Piotr Kozłowski Samorządowcem Roku 2021 w powiecie kozienickim. Burmistrz triumfował już po raz trzeci z rzędu

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski rządzi miastem i gminą od trzech lat. W codziennej pracy dokłada wielu starań, aby jego mała ojczyzna była miejscem przyjaznym i rozwijającym się.
Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski rządzi miastem i gminą od trzech lat. W codziennej pracy dokłada wielu starań, aby jego mała ojczyzna była miejscem przyjaznym i rozwijającym się. Urząd Miejski w Kozienicach
Udostępnij:
Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic został Samorządowcem Roku 2021 w powiecie kozienickim w naszej akcji „Mała Ojczyzna - Duża Sprawa”.

Przez ostatnie tygodnie nasi czytelnicy głosowali na włodarzy z powiatu kozienickiego, przyznając im oceny na TAK lub NIE wyrażając tym samym poparcie lub dezaprobatę dla dokonań danego samorządowca. Głosowanie na naszym portalu internetowym echodnia.eu rozpoczęło się w piątek, 15 października, a zakończyło w poniedziałek, 15 listopada o godzinie 22.

To ciężka służba

Wynikiem w głosowaniu była różnica głosów pozytywnych oraz negatywnych. Wspólnie z Państwem wyłonimy najlepszego samorządowca w powiecie. Został nim, zresztą już po raz trzeci z rzędu, Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic. Włodarz po ogłoszeniu wyników powiedział: - Serdecznie dziękuję - i jestem ogromnie wdzięczny wszystkim głosującym - za wybór mojej osoby i przyznanie tytułu Samorządowca Roku - w plebiscycie organizowanym przez „Echo Dnia”.

Piotr Kozłowski zaznaczył przy tym, że pełnienie funkcji burmistrza to ciężka i odpowiedzialna społeczna służba.

- Mieszkańcy w wyborach oceniają pomysł na gminę, ale już w trakcie pełnienia tej funkcji weryfikowana jest efektywność samorządowej pracy włodarza, jak również realizacja zgłaszanych zadań i postulatów - głównie przez mieszkańców. I dlatego jestem człowiekiem „otwartym”. Do kontaktu z mieszkańcami wykorzystuję komunikatory internetowe i portale społecznościowe, gdzie wiele osób, głównie w godzinach wieczornych, kontaktuje się ze mną. To w znacznej mierze ludzie młodzi, którzy bardziej preferują taką formę kontaktu niż wizytę w urzędzie. Dzięki niej rodzi się też wiele pomysłów - powiedział burmistrz.

- Aby właściwie kształtować politykę rozwoju trzeba wsłuchiwać się w głos społeczeństwa, potrzebny jest stały kontakt z mieszkańcami. I umiejętność słuchania. Wydaje mi się, iż jestem „na dobrej drodze”. Moja wizja i „plan” na Gminę Kozienice spodobał się, czego dowodem mogą być takie - miłe - osobiste wyróżnienia. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję! - dodał Piotr Kozłowski.

Kolejny prestiżowy laur

Tytuł Samorządowca Roku 2021 zbiegł się w czasie także z innym prestiżowym wyróżnieniem. Jakim? To wyjaśnia sam włodarz: - Warto podkreślić, iż nasze działania na rzecz lokalnej wspólnoty zostały dostrzeżone i docenione na arenie ogólnopolskiej. Gmina Kozienice odnotowała ogromny sukces uzyskując - pierwszy raz w historii - prestiżowy tytuł Symbol Polskiej Samorządności 2021. Jest to nagroda przyznawana przez „Monitor Biznesu” z „Rzeczypospolitej” i „Monitor Rynkowy” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. To wyjątkowe wyróżnienie dla Gminy Kozienice, wszystkich mieszkańców, ale także moich współpracowników. 18 listopada w Katowicach miałem wielki zaszczyt osobiście odebrać nagrodę dla Gminy Kozienice - jednego z najlepszych samorządów w Polsce, którego działania charakteryzują się najwyższą jakością zarządzania, innowacyjnością, sprawnością w pozyskiwaniu i dysponowaniu środkami zewnętrznymi, dbałością o ekologię, ale nade wszystko przyświeca mu szeroko pojęte dobro mieszkańców - wspominał Kozłowski.

Jak dodał, Kozienice są pierwszym samorządem w regionie radomskim, któremu ten zaszczytny tytuł udało się zdobyć. Dodatkową satysfakcję daje miastu i gminie Kozienice fakt, iż Kapituła Symbolu oceniała rok 2020.

- Z jednej strony było to rok szczególny, bo „pandemiczny”, z drugiej - to pierwszy rok kiedy nowy burmistrz i nowa rada miejska realizowała swój autorski budżet - przypominał Kozłowski. Dla wyjaśnienia, plan wydatków i dochodów na 2019 rok opracowywał ze swoimi współpracownikami jeszcze poprzedni burmistrz pod koniec 2018.

Natura społecznika

Piotr Kozłowski objął stanowisko trzy lata temu. Wygrał w pierwszej turze głosowania. To jego pierwsza kadencja na fotelu włodarza Kozienic, choć doświadczenie samorządowe i w działalności społecznej ma bardzo duże.

W gminie Kozienice mieszka od urodzenia. Ma 45 lat, wykształcenie wyższe prawnicze. Ukończył też studia podyplomowe: Akademia Liderów Samorządowych, Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego, Zarządzanie projektami inwestycyjnymi samorządu terytorialnego współfinansowanymi funduszami Unii Europejskiej. Zanim został burmistrzem pracował jako sekretarz gminy Głowaczów. Powtarzał niegdyś na naszych łamach, że samorząd to nie tylko same przepisy prawa. Lubił działać społecznie. Zasiada (jako wiceprezes) w zarządzie Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”. Jest żonaty, ma troje dzieci. W wyborach trzy lata temu startował z własnego komitetu „Kozienicka Inicjatywa Samorządowa Piotra Kozłowskiego”.

Na przełomie ostatniego roku, ale też i w pierwszej części obecnej kadencji Gmina Kozienice wykazywała się bardzo dużą aktywnością w zakresie pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych. Samorząd odważnie sięga po środki pochodzące z programów międzynarodowych, krajowych, w tym rządowych i samorządowych oraz z programów realizowanych przez środowisko biznesu. Budżet gminy Kozienice wynosi około 200 milionów złotych. Od 2019 roku gmina i jej jednostki pozyskały z funduszy zewnętrznych około 50 milionów na różne inwestycje.

Do najważniejszych, już zakończonych, zadań należą, m.in. rozbudowa żłobka miejskiego z 24 miejscami dla maluchów czy adaptacja kolejnych pomieszczeń dla dziennego domu pobytu dla seniorów. Uruchomiono też pierwsze w kraju Centrum Usług Społecznych. W tym roku zakończyła się też budowa pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Stanisławicach, a budowa drugiej sali przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 3 w Kozienicach dobiega końca. Intensywne prace trwają też w związku z modernizacją targowiska miejskiego.

W 2021 roku ruszyła też budowa długo oczekiwanego, pierwszego w powiecie kozienickim Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego mającego docelowo pełnić funkcję hospicjum stacjonarnego. Rozpoczęły się też prace przy budowie pierwszego w Kozienicach bloku komunalnego na Osiedlu Polesie, oraz przy budowie nowoczesnego przedszkola integracyjnego na placu przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2. W Kozienicach i Świerżach Górnych powstały nowe skateparki z nowymi przeszkodami, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży.

W planach są kolejne duże inwestycje, na które także udało się pozyskać środki zewnętrzne. W Nowej Wsi ma powstać Środowiskowy Dom Samopomocy, a w mieście Kozienickie Błonia czyli dodatkowy teren rekreacyjno - wypoczynkowy nad Jeziorem Kozienickim. W planach jest też zagospodarowanie terenu przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Legionów. Ma to być strefa wypoczynku z różnymi atrakcjami dla całych rodzin. Co ważne, po raz pierwszy w historii Gminy Kozienice udało się pozyskać pieniądze z tak zwanych z funduszy norweskich. Dzięki temu ruszył projekt Szkoły Dobrego Klimatu. Jest on realizowany w dwóch kozienickich szkołach podstawowych - numer 1 i 4. Oczywiście cały czas prowadzone są też modernizacje dróg.

W tym roku Gminie Kozienice udało się pozyskać największą - w swojej dotychczasowej historii - dotację na inwestycje drogowe z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych, prawie 15 mln złotych. Gmina kilka dni temu złożyła także wniosek do rządowego programu Kolej Plus o dofinansowanie budowy linii kolejowej, która łączyłaby Kozienice z trasą numer 8 Radom - Warszawa, a także aktywnie uczestniczy w pracach dotyczących budowy mostu na Wiśle w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów.

Wyniki głosowania na Samorządowca Roku

Oto trójka najlepszych samorządowców z powiatu kozienickiego w naszej akcji: 1. Piotr Kozłowski, burmistrz Miasta i Gminy Kozienice; 2. Marcin Gac, wójt Gminy Gniewoszów ; 3. Teresa Fryszkiewicz, wójt Gminy Garbatka-Letnisko.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie