PKO BP Ekstraklasa. Arka Gdynia - Radomiak Radom 2:3 w sparingu. Zwycięstwo na zakończenie zgrupowania w Gniewinie. Zobacz zdjęcia

Damian Wiśniewski
Damian Markowski / Radomiak.pl
W niedzielę trzeciego lipca Radomiak Radom wygrał 3:2 w sparingu z Arką Gdynia. Jednego gola strzelił Filipe Nascimento, a dwa Roberto Alves. Był to ostatni mecz zielonych podczas zgrupowania w Gniewinie.

Arka Gdynia - Radomiak Radom 2:3 (0:3)
Bramki:
Christian Aleman 63, Marcel Predenkiewicz 87 - Filipe Nascimento 38 z rzutu karnego, Roberto Alves 40, 41.
Arka: Krzepisz - Rymaniak (46. Tomal), Marcjanik, Dobrotka, Stolc, Skóra, Purzycki (46. Milewski), Gol (66. Predenkiewicz), Przyborowski (46. Stępień), Adamski (46. Aleman), Czubak (64. Kuzimski).
Radomiak: Kobylak (46. Ojrzyński) - Grzybek (60. Pawłowski), R. Rossi, Justiniano, Abramowicz - Łukasik (60. Luizao), Cele, F. Nascimento - Pik (65. Sokół), Alves (46. Maurides), Machado.

Radomianie podeszli do tego spotkania po trzech kolejnych sparingowych porażkach. W poprzednich spotkaniach podopieczni trenera Mariusza Lewandowskiego zanotowali następujące wyniki: 0:1 z Górnikiem Łęczna, 0:1 z Koroną Kielce i 1:2 z Lechią Gdańsk.

Ten ostatni mecz odbył się podczas zgrupowania w Gniewinie (choć grano akurat przy ulicy Traugutta w Gdańsku), na które zieloni pojechali 22 czerwca. W niedzielę trzeciego lipca zagrali na nim drugi sparing i po jego zakończyli wyjechali w podróż powrotną do Radomia.

W meczu z Arką początkowo to gdynianie mieli przewagę. Obie drużyny co prawda miały problem ze stworzeniem sobie groźnej sytuacji pod bramką rywala, ale to podopieczni trenera Ryszarda Tarasiewicza oddawali więcej strzałów - były one jednak albo bronione przez Gabriela Kobylaka, albo niecelne.

Radomianie przez długi czas potrafili jedynie wywalczyć jakiś stały fragment gry, ale nie przykuwali ich w sytuacje strzeleckie. Prawdziwy szturm na bramkę Arki przeprowadzili pod koniec pierwszej części spotkania i od razu skończył się on trzema golami strzelonymi w trzy minuty!

Najpierw w 38. minucie gry gola z rzutu karnego strzelił Filipe Nascimento - chwilę wcześniej Portugalczyk zagrał świetne prostopadłe podanie do Luisa Machado, a ten został sfaulowany przez bramkarza.

Dwie minuty potem bardzo ładną bramkę na 2:0 zdobył Roberto Alves - Szwajcar po podaniu Nascimento pięknie przymierzył sprzed pola karnego i kompletnie zaskoczył goalkeepera Arki. W 41. minucie gry Alves po raz drugi wpakował piłkę do bramki gdyńskiego pierwszoligowca.

Zaczynając drugą połowę tym razem trener Lewandowski nie wystawił do gry całkiem nowej jedenastki, ale w trakcie trwania drugich 45 minut sukcesywnie wymieniał piłkarzy. Po przerwie na boisko nie wybiegli już Kobylak i Alves, później schodzili z niego inni zawodnicy.

Arka natomiast starała się atakować i tuż po wznowieniu gry Jakub Ojrzyński został szybko sprawdzony w bramce. Tym razem nie dał się pokonać, ale gdynianie dwa gole i tak później strzelili.

Obie bramki padły po dośrodkowaniach z boków boiska. Najpierw po wrzutce z prawej strony głową nowego bramkarza Radomiaka pokonał Christian Aleman, a następnie po płaskiej wrzutce z lewej flanki zaskoczył go Marcel Predenkiewicz.

Radomiak się odgryzał i stworzył sobie nawet parę niezłych szans. Blisko strzelenia gola był Thabo Cele, ale przestrzelił on z bliskiej odległości po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Maurides po wrzutce z lewej strony trafił (uderzając piłkę głową) w światło bramki, ale wówczas świetnie interweniował bramkarz Arki.

Radomianie wygrali 3:2 i zakończyli zgrupowanie w Gniewinie. Przed nimi być może jeszcze jeden mecz, z ukraińską Worskłą Połtawa.

***

ZAPIS RELACJI LIVE

90'
Koniec meczu, Radomiak wygrał 3:2. Więcej szczegółów wkrótce.

87'
Gol dla Arki. Predenkiewicz pokonał bramkarza Radomiaka po płaskim dośrodkowaniu z lewej strony boiska.

80'
Nascimento oddał niedokładny strzał z dystansu.

77'
Kolejna akcja Radomiaka. Po dośrodkowaniu z lewej strony głową uderzył Maurides, ale dobrze interweniował bramkarz Arki.

74'
Cele był blisko strzelenia gola dla Radomiaka, ale po dośrodkowaniu z rzutu rożnego nie trafił w światło bramki z bliskiej odległości.

63'
Gol dla Arki. Christian Aleman pokonał Ojrzyńskiego strzałem głową po dośrodkowaniu z prawej strony boiska.

60'
Znów spokojnie gra Radomiak, nie stwarza sobie wielu okazji podbramkowych.

46'
Zaczęła się druga połowa. Dobra akcja Arki, strzelał Stępień, ale piłkę odbił bramkarz Radomiaka, Jakub Ojrzyński.

45+2'
Niedokładny strzał Skóry z rzutu wolnego na bramkę Radomiaka. Koniec pierwszej połowy, Radomiak prowadzi 3:0.

43'
Strzał z dystansu Czubaka, broni to Kobylak.

41'
Kapitalne trzy minuty Radomiaka. Najpierw po faulu bramkarza na Luisie Machado (poprzedziło go świetne prostopadłe podanie od Nascimento) rzut karny wykorzystał Filipe Nascimento, potem pięknego gola sprzed pola karnego strzelił Roberto Alves, a już chwilę później Szwajcar zdobył drugą bramkę!

30'
Bardzo dobra okazja dla Arki, ale Hubert Adamczyk przestrzelił z dogodnej pozycji.

22'
Kolejne spokojne minuty. Kobylak znów był raz zatrudniony przez rywali, ale obronił strzał z dystansu Janusza Gola. Radomiakowi brakuje sytuacji.

11'
Radomiak kilkukrotnie podszedł bliżej bramki Arki, miał również dwa rzuty rożne. Brakuje mu jednak dokładności w kluczowych momentach akcji i groźnego uderzenia. Gdynianie oddali jeden niezły strzał z dystansu, który Gabriel Kobylak spokojnie obronił.

Transmisja wideo na żywo (źródło: YouTube.com / Arka Gdynia):