PIsarz Zenon Gierała odwiedził biblioteki w Iłży

  PIsarz Zenon Gierała odwiedził biblioteki w Iłży

  /inia/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Dzieci były zachwycone opowieściami Zenona Gierały

  Dzieci były zachwycone opowieściami Zenona Gierały ©archiwum

  Mali czytelnicy bibliotek z gminy Iłża mogli uczestniczyć w spotkaniach autorskich.
  Dzieci były zachwycone opowieściami Zenona Gierały

  Dzieci były zachwycone opowieściami Zenona Gierały ©archiwum

  Zenon Gierala,

  Zenon Gierala,


  Ma 62 lata. Pochodzi z okolic Krosna, w Radomiu mieszka od lat 60 - tych. Ukończył Politechnikę Rzeszowską. Długie lata uczył przedmiotów zawodowych w nieistniejącym już Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Folklor to jego pasja. Jest autorem wielu publikacji dotyczących Ziemi Radomskiej. Od lat jest znawcą regionalizmu, autorem kilku książek między innymi "Od kusaków do szczodraków", wydawanej obecnie jako: "Cztery pory roku w obrzędach i podaniach ludowych", "Baśnie i legendy ziemi radomskiej", "Opowieści przydrożnych kapliczek", oraz najnowszej książki "Zapomniana historia: Opowieść o chłopcu, który został duchem".  Spotkania odbyły się w Bibliotekach Filialnych Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży: w Błazinach, Jasieńcu Iłżeckim, Krzyżanowicach, Pakosławiu oraz Seredzicach.

  Autor opowiadał dzieciom o zamkach i dworkach, zatopionych kościołach, starych cmentarzach i mogiłach, o uroczyskach i nawiedzonych domach.
  Przedstawił podania o zakopanych skarbach, czyhających obok rozbójnikach i pokutujących duszach. Przedstawił również ciekawe historie z zapomnianego świata starych kapliczek, opowieści o chylących się ku ziemi krzyżach i ukrytych u ich stóp mogiłach. Niezapomniane wrażenie zrobiły na uczniach opowieści o Romach, wśród których przebywał autor przez część swojego dzieciństwa.

  - Uczestnicy spotkań mieli też doskonałą okazję posłuchania legend związanych z Iłżą i jej okolicami, Radomiem, Kozienicami, poznać opowieść o Mistrzu Twardowskim oraz o przydrożnych kapliczkach znajdujących się w regionie radomskim - mówi Teresa Niewczas, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży.

  Na spotkaniu w Seredzicach autor opowiedział o kapliczce świętego Antoniego położonej na trasie Iłża- Seredzice, którą opisał w swojej książce. Na spotkaniu w Jasieńcu Iłżeckim czytelnicy dopytywali dlaczego autor nie umieścił opowieści o żadnej kapliczce z Jasieńca Iłżeckiego, tym bardziej, że jedna z nich ma naprawdę ciekawą historię? Autor obiecał, że będzie kolejne wydanie, w którym postara się uwzględnić miejscowość Jasieniec.

  - Zenon Gierała bardzo umiejętnie urozmaicał swoje opowieści konkursami i wróżbami, zachęcał dzieci do zainteresowania się historią miejscowości z której pochodzą - dodaje dyrektor.

  Pisarz zdradził informacje o swoich najbliższych planach wydawniczych, jeszcze w tym roku ukaże się wydanie legend świętokrzyskich.

  Cykl spotkań odbył się w ramach realizowanego przez iłżecką bibliotekę projektu "Bezpiecznie w przyszłość " w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ