Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb podpułkownika Zbigniewa Wieczorka, zasłużonego wojskowego regionu radomskiego i województwa świętokrzyskiego

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Podpułkownik Zbigniew Wieczorek spoczął na cmentarzu komunalnym w Radomiu.
Podpułkownik Zbigniew Wieczorek spoczął na cmentarzu komunalnym w Radomiu. Straż Pożarna w Lipsku
W sobotę, 3 grudnia odbył się pogrzeb zmarłego we wtorek, 29 listopada podpułkownika Zbigniewa Wieczorka, byłego komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kozienicach i Starachowicach oraz oficera, który pełnił służbę w Wojewódzkich Sztabach Wojskowych w Radomiu i Kielcach. Zmarły był też członkiem wpierającym jednostki ochrony przeciwpożarowej, Strzelca, ZHP, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipskiej "Powiśle" oraz obronność i bezpieczeństwo powiatu lipskiego. Zbigniew Wieczorek spoczął na cmentarzu na radomskim Firleju.

Ostatnie pożegnanie podpułkownika Zbigniewa Wieczorka, zasłużonego wojskowego regionu radomskiego i województwa świętokrzyskiego

W ostatnim pożegnaniu zasłużonego wojskowego wzięła udział delegacja powiatu lipskiego w składzie: starszy brygadier Tomasz Krzyczkowski - komendant Powiatowy PSP w Lipsku, Jan Cyran - radny Rady Powiatu Lipskiego, Wojciech Dziółko - przewodniczący Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w Lipsku, plutonowa Weronika Misiak - zastępca dowódcy Jednostki Strzeleckiej numer 1005 Związku Strzeleckiego "Strzelec" oddział w Lipsku , podharcmistrz Marek Kieloch - zastępca komendanta hufca ZHP w Lipsku, druh Mariusz Szewczyk - prezes OSP w Sadkowicach oraz druh Patryk Wyrwich z OSP w Lipsku.

Przy trumnie zmarłego została wystawiona wojskowa asysta honorowa. Pożegnała rodzina, przyjaciele, komendanci Wojskowych Centrów Rekrutacji z Radomia i Garwolina, oficerowie rezerwy Wojska Polskiego oraz weterani służby pożarniczej PSP, wielu znajomych z Radomia, regionu i ziemi lipskiej z którą był związany rodzinnie oraz kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, która na cmentarzu na radomskim Firleju oddała salwę honorową, zaś trębacz odegrał melodię, "Spij kolego w ciemnym grobie". Słowa pożegnania zmarłego w imieniu rodziny wygłosił syn Łukasz, a w imieniu służb, inspekcji i stowarzyszeń starszy brygadier Tomasz Krzyczkowski.

Będąc już na emeryturze również nas odwiedzał i miał stały kontakt z jednostkami ochrony przeciwpożarowej, Strzelcem, Harcerzami i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Lipskiej "Powiśle" i całym powiatem lipskim. Brał udział w bardzo wielu ważnych wydarzeniach, jak między innymi wręczenia sztandarów, odsłonięcie pomników i tablic, ćwiczeniach obronnych i wielu przedsięwzięciach. Przypomnijmy chociażby udział w Święcie Niepodległości i wręczeniu sztandaru dla Lipskiego Strzelca w listopadzie 1998 roku, w których wzięli udział wiceminister obrony narodowej oraz szefowie centralnych organów państwa

- mówił Tomasz Krzyczkowski.

Aktywna pomoc podpułkownika Zbigniewa Wieczorka okazała się też bardzo przydatna podczas działań przeciwpowodziowych na Wiśle w 2001 roku, w gminie Solec nad Wisłą, gdzie wspierał strażaków uruchomieniem specjalistycznych jednostek wojskowych, w trakcie obchodów Święta Wojska Polskiego na Ziemi Lipskiej realizowanego w ramach umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej w sierpniu 2004 roku, odsłonięciem pomnika i wręczeniem sztandaru dla OSP w Długowoli z okazji obchodów 80-lecia powstania jednostki, gdzie razem z generałem Antonim Hedą pseudonim "Szary", legendarnym dowódcą Armii Krajowej, odsłaniał pomnik poświęcony pierwszemu prezesowi straży.

Był zawsze tam, gdzie był potrzebny. Drogi Zbyszku przyjacielu, nasz wielki wieszcz Jan Kochanowski w pieśni "o cnocie" napisał "...a jeśli komu droga otwarta do nieba, to tym co służą ojczyźnie... ". Wierzymy, że dobry Bóg przyjmie cię do swej chwały, że kiedyś spotkamy się po drugiej stronie, gdzie nie ma łez i cierpienia. Dziękujemy tobie Zbyszku za wszelkie dobro! Spoczywaj w pokoju wiecznym! Cześć Twojej pamięci! Żonie Barbarze, mamie, synom, całej rodzinie bliższej i dalszej składamy wyrazy głębokiego współczucia

- dodawał komendant lipskich strażaków.

Pogrzeb podpułkownika Zbigniewa Wieczorka. Biografia zmarłego

Podpułkownik Zbigniew Wieczorek służbę rozpoczął w 1981 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Następnie po jej ukończeniu w 1985 roku na 10 lat związał się z garnizonem Żagań, gdzie kolejno zajmował stanowiska służbowe stacjonujących w owym czasie jednostkach: 8. pułku czołgów, 99. pułku zmechanizowanym, 89. pułku zmechanizowanym, 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej.

W 1995 roku został przeniesiony na kierownika sekcji do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kozienicach. Od 1996 do 1999 roku pełnił obowiązki szefa wydziału w ówczesnym WSzW – RSzW Radom. W 1999 roku zostaje wyznaczony na zastępcę Komendanta WKU w Kozienicach, a następnie w latach 2004-2007 pełnił funkcję Komendanta WKU.

W 2008 roku zostaje wyznaczony na stanowisko Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Starachowicach, w której obowiązki pełnił do końca jej istnienia, czyli do końca 2010 roku. W wyniku reformy administracji wojskowej ze 123 WKU od 2011 roku pozostało 86 Wojskowych Komend Uzupełnień. Jedną ze zlikwidowanych była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Starachowicach, gdzie zadania i obszar administracyjny został później przejęty przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Kielcach.

Podpułkownik Wieczorek przez rok jeszcze pełnił obowiązki szefa wydziału w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Kielcach, następnie przebywał w rezerwie kadrowej oraz w dyspozycji Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Radomiu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie