Podpisanie umowy na rozbudowę remizy w Nowej Wsi

Materiał informacyjny Gminy Kozienice

W czwartek 22 kwietnia br. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kozienicach miało miejsce ważne wydarzenie. Tego dnia Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski zawarł z prezesem kozienickiej firmy Budomont Panem Bartłomiejem Głowickim umowę dotyczącą rozbudowy remizy strażackiej w Nowej Wsi. W ramach prac budynek zostanie rozbudowany o około 180 m2, przez co powierzchnia użytkowa zwiększy się o prawie 35%. Wymieniona zostanie sieć wodno-kanalizacyjna, wentylacja i oświetlenie. Zagospodarowany będzie także teren wokół remizy, w tym ogrodzenie, zieleń, chodniki, parkingi, dojazdy. Koszt inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych.

Jak wspomniał Burmistrz, inwestycja jest realizowana obecnie ze środków własnych gminy, ale nie wykluczone jest dodatkowe wsparcie zewnętrzne.

Ze zmodernizowanej strażnicy korzystać będą w niedalekiej przyszłości druhowie lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz nowowiejskie Koło Gospodyń Wiejskich „Babeczki z pieprzem i solą”. OSP w Nowej Wsi jest, po kozienickiej, największą jednostką tego typu w naszej gminie, więc ulepszona strażnica bardzo przyda się w realizacji jej działań statutowych. Z kolei KGW z Nowej Wsi działa bardzo prężnie na rzecz tradycji regionu, czego przykładem może być udział w dożynkach premierowskich, na których reprezentowało gminę i województwo mazowieckie oraz występy artystyczne u biskupa. Przeznaczenie obiektu remizy zarówno na rzecz strażaków ochotników, jak i gospodyń wiejskich będzie harmonijnym połączeniem celów przyświecających obu organizacjom – zachowania bezpieczeństwa publicznego i zachowania kultury ludowej. Taka forma wykorzystania obiektu i jego wielowymiarowa funkcja będzie też w pewnym sensie rekompensatą po zlikwidowanej miejscowej szkole podstawowej.

Zadowolenia z planowanych prac nie krył Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi Marek Pyrka, zgodnie z którego słowami całość inwestycji przełoży się na poprawę bezpieczeństwa i wspomoże ogólne, lepsze działanie jednostki. Podobne zdanie wyraził Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach mł. bryg. Kamil Bieńkowski. Uznając nowowiejskich druhów za działających w sposób bardzo zaangażowany i profesjonalny, stwierdził że nowy obiekt będzie dobrze służył szerokiemu wykonywaniu działań OSP, i tych związanych z ochroną przeciwpożarową, i tych społecznych.

Przedstawicielki „Babeczek z pieprzem i solą” – Beata Luśtyk i Bernarda Bilska – wypowiadały się w podobnym tonie. Udzielenie zmodernizowanych pomieszczeń na rzecz KGW zapewni potrzebne miejsce do spotkań, przygotowywania i przechowywania produktów. Będzie też przestrzenią wspólną do różnych celów, ważnych dla społeczności lokalnej. Zakończenie prac związanych z rozbudową remizy w Nowej Wsi planowane jest na 2022 rok.


Przebudowa targowiska miejskiego w Kozienicach

W Kozienicach, po weekendzie majowym, ruszy jedna z większych inwestycji – przebudowa części targowicy miejskiej. We wtorek 27 kwietnia odbyło się przekazanie placu budowy wykonawcy, którym jest firma Zbig-Bet z Radomia.

- Wkraczamy w etap realizacji, w zeszłym roku firma wygrała przetarg w trybie zaprojektuj – wybuduj. Był czas na przygotowanie projektu, a dzisiaj przekazujemy teren i myślę, że po majówce rozpoczną się już prace – informuje burmistrz Piotr Kozłowski. - W tym roku zainwestujemy 2 mln w to miejsce. Powstaną między innymi 2 nowe budynki, zadaszenie i stanowiska dla osób sprzedających. Jeśli przyjęte rozwiązania się sprawdzą, to będziemy chcieli kolejne części tego terenu przebudować w następnych latach – dodaje burmistrz.

Zadanie związane z przebudową targowiska miejskiego, jest jednym z zadań na które Gmina Kozienice otrzymała zewnętrzne środki w wysokości 1 mln zł. Montaż finansowy zadania przewiduje finansowanie, tzw. 50/50, tzn. połowa środków unijnych, połowa gminnych.

Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczęcie prac planowane jest po weekendzie majowym. Część placu zostanie wydzielona z użytkowania i odgrodzona na czas przebudowy. Na pozostałej części będzie normalnie odbywał się handel. Inwestycja zakończona i rozliczona zostanie pod koniec tego roku.


Gmina Kozienice - Impreza jakiej w regionie jeszcze nie było

Gmina Kozienice wspólnie z firmą Aloha Eventy, której właścicielem jest ultratriathlonista Adam Sułowski, we wrześniu tego roku planują zorganizować w Kozienicach wyjątkową imprezę sportowo-rekreacyjną. „Hunt Run – Polowanie na Biegaczy”, bo o niej mowa, to ekstremalny bieg z przeszkodami. Zgodnie z planami organizatorów impreza odbędzie się w weekend 18-19 września br.

- Postanowiliśmy w tym roku włączyć do kalendarza kozienickich imprez zupełnie nową, sportową formułę – ekstremalne biegi z przeszkodami. Tego w naszym regionie jeszcze nie było – informuje Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski. - Tego typu biegi to przede wszystkim konfrontacja z samym sobą: ze swoją wytrzymałością, siłą, kondycją, psychiką, ograniczeniami i słabościami. Podczas zawodów uczestnicy muszą pokonywać nie tylko naturalne przeszkody tworzone przez samą matkę naturę, ale także te najbardziej wymyślne przygotowane przez organizatorów. Warto dodać, że mimo iż jest to trudny bieg to startują w nim przede wszystkim amatorzy, którzy nie mają za wiele do czynienia ze sportem.

Ekstremalne biegi z przeszkodami cieszą się coraz większą popularnością. Skutecznie potrafią oderwać od rzeczywistości, ciągłego siedzenia przed komputerem oraz pokazują granice wytrzymałości i pozwalają je przekraczać. Umożliwiają wszechstronny rozwój ciała nie tylko pod kątem wytrzymałości, kondycji, siły mięśni, ale także pod kątem zakresu ruchu i mobilności. Ich uczestnicy – czy to zawodnicy, czy kibice - nie są tylko klientami, lecz tworzą społeczność. Przekłada się to na wyjątkową atmosferę imprez, a na każdym kroku spotyka się życzliwość i pomocną dłoń.

- Pandemia koronawirusa odbija się na naszych ciałach i umysłach, zaburzony jest obszar społeczny, potrzebujemy bodźców by wracać do życia jakie znamy - mówi Burmistrz Piotr Kozłowski – Z nadzieją spoglądamy w przyszłość, planujemy, działamy, tworzymy. Pan Adam Sułowski odwiedził nas w ubiegłym roku, w zasadzie w samym środku pandemii i przedstawił propozycję organizacji w Kozienicach swojej autorskiej imprezy Hunt Run. Po analizie oferty i wielu rozmowach postanowiliśmy zawiązać współpracę. Poza imprezą sportową szykujemy również wydarzenia towarzyszące, tak by trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Na ile będziemy mogli sobie pozwolić pokaże czas. Jesteśmy dobrej myśli, dlatego już dziś zapraszam do Kozienic wszystkie osoby spragnione wrażeń i wyzwań, a Kozieniczan zachęcam do pracy nad kondycją. Sport łączy ludzi. Kozienice łącza ludzi – dodaje burmistrz.

Historia Hunt Run zaczęła się w roku 2012, wtedy po raz pierwszy został zorganizowany bieg z przeszkodami nad jeziorem Zegrzyńskim. Był to pierwszy bieg z przeszkodami w Polsce. Kolejne edycje odbyły się w woj. świętokrzyskim na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. W pierwszej edycji wystartowało 43 uczestników. W kolejnych latach społeczność biegowa szybko rosła. W 2014 roku udział w biegu wzięło 430 osób, w 2015 roku 1200, w 2016 - 1700. Z kolei w 2017 – 2700 zawodników. W roku 2018 w Festiwalu uczestniczyło 10 tys. osób, a w biegu z przeszkodami wystartowało ponad 4 tys. zawodników. W poprzednich latach impreza miała charakter festiwalu sportowo-muzycznego. W Kozienicach, na tę chwilę, planowany jest charakter sportowo-rekreacyjny. Jak będzie wyglądał szczegółowy scenariusz imprezy i wydarzeń towarzyszących podczas całego weekendu zobaczymy w kolejnych miesiącach - decydująca będzie sytuacja sanitarno-epidemiologiczna.

- Będzie to druga impreza tego cyklu zaraz po wydarzeniu w Białce Tatrzańskiej, które jest zaplanowane na 13-15 sierpnia 2021r. Ku naszemu zaskoczeniu w zeszłym roku listy startowe zapełniały się bardzo szybko - 1500 osób zapisanych w pierwszym tygodniu. Cieszymy się, że zamkniemy sezon wakacyjny imprezą nad Jeziorem Kozienickim z następującymi dystansami: 6-cio kilometrowym Dobrym Dzikiem, 10-cio kilometrowym Hardym Dzikiem, Family Dzikiem 4km i Dziczkiem dla dzieci. Wiem, że przekonamy do swoich imprez wiele osób, które chcą sprawdzić czym jest bieg z przeszkodami i dobra zabawa. Liczymy też na udział mieszkańców Kozienic - mówi Adam Sułowski. - Ośrodek KCSiR to świetne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Mam nadzieję, że pole namiotowe zostanie wypełnione w stu procentach. Wydarzenie w Kozienicach to kontynuacja imprezy w Białce, pojawią się tu uczestnicy, którzy będą chcieli skompletować swój 4-krążkowy medal - podkreśla organizator.

Jeśli chodzi o sport to zaproponowane dystanse są bardzo dobre na pierwszy start w formule tego typu. To wyzwania, z którymi każdy na pewno sobie poradzi, może potraktować go jako przygodę, a nawet spacer z próbą pokonania przeszkód. Świetną propozycją jest Family Dzik, czyli dystans 4 km, w którym może wystartować opiekun wraz z grupką swoich podopiecznych. To dobra formuła, dla całych rodzin, które lubią aktywnie spędzać czas. Wspólna przygoda pomoże zacieśnić więzi rodzinne i przyjacielskie - wspólne 4 km zdaje się być idealny do tego.

Zapraszamy do zapisów na oficjalnej stronie Hunt Run ruszy rejestracja online. Pakiety startowe w gorącym tygodniu zapisów są w atrakcyjnych cenach.

Organizatorem imprezy i właścicielem marki jest Adam Sułowski i firma Aloha Eventy. Adam to ultratriathlonista - zwycięzca międzynarodowych zawodów z cyklu Pucharu Świata w Słowenii (2015) i na Litwie (2018) w swojej kategorii wiekowej, a także 3ci zawodnik Mistrzostw Świata z 2019 w triathlonie na dyst. Double Ironman w kategorii wiekowej. Autor książek w formie self publishingu: “Skąd biorę białko - 100 przepisów vege”, Ultra Kukbuk StrąkMan'a, Time 2 Tri oraz wielu poradników dla osób aktywnych, rodzin i podróżników. Ze swoimi publikacjami dotarł do ponad 10tys. osób. Wiele osób może go także kojarzyć z podróży rowerowych po całej Europie i Azji, a także tych lokalnych w Polsce - rowerem dookoła Polski, Świnoujście - Hel pieszo zimą, czy Odysei Mazurskiej - kraulem przez Szlak Wielkich Jezior z Ekwipunkiem. Uczestnicy mogą liczyć na masę wskazówek odnośnie przygotowań i budowania formy, bowiem Adam Sułowski prowadzi działalność edukacyjną i trenerską. Raz w tygodniu organizuje webinary odnośnie tematyki sportowej. Spotkania mają charakter dydaktyczny ze wskazówkami i zaleceniami. Warto zatem śledzić profile Hunt Run, gdyż bezpłatnie oferuje przystępną i praktyczną wiedzę, która na pewno przyda się każdemu.

Dodaj ogłoszenie