Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pohulanka z Andrzejem Bieńkowskim i „Skrzypcami Bogusza”. Taneczna impreza w Radomiu

tnt
O godzinie 19 zacznie się potańcówka do „Skrzypiec Bogusza”. To projekt dedykowany tradycji muzycznej legendarnego skrzypka Jana Bogusza  i szerzej muzyce zachodniej części Radomskiego.
O godzinie 19 zacznie się potańcówka do „Skrzypiec Bogusza”. To projekt dedykowany tradycji muzycznej legendarnego skrzypka Jana Bogusza i szerzej muzyce zachodniej części Radomskiego. Piotr Sawicki/"Skrzypce Bogusza"
Radomska Inicjatywa Oberkowa zaprasza w sobotę, 23 lutego od godziny 18 do restauracji Parkowa w parku Kościuszki na Pohulankę Radomską „Skrzypce Bogusza”. To będzie szczególne wydarzenie, poświęcone legendarnemu skrzypkowi, Janowi Boguszowi z Kamiennej Woli.

To już ostatnia w karnawale Pohulanka Radomską. Tym razem, po długiej przerwie, znów spotkamy się w Restauracji Parkowa. Postać legendarnego skrzypka, Jana Bogusza z Kamiennej Woli zaprezentują nam w opowieści i filmach, Andrzej Bieńkowski, a w skrzypcowej muzyce Mateusz Niwiński i Paula Kinaszewska. Spotkanie jest skrzyżowaniem cykli Pohulanek i projektu „Skrzypce Bogusza”.

O godzinie 18 spotkanie z Andrzejem Bieńskowskim oraz jego filmy i opowieści o muzyce Kajoków, wiejskich mistrzach, muzykanckich czarach, o wyprawach na podradomską wieś i poszukiwaniach starodawnej muzyki. Wydarzenie będzie promocją płyty „Piątka od Bogusza” wydawnictwa Muzyka Odnaleziona, na której można usłyszeć grę znakomitych skrzypków, będących uczniami Bogusza. To Piotr Gaca, Tadeusz Jedynak, Józef Papis, Józef Zaraś i Stanisław Zieja. Ich gra to mistrzostwo świata. Kojarzy się bardziej z jazzowymi improwizacjami niż z tradycyjną muzyką wsi.

O godzinie 19 zacznie się potańcówka do „Skrzypiec Bogusza”. To projekt dedykowany tradycji muzycznej legendarnego skrzypka Jana Bogusza i szerzej muzyce zachodniej części Radomskiego. Tworzą go Mateusz Niwiński - inicjator projektu, uczeń Piotra Gacy (1927 - 2017) oraz Paula Kinaszewska, uczennica Tadeusza Jedynaka (ur. 1923 ). Piotr Gaca i Tadeusz Jedynak to wybitni skrzypkowie mikroregionu Kajoków, dwaj z legendarnej „piątki od Bogusza”, wykształcili dwa bardzo rozpoznawalne style ludowej muzyki skrzypcowej, mocno zainspirowane muzycznym dorobkiem Jan Bogusza.

Muzyczna puścizna Gacy i Jedynaka stała się pretekstem do tego spotkania, będącego tak naprawdę spotkaniem dwóch odrębnych sposobów grania muzyki z tej samej wsi i nieustannych prób wyrażania muzycznego kanonu na swój sposób. W zamyśle ten muzyczny dialog ma być sytuacją żywą, atmosferą przypominając tradycyjne przegrywanie się muzykantów, pełne zaskakujących zwrotów muzycznej akcji i wspólnego improwizowania. I tak muzyka dwóch pokoleń kajockich skrzypków i ich młodszych kontynuatorów, splata się i przenika, szukając nowych form wyrazu i aktualnych kontekstów dla starodawnych wątków muzycznych - boguszowych oberów. To muzyka taneczna w surowej oprawie bębna obręczowego i basetli, muzyka ciasnych izb, piękna i dzika, momentami niepokojąca jak sama historia Jana Bogusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie