Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Po co rowerzystom odblaski? Policjanci odpowiadają

Marcin WALASIK [email protected]
- Elementy odblaskowe poprawiają bezpieczeństwo rowerzystów na drogach, dlatego promujemy je poprzez organizowane akcje – przekonuje aspirant sztabowy Jan Borowski z Wydziału Ruchu Drogowego Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji.
- Elementy odblaskowe poprawiają bezpieczeństwo rowerzystów na drogach, dlatego promujemy je poprzez organizowane akcje – przekonuje aspirant sztabowy Jan Borowski z Wydziału Ruchu Drogowego Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji. Marcin Walasik
Przedstawiciele Bractwa Rowerowego niedawno apelowali o przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Mieli też kilka uwag na temat pracy policji. Teraz policjanci odpowiadają na zarzuty rowerzystów.

Grzegorz Giziński, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu:

: - Szanujemy liczne dokonania Bractwa Rowerowego w zakresie poprawy infrastruktury w Radomiu. Ale nie rozumiemy, dlaczego atakują nas i zarzucają brak działań. Prowadzone przez nas akcje promujące noszenie odblasków przez rowerzystów, mają przecież na celu poprawę bezpieczeństwa i wspierają je także inni cykliści.

W ubiegłym tygodniu radomscy cykliści z Bractwa Rowerowego zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili swoje zdanie i raport dotyczący wypadków z udziałem rowerzystów.

Przedstawiciele stowarzyszenia wyrazili swój stosunek do akcji promujących elementy odblaskowe wśród cyklistów. Według nich, nie są one potrzebne. Inne zdanie na ten temat mają natomiast mazowieccy policjanci z "drogówki".

EGZEKWUJEMY PRAWO

Funkcjonariusze nie zgadzają się z opinią cyklistów, którzy twierdzą, że nie egzekwują oni często niektórych zapisów prawa na drogach. Policjanci podkreślają, że w ramach ich działań jest również szeroko pojęta edukacja uczestników ruchu.

- Oprócz wykonywania codziennych obowiązków służbowych, polegających na patrolowaniu ulic i obsłudze zdarzeń drogowych, mamy też wpływać na zachowanie uczestników ruchu drogowego poprzez organizowane akcje - mówi aspirant sztabowy Jan Borowski z Wydziału Ruchu Drogowego Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Wskazuje również na statystki, które przedstawili rowerzyści na konferencji. - Odnoszą się tylko do samego Radomia i nie odzwierciedlają stanu, który ma miejsce na terenie całego Mazowsza.

ODBLASKI POMAGAJĄ

Policjantów z mazowieckiej "drogówki" dziwi również postawa radomskich cyklistów w sprawie noszenia odblaskowych elementów. Wskazują na inne stowarzyszenia miłośników jednośladów, którzy podpisują się pod akcjami promującymi kamizelki.

- Od września ubiegłego roku codziennie analizuję statystyki dotyczące wypadków z udziałem rowerzystów. Jasno z nich wynika, że ostatnio do wypadków tych dochodzi najczęściej po zmierzchu - informuje aspirant sztabowy Jan Borowski.

Funkcjonariusze zwracają uwagę, że w elementy odblaskowe ubrani są od lat między innymi drogowcy, którzy narażeni są na potrącenie. - Świadczy to o tym, że odblaski są potrzebne, bowiem umożliwiają zobaczenie z dala dostrzec osoby na drodze - dodaje Borowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie