Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piesza pielgrzymka diecezji radomskiej na Jasną Górę. Będzie, ale skromniejesza i na pewno w reżimie sanitarnym

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Już w ubiegłym roku pielgrzymi z Radomia wyruszyli na szlak w reżimie sanitarnym. W drodze na Jasną Górę pokonali około 200 kilometrów.
Już w ubiegłym roku pielgrzymi z Radomia wyruszyli na szlak w reżimie sanitarnym. W drodze na Jasną Górę pokonali około 200 kilometrów. Patryk Samborski
Drugi rok z rzędu pielgrzymowanie odbywa się w cieniu pandemii koronawirusa. 6 sierpnia z Radomiu pątnicy wyruszą po raz 43., nie będzie mszy na placu seminarium duchownego, to od przewodników będzie też zależała trasa pielgrzymowania. Wiadomo jednak, że na Jasną Górę wyruszy pięć kolumn z diecezji radomskiej. W tym roku na szlak wyruszy także biskup radomski Marek Solarczyk.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Tegoroczna, już 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę wyruszy pod hasłem "Maryja nadzieją rodzin". Nie wiadomo na razie ile osób wyruszy na pątniczy szlak, zapisy trwają w poszczególnych parafiach. Tradycyjnie jedna z diecezji radomskiej na Jasną Górę wyruszy pięć kolumn: dwie z Radomia oraz po jednej ze Skarżyska Kamiennej, Opoczna i Starachowic. Będzie też pielgrzymka sztafetowa.

W reżimie i z ograniczeniami

- To pewnie nie będą tak liczne grupy, jak przed pandemią, ale są osoby, które chcą iść na pielgrzymkę. Tak, jak przed rokiem prosimy, aby na szlak wyruszyły osoby pełnoletnie, zdrowe, bez żadnych objawów choroby - mówi ksiądz Mirosław Kszczot, kierownik radomskiej pielgrzymi. - Mamy już doświadczenie ubiegłego roku, kiedy też pielgrzymka odbywała się w reżimie sanitarnym. Nic złego się nie stało i ufamy, że w tym roku też tak będzie.

Zwykle wszystkie grupy pielgrzymkowe 6 sierpnia spotykały się na placu radomskiego seminarium duchownego. To tu była odprawiana uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa radomskiego, a po niej błogosławieństwo pielgrzymów. Już w ubiegłym roku, ze względu na pandemię koronawirusa zrezygnowano z tej tradycji. Tak samo będzie w tym roku. Pielgrzymi będą się wspólnie modlić podczas mszy odprawianych w kościołach parafialnych i bezpośrednio po nich wyruszą na szlak.

Uroczysta inauguracja z mszą odbędzie się w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przy ulicy Starokrakowskiej w Radomiu. Wezmą w nim udział pątnicy z grup numer 6 i 21, jako reprezentanci wszystkich pielgrzymów. Wśród pielgrzymów będzie w tym roku ordynariusz diecezji radomskiej ksiądz biskup Marek Solarczyk, który dojdzie ze wszystkimi aż do Częstochowy.

Kolejną zmianą jest to, że to przewodnicy poszczególnych grup wybierają trasę, którą pójdą w drodze do Częstochowy. W latach poprzednich, za wyjątkiem oczywiście ubiegłego roku, trasa była rozpisana precyzyjnie. Ze względu na pandemię pielgrzymi nie będą wchodziły do miejscowości na pątniczym szlaku. Noclegi będą się odbywały wyłącznie w namiotach.

- Grupy, ze względów bezpieczeństwa muszą być samowystarczalne. Czyli dbają o nocleg w namiotach i posiłki, które są do nich dowożone - mówi ksiądz Mirosław Kszczot, kierownik radomskiej pielgrzymki. - Chcemy, żeby kontakty były jak najbardziej ograniczone. Na trasie nie będą się także spotykały poszczególne grupy pielgrzymkowe.

Ksiądz Mirosław Kszczot prosi, aby zrezygnować w tym roku z odwiedzin u pielgrzymów na szlaku. - Jeśli, ktoś chce uczestniczyć w pielgrzymowaniu na jednym etapie to zachęcamy do udziału w pielgrzymce sztafetowej. Ona odbywa się bez noclegów, pątnicy są dowożeni do konkretnego miejsca, idą przez jeden dzień i wracają do domu - wyjaśnia ksiądz Kszczot. - Osoby, które z różnych powodów nie mogą pielgrzymować przez osiem dni mogą właśnie wybrać tę formę.

W duchowej łączności

Będzie też pielgrzymka duchowa. Ci, którzy nie ruszą na szlak odbędą rekolekcje nie w drodze, a w swoim kościele parafialnym. W świątyniach będą organizowane spotkania modlitewne. Każdego dnia będą odprawiane msze święte, adoracja Najświętszego Sakramentu, Korona do Miłosierdzia Bożego i Apel Jasnogórski.

W takiej formie pielgrzymowania możemy uczestniczyć wszyscy, to zaplecze modlitewne dla pątników na szlaku do Częstochowy. - Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w tej formie pielgrzymowania - mówi ksiądz Mirosław Kszczot.

Pielgrzymi z diecezji radomskiej na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia. Nie będzie spotkania wszystkich radomskich grup w Mstowie pod Częstochową i mszy. Pielgrzymi wejdą bezpośrednio na Jasną Górę. Tam o godzinie 15 zostanie odprawiona msza na wałach jasnogórskich dla uczestników 43. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Po niej nastąpi prezentacja grup, a później każdy będzie mógł wejść pomodlić się do kaplicy przed cudownym obrazem.

Radomska pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia, dzień wcześniej grupa z Kozienic, 7 sierpnia - kolumna skarżyska, 9 kolumna opoczyńska.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie