Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po świetnym dworcu kolejowym w Szydłowcu pozostała dziś tylko ruina i... wspomnienia

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Ta część dworca kolejowego w Szydłowcu ocalała po niemieckim bombardowaniu we wrześniu 1939 roku. Od kilkunastu lat nie jest użytkowana, popadła w ruinę. Zabytkiem też być nie może.
Ta część dworca kolejowego w Szydłowcu ocalała po niemieckim bombardowaniu we wrześniu 1939 roku. Od kilkunastu lat nie jest użytkowana, popadła w ruinę. Zabytkiem też być nie może. Piotr Stańczak
Dla jednych ma wartość sentymentalną, większość postrzega go dziś jednak jako odstraszającą ruinę. Mowa o dworcu kolejowym w Szydłowcu, a właściwie tym, co z niego pozostało.

Władze powiatu są właścicielami działki, na której stoi ów budynek. W przyszłości planują tam inwestować, ale... nie w starą siedzibę.

Lata świetności ma dawno za sobą...

Dworzec znajduje się około pięciu kilometrów od miasta. Powstał w 1885 roku. Swą największą świetność przeżywał w okresie międzywojennym. Obiekt tętnił wówczas życiem.

Wszystko przerwał wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku gmach zbombardowały niemieckie samoloty. Zachowała się tylko część budynku - ta, która dziś stanowi wątpliwą wizytówkę. W XXI wieku właściwie nie był już użytkowany. Jego stan systematycznie się pogarszał, podobnie jak przybudówek, powstałych już po wojnie. Dziś co najwyżej budzi już tylko wspomnienia wsiadających i wysiadających pasażerów pociągów. Ze stacji tej korzystają szydłowianie, czy też mieszkańcy pobliskich miejscowości (np. Sadku, Gąsaw Rządowych).

Nie kwalifikuje się do rejestru zabytków

DziałkA, na której znajdują się dworcowe ruiny, przez lata należała do Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami Polskich Kolei Państwowych. Od dwóch lat jej właścicielem jest Starostwo Powiatowe w Szydłowcu. Starosta Włodzimierz Górlicki, gdy pytamy go o przyszłość budynku, odpowiada:

- Temat co jakiś czas wywołuje dyskusje wśród opinii publicznej. Jesteśmy otwarci na racjonalne propozycje mieszkańców czy okolicznych gmin. Trzeba jednak jasno sobie powiedzieć, że pozostałości po dworcu mają dziś tylko charakter wspomnieniowy, sentymentalny. Z tego też względu nie dopuściliśmy do jego rozbiórki. Kiedy zaś gościł tam wojewódzki konserwator zabytków, uznał, że budynek nie spełnia żadnych wymogów, aby włączyć go do swojego rejestru. Dziś sytuacja wymaga, aby myśleć przede wszystkim o praktycznych udogodnieniach dla pasażerów - wyjaśnia starosta Górlicki.

Władze powiatu planują więc stworzyć w rejonie dworca 21 miejsc parkingowych, gdzie pasażerowie mogliby pozostawiać swoje samochody. Teren byłby oświetlony, zainstalowany miałby tam być monitoring, aby np. odstraszać potencjalnych wandali. Poprawiłaby się estetyka terenu, która obecnie pozostawia wiele do zastrzeżeń.

Powiat będzie wnioskował o 200 tysięcy

Jak argumentuje dalej starosta Górlicki, inwestycja w parkingi oraz oświetlenie byłaby zasadna w przypadku zakończenia modernizacji linii kolejowej numer 8 Warszawa-Kraków.

- Wtedy transport kolejowy mógłby konkurować z samochodowym. Obecnie podróż koleją nie cieszy się wśród naszych mieszkańców zbyt dużym zainteresowaniem. Choćby z tego względu, że stacja jest oddalona od miasta o kilka kilometrów. Bilety podróżni mogą kupować u konduktorów. Nie zatrzymują się tutaj pociągi pospieszne, właśnie ze względu na małą liczbę pasażerów - kontynuuje Górlicki.

Starostwo zamierza natomiast wykonać parkingi z oświetleniem, mały budynek gospodarczy dla pracownika, który pilnowałby tam porządku. To melodia przyszłości. Jak odległej? - Za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania chcemy ubiegać się o fundusze zewnętrzne. W grę wchodzi około 200 tysięcy złotych. Wniosek planujemy złożyć w tym roku - zapowiada starosta.

Jakie są wasze opinie i propozycje dotyczące dworca? Kontynuacja tematu w poniedziałkowym wydaniu "Echa Dnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie