Pisarz Andrzej Bart gościem muzeum we Wsoli

  Pisarz Andrzej Bart gościem muzeum we Wsoli

  /bk/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Andrzej Bart

  Andrzej Bart ©internet

  Andrzej Bart, prozaik, scenarzysta- autor scenariusza do głośnego filmu "Rewers", autor filmów dokumentalnych i reżyser teatralny, będzie w czwartek, 24 kwietnia o godzinie 18 gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
  Andrzej Bart

  Andrzej Bart ©internet

  Punktem wyjścia do rozmowy będzie powieść "Rien ne va plus", która znalazła się na liście książek wytypowanych do plebiscytu na polską książkę 25 - lecia, ogłoszonym przez Program II Polskiego Radia.

  Za tę wydaną w roku 1991 powieść Andrzej Bart otrzymał Nagrodę Kościelskich (drugie wydanie "Rien ne …", poprawione i rozszerzone, ukazało się w 2005 r.).

  "Rien ne va plus", co znaczy "Więcej nie wolno już stawiać" - zapowiedź krupiera w rulecie tuż przed puszczeniem kulki - to tytuł powieści będącej opisem fascynującej podróży przez ostatnie dwieście lat historii naszego kraju.

  Od uchwalenia Konstytucji 3 maja aż po drugą wojnę światową, stalinizm i wypadki 1968 roku. To próba spojrzenia na życie Polaków z perspektywy włoskiego libertyna, którego teoretycznie nic nie powinno dziwić.

  Znany ze słabości do hazardu i pięknych kobiet arystokrata Tommaso d'Arcipazzi wyrusza do Polski w szczególnych okolicznościach - dwadzieścia pięć lat po swoim zgonie. Wszystko za sprawą demonicznego malarza, który, portretując księcia na łożu śmierci, utrwalił nie tylko jego wizerunek, lecz także świadomość.

  Teraz zamknięty w obrazie d'Aripazzi przechodzi z rąk do rąk, wędruje z domu do domu, z miasta do miasta. Przygląda się obyczajom egzotycznej społeczeństwa i wspomina swoje barwne życie.

  "Rien ne va plus" to niekonwencjonalna powieść historyczna, wysmakowana stylistycznie, ironiczna, pełna aluzji i gier literackich.

  Książka ukazała się po raz pierwszy w roku 1991 i spotkała z bardzo dobrym przyjęciem - uhonorowano ją Nagrodą im Kościelskich oraz przełożono na język węgierski i francuski.

  Andrzej Bart jest też autorem znanych i nominowanych do nagród literackich powieści: "Pociąg do podróży" (1999), "Don Juan raz jeszcze" (2006), "Fabryka muchołapek" (2008). Jego utwory były tłumaczone na francuski, niemiecki, hebrajski, rosyjski, słoweński i węgierski.

  Przed trzema laty Andrzej Bart zadebiutował w teatrze autorskim spektaklem "Boulevard Voltaire" (Teatr Telewizji, maj 2011).

  Wcześniej, w grudniu 2010 roku "Boulevard Voltaire" został zrealizowany jako słuchowisko Teatru Polskiego Radia. W roku 2013 wyreżyserował dla Teatru Telewizji "Bezdech", który napisał najpierw jako scenariusz filmowy.

  Bart jest także autorem scenariusza do głośnego "Rewersu" (wyreżyserowanego przez Borysa Lankosza), który to film zdobył "Złote Lwy" na festiwalu w Gdyni.

  Z Andrzejem Bartem rozmawiał będzie Tomasz Tyczyński. Początek spotkania we Wsoli o godz. 18.

  Bezpłatny bus z Radomia o godz. 17.20 (zbiórka na pierwszym przystanku przy ul. Chrobrego, kierunek oś. Michałów).

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia