Podwyżki dla polityków. Ile zarobią od 1 sierpnia marszałkowie, premier, wicepremierzy, ministrowie, wiceministrowie, posłowie, senatorowie?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Podwyżki dla polityków. Ile zarobią od 1 sierpnia marszałkowie, premier, wicepremierzy, ministrowie, wiceministrowie, posłowie, senatorowie?
Podwyżki dla polityków. Ile zarobią od 1 sierpnia marszałkowie, premier, wicepremierzy, ministrowie, wiceministrowie, posłowie, senatorowie? Arkadiusz Wojtasiewicz
Podwyżki dla polityków i urzędników od 1 sierpnia 2021 r. stały się faktem. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Ile zarobią najważniejsi ludzie w państwie? Szczegóły w artykule poniżej.

Rozporządzenie prezydenta z 30 lipca 2021 r. dotyczące wynagrodzenia tzw. osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zmienia dotychczasowe zasady wynagradzania tych osób. Dokument ustala mnożniki dla kwoty bazowej w odniesieniu do pełniących najwyższe stanowiska w państwie. Podwyżka obowiązuje od 1 sierpnia 2021 r.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy podwyżki się należą. Jak argumentuje, wynagrodzenia najważniejszych ludzi w państwie nie zmieniały się od lat.

Kto zatem należy do grona osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ? Otóż nowe stawki będą przysługiwać m.in.: marszałkom Sejmu i Senatu, wicemarszałkom obu izb, premierowi, wicepremierom, ministrom, wiceministrom, prezesowi NIK i innym ważnym osobom w państwie.

Kwota bazowa dla tych stanowisk, zgodnie z ustawą budżetową 2020 r., wynosi 1789,42 zł.

Rozporządzenie zakłada, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów otrzymają (mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego - 8,68, mnożnik kwoty bazowej dodatku funkcyjnego - 2,8) pensję po 20 542,54 zł miesięcznie od 1 sierpnia 2021 r.

Wicemarszałek Sejmu, wicemarszałek Senatu, Wiceprezes Rady Ministrów, Prezes Najwyższej Izby Kontroli dostaną (mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego - 7,98, mnożnik kwoty bazowej dodatku funkcyjnego - 2,24) pensję po 18 287,87 zł miesięcznie od 1 sierpnia 2021 r.

Szef Kancelarii Prezydenta, minister, Rzecznik Praw Obywatelskich, Szef Kancelarii Sejmu, Szef Kancelarii Senatu, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli otrzymają (mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego - 7,84, mnożnik kwoty bazowej dodatku funkcyjnego - 2,10) co miesiąc 17 786,83 zł miesięcznie od 1 sierpnia.

Do Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta, zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu, zastępcy Szefa Kancelarii Senatu (mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego - 7,46, mnożnik kwoty bazowej dodatku funkcyjnego - 2) trafi co miesiąc po 16 927,91 zł miesięcznie.

Sekretarze stanu (ministrowie), kierownik Krajowego Biura Wyborczego otrzymają co miesiąc (przeliczniki 7,04 i 1,92) po 16 033,20 zł. To samo dotyczy podsekretarzy stanu (wiceministrów).

Podwyżkę otrzymają też posłowie i senatorowie, bo ich wynagrodzenia są oparte na wynagrodzeniach podsekretarzy stanu (wiceministrów).

Szeregowy parlamentarzysta otrzyma (przelicznik kwoty bazowej - 7,04) czyli 12 597,51 zł miesięcznie. Parlamentarzyści funkcyjni otrzymają do pensji (12 597,51 zł) dodatek funkcyjny (przelicznik 1,92) w wysokości 3435,68 zł miesięcznie.

Ile prowadząc działalność gospodarczą zyskasz na podatku, a ile stracisz na składce zdrowotnej. Jaki bilans? Wyliczenia przy różnych dochodach poznasz, klikając w ten tekst

Przypomnijmy, że parlamentarzyści otrzymują wynagrodzenie (nazwane też uposażeniem) plus dietę w wysokości 2505 zł.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2021 r.

Powyższe stawki są kwotami brutto i nie uwzględniają dodatków takich jak wysługa lat, kilometrówka czy różnego rodzaju ekwiwalenty wypłacane urzędnikom.

Coraz więcej osób opóźnia przejście na emeryturę, bo dotarła do nich prawda, że przejście na emeryturę od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego oznacza głodową emeryturę. Innych do dłuższej pracy przekona planowane zwolnienie z PIT?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szykuje się rewolucja w emeryturach: 17.09.2021. Jedna przew...

Tymczasem w sobotę, 31 lipca 2021 r., wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział, że podwyżki otrzymają też
wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni. Polityk PiS zapowiedział złożenie projektu odpowiedniej ustawy w tej sprawie. Oprócz nich w gronie osób, które otrzymałyby wyższe pensje, byłby też prezydent RP oraz jego poprzednicy.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Materiał oryginalny: Podwyżki dla polityków. Ile zarobią od 1 sierpnia marszałkowie, premier, wicepremierzy, ministrowie, wiceministrowie, posłowie, senatorowie? - Polska Times

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krezus
31 lipca, 12:30, Gość:

Jak tu żyć za 1900zl średniej krajowej? Ale najważniejsze że rząd ma co do garnka włożyć Kochamy PiS Faktycznie Pan Morawiecki miał rację będziemy z miske ryżu robić

1900 netto? Toż to kupa szmalu, czemu bręczysz !

g
gość
Terlecki zaczynał od ćpania butaprenu ,i jaką ma pensje ,PISlandia ustawiła hipisa
Z
Zbigniew Rusek
Trzeba doliczyć dodatki za staż pracy (a te stanowią procent od pensji, czyli w przypadku wysokich poborów także są wysokie), ekwiwalenty dla urzędników itd., przez co z tego wychodzą niemalże "kokosowe" zarobki, podczas gdy wynagrodzenie za pracę w PAN to niemalże jałmużna (nie wspominając o tym, że nawet tak niskopłatny etat jest łatwo utracić, a to kończy się bezrobociem).
A
Antypopis
Ale PO i cała opozycja zgadzają się na to. Wszystko to układ za nasze pieniądze!
G
Gość
Morawiecki mówił że inflacja jest taka wysoka bo uposażenia wzrosły . Faktycznie wzrosły , widać komu !
G
Gość
Skrzynka wódki dla następcy Brunona Kwietnia (skutecznego).
G
Gość
Kuźwa a gdzie są podwyżki dla salowych .Trąbili że dadzą od lipca i co cisza
G
Gość
Jak tu żyć za 1900zl średniej krajowej? Ale najważniejsze że rząd ma co do garnka włożyć Kochamy PiS Faktycznie Pan Morawiecki miał rację będziemy z miske ryżu robić
Dodaj ogłoszenie