Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podtopienia w powiecie radomskim. Zalane posesje i zniszczone drogi. Rusza pomoc po wtorkowych trąbach powietrznych

tnt
Do lokalnych, miejscowych podtopień doszło również w Makowie w gminie Skaryszew, gdzie strażacy wypompowywali wodę z kilku posesji.
Do lokalnych, miejscowych podtopień doszło również w Makowie w gminie Skaryszew, gdzie strażacy wypompowywali wodę z kilku posesji. OSP Skaryszew
Gwałtowna ulewa, która przeszła nad regionem w czwartek popołudniu sprawiła, że podwórka i drogi w gminach Jastrzębia i Skaryszew zostały podtopione. Woda wdarła się do niżej położonych domów. Potrzebna była pomoc strażaków, niezbędne będą też remonty kilku dróg.

W ostatnich dniach strażacy i mieszkańcy z niemal wszystkich gminy powiatu radomskiego borykali się ze skutkami gwałtownych i intensywnych opadów deszczu, a więc podtopieniami. Mimo wszystko stopień zagrożenia powodziowego na terenie powiatu jest jeszcze niski.

Jak informuje Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu, poziom wody w zbiorniku w Domaniowie utrzymuje się nadal w stanie wody niskiej. Po ostatnich opadach deszczu wzrósł jedynie o 5 centymetrów. Na razie nie są planowane zrzuty wody do rzeki Radomki.

Bez zagrożenia powodziowego

- W gminie Jastrzębia w związku z intensywnymi czwartkowymi opadami doszło do poważnych uszkodzeń drogi w miejscowości Olszowa na odcinku około 1 kilometra, gdzie w znacznym stopniu została uszkodzona infrastruktura drogowa, w tym rowy przydrożne, przepusty i utwardzone pobocza drogi. W miejscowości Wojciechów i Jastrzębia odnotowano lokalne podtopienia, które właściwe służby usunęły tego samego dnia. Stan rzek jest niski - mówi Marcin Genca, rzecznik starosty radomskiego.

- W gminie są zalane posesje, piwnice, kotłownie. Wodę usuwali strażacy i sami mieszkańcy -mówi Wojciech Ćwierz, wójt gminy Jastrzębia. - W Olszowej wyłączony z ruchu jest jeden pas drogi.

Jak informuje Marcin Genca, w gminie Wolanów odnotowano jedynie podwyższony stan wody na rzece Jabłonicy (100 centymetrów). Pozostały stan rzek pozostaje na poziomie 50 centymetrów. Nie stwarzają one żadnego zagrożenia powodziowego. Do lokalnych, miejscowych podtopień doszło również w Makowie w gminie Skaryszew, gdzie strażacy wypompowywali wodę z kilku posesji.

To już kolejna w tym tygodniu walka z żywiołem.

Od kilku dni specjalne komisje szacują straty w gospodarstwach, które ucierpiały w wyniku przejścia trąby powietrznej w gminie Wolanów oraz gminie Przytyk. Przypomnijmy, że we wtorek, 21 maja około godziny 14.30 w miejscowości Jarosławice w gminie Wolanów zostały uszkodzone dachy 5 budynków mieszkalnych oraz 6 gospodarczych na prywatnych posesjach. Z kolei w gminie Przytyk wichura uszkodziła w podobny sposób 3 budynki.

Już w najbliższy poniedziałek stan budynków uszkodzonych w Jarosławicach będzie oceniał rzeczoznawca budowlany.

- Poszkodowane sześć rodzin otrzymało już pomoc w postaci zasiłków z tytułu zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych. Będziemy też kierować wnioski do wojewody o dalszą pomoc finansową z rezerwy budżetowej – informuje Ewa Markowska – Bzducha, wójt gminy Wolanów.

- Caritas Diecezji Radomskiej uruchomiła konto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych. Na pomoc mogli liczyć właściciele gospodarstw w miejscowościach Jarosławice, Krzyszkowice i Młódnice - dodaje Marcin Genca, rzecznik starosty radomskiego.

Wpłaty można kierować na konto:
Caritas Diecezji Radomskiej, ul. Kościelna 5; 26-604 Radom,
Numer konta: 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757 z dopiskiem „Trąba Jarosławice”

W gminie Przytyk jest z kolei prowadzony nabór wniosków o szacowanie strat poniesionych przez rolników. Wnioski można składać w pokoju numer 14 tamtejszego Urzędu Gminy. Formularze wniosków można też pobrać ze strony www.przytyk.pl w zakładce „druki do pobrania” (zgłoszenia szkód w uprawach). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 48 618-00-95 wew. 37.

Jak poinformował podpułkownik Łukasz Baranowski, dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, żołnierze WOT są w pełnej gotowości do działań przy zabezpieczaniu miejsc klęsk żywiołowych lub usuwaniu ich skutków w całym powiecie radomskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie