Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Andrzeja Burskiego. Radomianie pożegnali zmarłego doktora, samorządowca i posła

Sok
Msza święta żałobna za duszę Andrzeja Burskiego odbyła się się w środę 8 stycznia o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu przy ulicy księdza Staniosa.
Msza święta żałobna za duszę Andrzeja Burskiego odbyła się się w środę 8 stycznia o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu przy ulicy księdza Staniosa. Joanna Gołąbek
Z udziałem władz Radomia, wielu lekarzy, pracowników szpitali, mieszkańców miasta odbył się w środę pogrzeb doktora Andrzeja Burskiego. Doktor przez wiele lat był ordynatorem w szpitalu, radnym Radomia, posłem.

- Pan Bóg stworzył nas także dlatego, by służyć innemu człowiekowi, pragnął leczyć każdego i takim był świętej pamięci doktor - mówił ksiądz podczas kazania w mszy pogrzebowej za duszę zmarłego Andrzeja Burskiego.

Msza święta żałobna odbyła się się w środę 8 stycznia o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu przy ulicy księdza Staniosa. Przybyło wielu radomian, którzy na swojej drodze spotkali doktora. Obecni byli samorządowcy, lekarze, byli pacjenci doktora Andrzeja Burskiego.

Radomski lekarz zmarł 4 stycznia po długiej chorobie, Był jednym z najbardziej znanych i zasłużonych lekarzy radomskich. Był nie tylko lekarzem, ale i politykiem, samorządowcem. Miał 80 lat.

Urodziny w czasie wojny

Andrzej Burski urodził się 26 października 1939 roku w Radomiu. O tych narodzinach także mówił ksiądz podczas kazania twierdząc, jak ciężki los musiała znosić rodzina Andrzeja Burskiego w drugim miesiącu wojny światowej. Ojciec Andrzeja Burskiego, Eugeniusz, był oficerem Wojska Polskiego, uczestnikiem kampanii wrześniowej, żołnierzem Polski Podziemnej, Został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, odznaczony pośmiertnie Krzyżem „Virtuti Militari”.

Andrzej Burski w 1956 roku zdał egzamin maturalny w liceum imienia Syrokomli w Radomiu. W 1963 roku ukończył w raz żoną Irminą studia na Akademii Medycznej w Łodzi uzyskując dyplom lekarza. Po ukończeniu studiów pracował w Przychodni Przemysłowej w Radomiu, gdzie uzyskał I stopień specjalizacji z medycyny przemysłowej. Od 1966 roku, aż do przejścia na emeryturę, zatrudniony w Szpitalu Miejskim w Radomiu, który następnie został przekształcony w Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego.

Podczas pracy w Oddziale Wewnętrznym II pod kierownictwem dr. Aleksandra Surdackiego uzyskał w 1969 roku specjalizację I stopnia z chorób wewnętrznych, a w 1973 roku specjalizację II stopnia z chorób wewnętrznych. W 1976 roku po przejściu dr. Surdackiego na emeryturę został najmłodszym w historii Szpitala ordynatorem. Funkcję tę sprawował aż do przejścia na emeryturę. W 1979 roku obronił pracę doktorską uzyskując tytuł doktora nauk medycznych. Był autorem wielu artykułów naukowych w polskich czasopismach medycznych, głównie z zakresu endokrynologii, diabetologii, kardiologii i balneologii.

Pod jego skrzydłami specjalizację uzyskało kilkudziesięciu znanych radomskich lekarzy internistów. Pod koniec lat 80-tych zorganizował pierwszy w regionie ośrodek dializoterapii, który w późniejszych latach ewoluował w samodzielną stację dializ i oddział nefrologiczny. Dwukrotnie pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora do spraw Lecznictwa.

Poza pracą zawodową angażował się w działalność towarzystw naukowych, działalność samorządową i polityczną. Był wieloletnim prezesem zarządu Radomskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Był posłem na Sejm X kadencji, radnym Rady Miejskiej w Radomiu.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany odznaczeniami państwowymi, przede wszystkim Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Andrzej Burski spoczął na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie