PlusLiga. Cerrad Czarni Radom zawiedli w hicie kolejki. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała po trzysetowym, jednostronnym spotkaniu

Michał Nowak
Fragment meczu Cerrad Czarni Radom - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Fragment meczu Cerrad Czarni Radom - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Joanna Gołąbek
W meczu 11. kolejki PlusLigi siatkarze Cerradu Czarnych Radom przegrali 0:3 z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Starcie lidera z wiceliderem rozgrywek zawiodło. Przyjezdni byli zdecydowanie lepsi, a pojedynek miał bardzo jednostronny przebieg.

Cerrad Czarni Radom - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (21:25, 18:25, 20:25)
Cerrad Czarni: Vincić, Żygałow 6, Żaliński, Fornal, Żalinski 11, Pajenk 5, Huber 3, Ruciak (libero) oraz Kwasowski, Filip 12, Giger, Rybicki, Ostrowski.
ZAKSA: Toniutti, Kaczmarek 12, Śliwka 10, Deroo 11, Wiśniewski 5, Bieniek 7, Zatorski (libero) oraz Walawender, Jungiewicz, Kalembka, Koppers.
Sędziowie: Wojciech Maroszek i Marek Budzik.
MVP: Łukasz Kaczmarek (ZAKSA).

Środowe spotkanie zgromadziło w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu komplet widzów, którzy liczyli na kapitalne widowisko, wszak mierzyli się ze sobą lider oraz wicelider tabeli PlusLigi. Musieli jednak obejść się smakiem, bo mecz, niestety dla gospodarzy, był bardzo jednostronny, a kędzierzynianie wygrali po szybkim trzysetowym spotkaniu.

Mecz rozpoczął skuteczny atak Wojciecha Żalinskiego. Pierwsze minuty to jednak przewaga ZAKSY (5:7). Radomianie psuli w tym czasie sporo zagrywek, ale nieźle funkcjonował środek, z którym radomianie mieli problem w poprzednim spotkaniu ligowym w Bełchatowie. Kiedy gospodarze ograniczyli wreszcie błędy w polu serwisowym, od razu znalazło to odzwierciedlenie na tablicy wyników. Po dobrym ataku Żalinskiego po skosie było 11:9. Kolejne minuty to jednak znów przewaga przyjezdnych, którzy zatrzymywali ataki radomian i obijali ich ręce (13:16). Siatkarzom z Kędzierzyna-Koźla nie podobały się decyzje sędziów i po kolejnej dość impulsywnej reakcji, czerwoną kartką ukarany został Sam Deroo, co poskutkowało "darmowym" punktem dla Cerradu Czarnych (15:16). Gospodarze popełniali jednak sporo błędów, co wykorzystywali skuteczni kędzierzynianie (17:21), którzy dowieźli do końca prowadzenie (21:25).

Gra zespołowi z Radomia ewidentnie się nie układała. Gospodarze nie zdążyli pozbierać się o pierwszej odsłonie, a w drugiej przegrywali już różnicą pięciu "oczek" po asie serwisowym Mateusza Bieńka (1:6). Po stronie zespołu z Radomia było bardzo dużo chaosu. Cerrad Czarni nie potrafili odnaleźć swojego rytmu gry, popełniali masę błędów. ZAKSA bezlitośnie punktowała miejscowych (6:15). Trener Robert Prygiel reagował wprowadzając zmiany w zespole. Na boisku pojawili się więc Reto Giger, Michał Filip czy Kamil Kwasowski. Nie odmieniło to jednak losów tej partii. Po skutecznym bloku goście prowadzili różnicą ośmiu punktów (13:21). Wygrali seta numer dwa parę chwil później po skutecznym ataku Łukasza Kaczmarka (18:25).

Szkoleniowiec radomskiej ekipy postanowił pozostawić na parkiecie wprowadzonych w poprzedniej odsłonie zawodników. Radomianie dobrze zaczęli tę część gry (3:1). Szybko jednak ZAKSA doprowadziła do remisu (3:3) i wyszła na prowadzenie (5:7). Cerrad Czarni starali się walczyć z rywalem, ale lider tabeli PlusLigi był bardzo skuteczny w ataku i dobrze czytał grę miejscowych. Po efektownym bloku było 6:9. Miejscowi grali bardzo nierówno. Dobre akcje przeplatali z pomyłkami. Niestety, tych błędów było zdecydowanie więcej (14:20). Po kolejnym ze zrywów podopieczni trenera Roberta Prygla nieco zmniejszyli stratę (17:21), ale końcówka należała do ZAKSY, która wygrała po ataku Kaczmarka (20:25) w trzecim secie i w całym meczu 3:0 i umocniła się na pierwszym miejscu w ligowej tabeli.