocena i sprawdzanie złożonych dokumentów.
Państwowe Porty Lotnicze informują, że na to zadanie zamierzają przeznaczyć 5,6 miliona złotych.

Terminal w pierwszym etapie ma być w stanie obsłużyć około trzy milionów pasażerów rocznie. Ma być także zaprojektowany tak, aby w przyszłości można było go rozbudować. Docelowo, zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Państwowych portów Lotniczych i polityków, na Sadkowie ma być przyjmowanych 10 milionów pasażerów.

Dla samolotów i pasażerów

W trakcie jest też postępowanie dotyczące zaprojektowania nowych dróg kołowania i płyt postojowych na Sadkowie oraz parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców, to drugie zadanie w tym przetargu.

Do pierwszego zadania (drogi kołowania i płyty postojowe) oferty złożyły dwa konsorcja. Pierwsze za swoje usługi chce około 6,1 miliona złotych, drugie - 6,9 miliona złotych.

Wykonanie projektów w drugim zadaniu zainteresowane są cztery firmy, złożyły oferty warte od 1,6 miliona złotych, do blisko 5 milionów złotych.

Jak już pisaliśmy na radomskie lotnisko ma mieć 11 stanowisk postojowych w tym dziewięć dla samolotów kodu c, takich jak na przykład Boeing 737 oraz dwa dla samolotów kodu E, czyli nawet dla Dreamlinerów.

Budowane będą też parkingi. Ma być tam strefa Kiss & Fly oraz parkingi krótkookresowe dla 800 samochodów i długookresowy na trzy tysiące pojazdów.

Na Sadkowie ma stanąć także zadaszony dworzec autobusowy o powierzchni 7,5 tysiąca metrów kwadratowych.
Państwowe Porty Lotnicze chcą też przebudować odcinek ulicy Lubelskiej w pobliżu lotniska oraz ulicę Poranną.

Nowy właściciel

Przypomnijmy, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze przejęło radomskie lotnisko od miasta. Nowy właściciel za port cywilny na Sadkowie zapłacił miasto 12,7 miliona złotych. Umowa została podpisana 13 października tego roku. Po rozbudowie Sadków ma odciążyć przepełnione już lotnisko na warszawskim Okęciu.

Państwowe Porty Lotnicze zapowiadają, że w Radomiu zainwestują 450 milionów złotych.
Pierwszy etap prac budowlanych ma się zakończyć w połowie 2020 roku. Wtedy lotnisko ma być już gotowe do rozpoczęcia działalności operacyjnej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Powiedział mamie, że nie przyjedzie na Święta, a potem zrobił jej niespodziankę. Jak zareagowała? (STORYFUL/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie