Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac budowy na drogach krajowych Mazowsza. Dojazd do Warszawy i dalej ma być łatwiejszy. Kierowcy ominą korki w stolicy

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Odcinek ekspresowej "siódemki" od Grójca do Tarczyna jest już niemal gotowy, kierowcy jeżdżą nim już od końca ubiegłego roku, prace trwają jeszcze przy drogach dojazdowych.
Odcinek ekspresowej "siódemki" od Grójca do Tarczyna jest już niemal gotowy, kierowcy jeżdżą nim już od końca ubiegłego roku, prace trwają jeszcze przy drogach dojazdowych. GDDKiA
Budowa ekspresowej siódemki od Grójca do Warszawy to najważniejsza inwestycja drogowa dla mieszkańców Radomia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje też inne zadania, które ułatwią podróżowanie tym, dla których stolica jest tylko punktem przejazdowym. Chodzi głównie o obwodnicę, która pozwoli ominąć korki na warszawskich ulicach oraz trasę w kierunku północnej Polski.

Krajowa "siódemka" w regionie radomskim to już trasa ekspresowa. Trwa budowa kluczowego fragmentu na trasie do stolicy od obwodnicy Grójca do Warszawy. To w sumie 29 kilometrów drogi, podzielono go na trzy odcinki: Grójec - Tarczyn, Tarczyn - Lesznowola, Lesznowola - Warszawa Okęcie.

S7 pojedziemy w 2022 roku?

Na finiszu jest budowa pierwszego fragmentu. Od obwodnicy Grójca do Tarczyna jedziemy już nową trasą, ale jeszcze z ograniczeniem prędkości do 80 kilometrów na godzinę. To ma się zmienić po uzyskaniu pozwoleń na użytkowanie, tu trwają formalności.

Największe opóźnienia są na odcinku między Tarczynem a Lesznowolą. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozwiązała umowę z nierzetelnym wykonawcą, w czerwcu podpisano kontrakt z nową firmą. Ma ona 30 miesięcy na wybudowanie ekspresówki. Przy czym postawiono warunek, że przejazd trasą ma być możliwy już w październiku 2022 roku. To najdłuższy, bo liczący blisko 15 kilometrów odcinek z dwiema jezdniami po da pasy ruchu i rezerwą pod trzeci pas.

Także w 2022 roku ma być gotowa ekspresowa trasa od Lesznowoli do Okęcia. To z kolei najbardziej skomplikowany w budowie fragment z gęstą zabudową, dużą liczbą instalacji, z dwoma dużymi węzłami drogowymi w Lesznowoli i miejscowości Zamienie.

Obwodnicą Warszawy będzie szybciej

Dużym przedsięwzięciem realizowanym na terenie województwa mazowieckiego jest tak zwany Warszawski Węzeł Drogowy, czyli ekspresowa obwodnica stolicy, która docelowo będzie miała około 82 kilometrów długości. Dziś kierowcy korzystają z 44 kilometrów tej trasy, w budowie jest kolejne 10,5 kilometra, a końcowy odcinek o długości niemal 14 kilometrów znajduje się w fazie przygotowania.

Na południowej obwodnicy Warszawy w realizacji jest jeszcze około 4,5 kilometra trasy, z tunelem o długości około 2,3 kilometra pod dzielnicą Ursynów. - Zaawansowanie prac na tym odcinku przekroczyło 95 procent. Trwają testy i odbiory - informuje Małgorzata tarnowska, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w warszawie.

- Przygotowywana jest dokumentacja do złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Pozytywny wynik przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego procedury administracyjnej umożliwi oddanie do ruchu nowej trasy. Ponieważ jest to skomplikowany obiekt oraz pierwszy, takiej długości tunel drogowy realizowany w ciągu drogi ekspresowej, trudno jest wskazać konkretną datę. Szacujemy, że kierowcy pojadą tunelem za około dwa miesiące - dodaje Tarnowska.

Na północ od Warszawy

Jak informuje dyrekcja dróg na czterech odcinkach realizacyjnych S7, od Napierek do Płońska, trwa realizacja robót. - Szacujemy, że oddanie do ruchu odcinka pomiędzy Mławą a Płońskiem nastąpi do końca tego roku, natomiast odcinka od Napierek do Mławy wiosną 2022 roku - informuje Małgorzata Tarnowska.

Budowa "siódemki" od Płońska do Czosnowa ma w terenie ruszyć w trzecim kwartale tego roku. Zadaniem wykonawców jest przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie wybudowanie w sumie około 35 kilometrów trasy ekspresowej. Zakończenie robót dla odcinka najbliżej Warszawy przewidziane zostało na koniec 2023 roku, a dwa kolejne zakończą się wiosną 2025 roku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie