Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podział województwa mazowieckiego. Działa nieformalny ruch „Wojewódzki Radom”. Jakie argumenty za tym pomysłem? [WIDEO]

Janusz Petz
Janusz Petz
W dyskusji na temat szans Radomia w związku z możliwym odzyskaniem statusu miasta wojewódzkiego wzięli udział członkowie nieformalnego ruchu "Wojewódzki Radom", ale też przypadkowi przechodnie.
W dyskusji na temat szans Radomia w związku z możliwym odzyskaniem statusu miasta wojewódzkiego wzięli udział członkowie nieformalnego ruchu "Wojewódzki Radom", ale też przypadkowi przechodnie. Tadeusz Klocek
Członkowie nieformalnego ruchu „Wojewódzki Radom” mają bardzo różne poglądy polityczne, reprezentują różne środowiska i zapewniają, że nie wiążą się z żadną partią polityczną. Łączy ich przekonanie, że jakikolwiek wariant podziału województwa mazowieckiego będzie dla Radomia lepszy niż pozostawienie obecnego stanu rzeczy. Ruch już działa i zaprasza wszystkich do działania.

Przygotowywany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy dotyczący podziału Mazowsza na dwie odrębne jednostki administracyjne wywołuje dyskusję i budzi duże emocje, również wśród samych polityków partii Jarosława Kaczyńskiego. Tymczasem w Radomiu utworzył się już nieformalny ruch na rzecz przywrócenia wojewódzkiego statusu dla miasta. Walkę o przywrócenie wojewódzkiego statusu Radomia zajęła się grupa osób, która od wielu miesięcy aktywnie działa w sieci.

Ze wsparciem merytorycznym Radomskiego Towarzystwa Naukowego stworzono stronę "Wojewódzki Radom" (www.wojewodzkiradom.pl/), zawierającą argumentację, dlaczego i jak Radom powinien odzyskać rangę miasta wojewódzkiego. Na bieżąco prowadzony jest też facebookowy profil „Radom - miasto wojewódzkie”. We wtorek członkowie ruchu spotkali się z dziennikarzami, ale do ożywionej dyskusji na temat przyszłości miasta włączali się też mieszkańcy.

Nie ważne barwy partyjne

- Mówi się, że pomysł podzielenia województwa mazowieckiego na dwie jednostki jest autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, co od razu ustawia niektórych ludzi negatywnie do tej koncepcji. Chcemy to jasno powiedzieć pomysł przywrócenia Radomiowi wojewódzkiego statusu to nie jest pomysł Prawa i Sprawiedliwości. To jest nasz pomysł i nasz postulat. My o to walczymy co najmniej od kilkunastu lat – powiedziała Marta Ratuszyńska, która w ubiegłych wyborach parlamentarnych startowała do Sejmu z listy ugrupowania Wiosna, a wcześniej związana była z Sojuszem Lewicy Demokratycznej.

Stwierdziła, że bez względu na to, czy Prawo i Sprawiedliwość doprowadzi swój projekt do końca to i tak warto i trzeba konsekwentnie walczyć o przywrócenie miastu statusu miasta wojewódzkiego. - Podział terytorialny państwa, który był wprowadzony 21 lat temu od razu był wadliwy. Najpierw planowano stworzyć 12 dużych województw opartych o ośrodki metropolitalne. Gdyby ta koncepcja została wtedy wprowadzona w życie nie mielibyśmy prawa jako radomianie domagać się, aby Radom stał się miastem wojewódzkim. Ale ta koncepcja została zmodyfikowana. Do tych 12 województw w wyniku targów politycznych dołączono cztery mniejsze województwa. Tym samym miasta porównywalne do Radomia lub znacznie mniejsze wyrwały sobie status „wojewódzkości”. My zostaliśmy zwyczajnie wykolegowani, a teraz domagamy się zwykłej sprawiedliwości – powiedział Łukasz Zaborowski, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

Szanse Radomia

Radom jest obecnie jedynym, obok Częstochowy i Sosnowca miastem 200-tysięcznym w Polsce pozbawionym statusu miasta wojewódzkiego. Taki status mają natomiast znacznie mniejsze miasta takie jak: Opole, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, czy Toruń. Dziś jednak zupełnie trudno jeszcze wyrokować, czy na skutek różnicy zdań w samym obozie rządzącym, projekt ustawy nie utknie podczas prac legislacyjnych w Parlamencie. Jeśli jednak ustawa „przejdzie” przez Sejm i Senat i zostanie podpisana przez prezydenta nowe wybory odbędą się na pewno jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej w grudniu, a dwa nowe województwa zaczną funkcjonować już od 1 stycznia przyszłego roku.

Gdyby Radom został siedzibą wojewody, to status siedziby marszałka i Urzędu Marszałkowskiego zapewne przypadnie jednemu z dwóch miast. Będzie to Płock, albo Siedlce. Nie ma mowy, aby jeden i drugi urząd znalazł się w Radomiu. Wiadomo też, że proces tworzenia administracji samorządowej i rządowej w nowych województwach będzie przeprowadzany stopniowo. Przez jakiś czas niektóre z instytucji wojewódzkich będą jeszcze pracowały w Warszawie.

"Nie" dla podziału

Tymczasem Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął stanowisko w sprawie zachowania integralności administracyjnej regionu. Radni podkreślają, że „obszar metropolitalny Warszawy, generujący wysokie dochody, pozwala na zasilenie budżetu całego Mazowsza”. W Warszawie znajduje się ponad 53 procent firm krajowych i zagranicznych. Kolejne 22 procent zlokalizowanych jest w powiatach bezpośrednio sąsiadujących z Warszawą. „Dzięki tym dochodom – jak argumentują radni - możliwe jest utrzymanie wszystkich mazowieckich instytucji kultury, szpitali, dróg czy połączeń kolejowych. Po wyłączeniu administracyjnym metropolii warszawskiej, nowe województwo mazowieckie będzie miało katastrofalnie niskie dochody”.Warszawa i ościenne powiaty generują obecnie aż 87 procent dochodu województwa z podatku CiT.

Podział Mazowsza to także konieczność podzielenia wynoszącego aż 800 milionów złotych obecnego długu Mazowsza oraz problemy mieszkańców północnych i wschodnich powiatów województwa, którzy musieliby jechać ponad 200 kilometrów do urzędu w Radomiu lub Płocku. Zespół strony na Facebooku „Stolica w Radomiu” przekonuje, że problem dużych odległości można rozwiązać tworząc biura obsługi petenta w delegaturach urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego – z gwarancją załatwienia wszystkich spraw na miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie